Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Magazyn jest ogniwem systemu logistycznego, w którym towary są tymczasowo przechowywane i kierowane do kolejnych ogniw sieci dostaw. Obiekty te mogą być zarówno punktami dostaw i odbioru, jak i punktami koncentracji lub rozdziału strumieni towarów w systemie logistycznym.

Nowoczesny magazyn. To skomplikowany labirynt

Gdzie tysiące towarów piętrzą się wzdłuż niezliczonych alejek na konstrukcjach sięgających sufitu. Dzięki automatyzacji wszystko tu jednak działa jak w szwajcarskim zegarku. Technologie pomagają bez trudu skompletować zamówienie, wysłać je do klienta na czas, a prawdopodobieństwo pomyłki jest niemal zerowe.

Rosnąca skala sprzedaży online oraz budowanie krótszych, wewnętrznych łańcuchów dostaw (zjawiska te szczególnie przyspieszyły w dobie pandemii koronawirusa) powodują potrzebę składowania większej liczby dóbr i tonażu w jednym miejscu. Standard polskiej firmy deweloperskiej 7R zakłada budowę magazynów o wysokości składowania do 12 metrów i dostosowane ich do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, na przykład w zakresie automatyzacji i robotyzacji, które odpowiadają na aktualne wyzwania.

Nowoczesny magazyn. Pomaga zmniejszyć koszty funkcjonowania

Przykładem nowoczesnego pod względem technologicznym obiektu jest magazyn, który firma 7R przygotowuje dla Żabki. Jest on zlokalizowany w Radzyminie pod Warszawą. Magazyn jest projektem BTS (Built-to-Suit), czyli przygotowywanym zgodnie z indywidualnymi potrzebami sieci Żabka i optymalizującym wszystkie jej operacje logistyczne.

– Budynek w części „high bay" będzie czterokrotnie wyższy od standardowego magazynu, a do jego obsługi wykorzystane zostaną zaawansowane rozwiązania technologiczne. Ulokowane w nim zostaną powierzchnie chłodnicze oraz wysokiej klasy systemy wspierające automatyzację prowadzonych w nim procesów logistycznych. Centrum będzie mogło obsłużyć ok. 5 tys. m sześc. towaru wysyłanego dziennie. Budynek wyposażony zostanie w najnowsze technologie automatyki logistycznej, m.in. automatyczny transport oraz silos paletowy czy stacje kompletacyjne typu Goods To Man, gwarantujące kilkukrotny wzrost wydajności operacyjnej – mówi Aleksander Kuźniewski, Business Development Director w 7R.

Firma 7R już od wielu lat wdraża w swoich magazynach rozwiązania, które pomagają zmniejszyć koszty operacyjne najemców. Obiekty magazynowo-produkcyjne tego dewelopera są wyposażone między innymi w oświetlenie LED, które w porównaniu ze standardowymi żarówkami zużywa o 90 proc. mniej energii elektrycznej. Co więcej, zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem DALI – z czujnikami ruchu i schematami aktywności – pozwala efektywnie gospodarować energią. Dodatkowym wyposażeniem jest system BMS zarządzający jej zużyciem.

Technologie. Roboty pracują całą dobę

Jak jeszcze można optymalizować koszty działania magazynu? Na przykład nowoczesny system świetlików panoramicznych pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne o kolejnych 7 proc., natomiast dodatkowa warstwa izolacji na dachu i ścianach pozwala zmniejszyć koszty o 20 proc.

– Nie jest to standardem rynkowym, w 7R zależy nam jednak, aby raz wytworzona energia pozostawała w użyciu jak najdłużej. Dlatego w naszych obiektach instalujemy destryfikatory. Jest to system odpowiedzialny za odprowadzanie ciepłego powietrza z najwyższych do najniższych partii budynku. To rozwiązanie generuje oszczędności na poziomie blisko 8 proc. Dodatkowe 7 proc. zapewnia uszczelnienie doków – dodaje Aleksander Kuźniewski.

Gdy najemca zaczyna postrzegać swoje zaplecze magazynowe czy logistyczne jako część głównego biznesu, decyzje o zwiększeniu efektywności procesów operacyjnych zapadają bardzo szybko. Systemy takie jak miniload czy AutoStore są odpowiedzią na postępujące szybko zmiany rynkowe. – Dla Grupy Hultafors wybudowaliśmy obiekt, który jako pierwszy w Polsce wykorzystuje właśnie system AutoStore. Jest to platforma do kompletowania zamówień obsługiwana na najwyższym poziomie hali przez roboty, które pracują całą dobę. Ten system zapewnia nie tylko ogromną efektywność, ale i oszczędność energii, tym bardziej że roboty zasilane są energią z paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia Aleksander Kuźniewski.

Magazyny. Odnawialne źródła energii

Tego typu inwestycje to z jednej strony wymierne oszczędności dla najemców, z drugiej – większa wartość także w oczach inwestorów. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oznacza dla nich, że otrzymują wolniej starzejący się produkt, który w perspektywie 5 czy 10 lat wciąż będzie atrakcyjny dla najemców.

Priorytetem deweloperów staje się też dbałość o środowisko naturalne. I tak np. wszystkie nowe inwestycje 7R są objęte certyfikacją BREEAM. – Przygotowując inwestycje, dbamy o to, by były one integralną częścią przestrzeni i wpisywały się w szerszy kontekst. Duży nacisk kładziemy na energooszczędność budynków, wytwarzanie czystej energii, zmniejszanie śladu węglowego czy ograniczenie niszczenia zasobów naturalnych i ochronę bioróżnorodności – podkreśla Aleksander Kuźniewski.

Wśród rozwiązań stosowanych przez 7R są też wzmocnione konstrukcje dachów przygotowane pod panele fotowoltaiczne. Umieszczone na powierzchni 20 tys. m kw. panele są w stanie wyprodukować nawet do 60 proc. dobowego zapotrzebowania budynku na energię. Nie mniej istotnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni dachowej jest proekologiczna gospodarka wodna budynku. – Zielony dach podczas opadów zbiera tysiące litrów wody, która jest przechowywana i wykorzystywana np. do nawadniania zieleni. Dodatkowo zastosowanie prostego rozwiązania, jakim są baterie czasowe i perlatory, czyli nakładki ograniczające wypływ strumienia wody z kranu, obniża zużycie wody nawet o 30 proc. – wyjaśnia Kuźniewski.

Podczas projektowania magazynu coraz większą uwagę zwraca się także na ich użytkowników i komfort pracy. – Stawiamy na zrównoważony rozwój w miejscu pracy i wspieramy proekologiczne zachowania wśród pracowników, m.in. dzięki promowaniu elektromobilności – w wielu naszych inwestycjach znajdują się stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. „Zielony magazyn" ma dodatkowo pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Dobre miejsce pracy to zauważalny wzrost efektywności i zadowolenia – coś, co na wymagającym rynku pracy może stanowić przewagę konkurencyjną – dodaje przedstawiciel firmy 7R.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.