Niemcy mogą poszczycić się imponującą liczbą zamków. Pierwsze powstawały już w średniowieczu. Pamiętają burzliwe historie wojen, najazdów, są świadkami często dramatycznych losów swoich mieszkańców. Owiane legendą, dzisiaj zapraszają do odbycia prawdziwej podróży w czasie i przekonania się na własne oczy, jak wyglądało życie w minionych epokach. Z kilkudziesięciu tysięcy zamków, wybraliśmy te najbardziej wyjątkowe. Czas zdobyć prawdziwe potęgi!

10. Zamek Eltz

Zamek Eltz to jeden z nielicznych zamków w Europie, który, odkąd został zbudowany, pozostaje w rękach jednej rodziny. Znajduje się w Nadrenii-Palatynacie, kilka kilometrów od miejscowości Moselkern nad Mozelą. Jest jednym z ważniejszych zabytków późnogotyckiej architektury w całym kraju. Korzenie zamku sięgają XII wieku, przez lata był wielokrotnie przebudowany, wciąż jednak znaleźć można pamiątki pierwszej, romańskiej twierdzy. Legenda głosi, że zamek odwiedza duch hrabiny Agnieszki, ugodzonej śmiertelnie strzałą przez narzeczonego, któremu odmówiła pocałunku. 

Zamek EltzZamek Eltz Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski

Zamek EltzZamek Eltz Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski

9. Zamek Cochem

Także nad Mozelą, niedaleko od zamku Eltz, zlokalizowany jest wyjątkowy obiekt – zamek Cochem. Góruje nad rzeką, która w średniowieczu wyznaczała granicę między Francą a Niemcami. Zamek został wybudowany w XII wieku. W XVII wieku został zdobyty przez wojska francuskie i całkowicie zniszczony. Popadał w ruinę. Na jego odbudowę zdecydowano się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dziś dumnie dominuje nad miastem Cochem i okolicznymi winnicami.

Zamek CochemZamek Cochem Copyrights: GNTB / Francesco Carovillano

Zamek Cochem powyżej miasta Cochem i Doliny MozeliZamek Cochem powyżej miasta Cochem i Doliny Mozeli Copyrights: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH / Dominik Ketz

8. Zamek Marksburg

Marksburg to trzeci spektakularny zamek, który możecie odwiedzić w trakcie jednej podróży po Nadrenii-Palatynacie. Położony tuż nad Renem, nie ucierpiał nigdy w żadnej bitwie. W 2002 r. wraz z doliną Środkowego Renu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia zamku sięga XIII w. Przez wieki zmieniał właścicieli i był rozbudowywany. Dzisiaj znajduje się tu muzeum, w którym odkryć można średniowieczne skarby.

Zamek Marksburg nad Renem, powyżej miasta BraubachZamek Marksburg nad Renem, powyżej miasta Braubach Copyrights: Rheintouristik Tal der Loreley, St. Goar / Mahlow Media, Winningen

Zamek MarksburgZamek Marksburg Copyrights: Rheintouristik Tal der Loreley, St. Goar / Mahlow Media, Winningen

7. Zamek Stolzenfels

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z zamkiem Marksburg, widnieje także zamek Stolzenfels. Znajduje się na południe od uroczej Koblencji, nad Renem. Uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów nadreńskiego romantyzmu. Został zbudowany w 1250 r. jako zamek warowny. W 1689 r. doszczętnie zniszczyły go wojska francuskie. Dopiero w 1836 r. król pruski Fryderyk Wilhelm IV zdecydował się zbudować tu swoją letnią rezydencję. Zamek został odbudowany i dziś zachwyca. Największą atrakcję wewnątrz stanowią Mała i Duża Sala Rycerska. Ich ściany zdobią freski przywołujące historię imperium niemieckiego. Z Małej Sali Rycerskiej można przejść na taras widokowy znajdujący się na dachu zamkowego kościoła. Rozpościera się stąd spektakularny widok na dolinę środkowego Renu.

Zamek Stolzenfes nad RenemZamek Stolzenfes nad Renem Copyrights: Rheintouristik Tal der Loreley, St. Goar / Mahlow Media, Winningen

Zamek StolzenfelsZamek Stolzenfels Copyrights: Koblenz-Touristik GmbH / Swantje Nickolay

6. Zamek Schwerin

Na liście zwiedzania nie może zabraknąć zamku w Schwerinie. Jest przepięknie położony na małej wyspie jeziora Schwerin. Jak w lustrze przegląda się w okalających go wodach. Przez wiele wieków był rezydencją książąt. Obecnie to siedziba parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Znajduje się tutaj także Muzeum Zamkowe. Historia zamku sięga ponad 1000 lat, ale dopiero w  1857 r. Fryderyk Franciszek II przekształcił budynek w imponujący symbol swojej dynastii. Budynek ma 653 pokoje, wypełnione misternymi rzeźbami i złoceniami. Zobaczyć można tu salę tronową z kolumnami z marmuru kararyjskiego i pozłacanymi żeliwnymi drzwiami, galerię portretów przodków, jadalnię i salę z okrągłą wieżą, która zaprojektowana została jako sala ogrodowa – można z niej podziwiać panoramiczny widok na jezioro. Imponujący jest też barokowy ogród znajdujący się wokół zamku.

Zamek SchwerinZamek Schwerin Copyrights: www.anibaltrejo.com / Anibal Trejo

Zamek SchwerinZamek Schwerin Copyrights: Ignacio Izquierdo

5. Zamek Marienburg

Na liście 10 wyjątkowych zamków nie może zabraknąć zamku Marienburg. Miał być urodzinowym podarunkiem Jerzego V, ostatniego króla Hanoweru, dla swojej żony. Małżonkom nie udało się jednak w nim zamieszkać. Przed ukończeniem budowy, królestwo Hanoweru zostało przejęte przez Prusy. Jerzy V został odsunięty od władzy i wraz z żoną emigrowali do Austrii. Nigdy więcej nie wrócili do swojej posiadłości. Zamek położony jest nad południowo-zachodnim stokiem Góry Marii (niem. Marienberg), nad rzeką Leine, ok. 20 km na południe od Hanoweru. To jeden z najważniejszych zabytków niemieckiego neogotyku. Dziś to wspaniałe muzeum. W Wielkiej Sali, zajmującej aż dwie kondygnacje, podziwiać można galerię portretów i kolekcję wyszukanych srebrnych mebli z 1720 r. Imponujące są również jadalnia z zastawą obiadową królowej, biblioteka królowej i salon księżniczek.

Zamek MarienburgZamek Marienburg Copyrights: Ignacio Izquierdo

Zamek MarienburgZamek Marienburg Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski

4. Zamek Albrechtsburg

Będąc w Niemczech, koniecznie trzeba też odwiedzić zamek Albrechtsburg, w samym centrum Miśni, w Saksonii. Jego historia sięga 929 r. Król Henryk I wzniósł wtedy nad skalistym wzgórzem nad Łabą pierwsze drewniane obwarowania, dając podwaliny pod późniejszy zamek. Sama zaś budowla powstawała w latach 1471-1524. Była pierwszą rezydencją w historii niemieckiego budownictwa. Nigdy jednak nie pełniła swojej funkcji i przez lata niszczała. Życie w budynek tchnął dopiero August Mocny, który w 1710 r. utworzył w nim pierwszą w Europie manufakturę porcelany. Dziś znajduje się tu 5 wystaw tematycznych, pozwalających zgłębić historię tej budowli.

Albrechtsburg nad ŁabąAlbrechtsburg nad Łabą Copyrights: GNTB / Francesco Carovillano

Albrechtsburg w MiśniAlbrechtsburg w Miśni Copyrights: GNTB / Francesco Carovillano

3. Zamek Wernigerode

Kolejnym zamkiem, który trzeba zobaczyć, jest Wernigerode, zlokalizowany u podnóża gór Harzu, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w miasteczku Wernigerode. Pierwszy zamek powstał tu w XII wieku. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak wiele zmian, na które wpływ miały zniszczenia oraz zmiany właścicielskie. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza hrabiemu Otto zu Stolberg-Wernigerode, który w latach 1862-1885 zlecił jego odbudowę. Od tego czasu zamek stał się ośrodkiem niemieckiej historii sztuki i kultury XIX wieku. Zwiedzający mogą odwiedzić prawie 50 pokoi, a także strych, wieże i piwnice. Zamek oferuje również wspaniały widok na miasto Wernigerode oraz Brocken, najwyższą górę w paśmie górskim Harz, podobno miejsce sabatu czarownic.

Zamek WernigerodeZamek Wernigerode Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski

Widok z zamku WernigerodeWidok z zamku Wernigerode Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski

2. Zamek Hohenzollern

Jednym z najbardziej wyjątkowych w całych Niemczech jest zamek Hohenzollern. Majestatycznie położony między miastami Hechingen a Bisingen na południu Niemiec, wśród bujnej roślinności, wznosi się na wysokości niemal 900 metrów. To trzeci zamek, który istniał w tym miejscu. Jego obecny wygląd zawdzięcza się wizji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Słynący z zamiłowania do architektury średniowiecza, postanowił w 1852 r. odtworzyć zamek swoich przodków, zlecając to zadanie Friedrichowi Augustowi Stülerowi, czołowemu wówczas architektowi w Berlinie. Budowa zamku trwała 15 lat. Dziś zachwyca pięknem. Zamek ma 140 pokoi, a wśród jego największych atrakcji wymienić wypada bibliotekę z zachwycającymi malowidłami ściennymi, komnatę z łóżkiem króla, pokój z drzewem genealogicznym i pokój królowej znany jako Niebieski Salon. Atrakcją jest zamkowy browar, który waży swoje własne piwo. Można go smakować, podziwiając przepiękne widoki. Z zamku, przy dobrej pogodzie widać nawet Stuttgart.

Zamek Hohenzollern, Jura SzwabskaZamek Hohenzollern, Jura Szwabska Copyrights: GNTB / Florian Trykowski

Zamek HohenzollernZamek Hohenzollern Copyrights: GNTB / Florian Trykowski

1. Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein uważany jest za najpiękniejszy zamek w całych Niemczech. Położony jest niedaleko Füssen, w południowej Bawarii. Jest odzwierciedleniem romantycznej natury i zamiłowania do świata baśni jego pomysłodawcy – króla Ludwika II, zwanego Szalonym. Budowę zamku rozpoczęto 5 września 1869 r. Trwała 17 lat. Ludwik II nie doczekał jej końca, ale za to pozostawił po sobie prawdziwe dzieło sztuki. Zamek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zobaczyć można tu imponującą, osiągającą wysokość 15 metrów i olśniewającą wystrojem, utrzymanym w złoto-niebieskiej kolorystyce, salę tronową. Wyjątkowych miejsc jest tu więcej, jak choćby Sala Śpiewaków, największa w całym zamku. Ozdobiona malowidłami inspirowanymi operami Richarda Wagnera „Lohengrina" i „Parsifala" miała być miejscem największych przedstawień. W 2007 r. zamek znalazł się na liście finalistów „Nowych siedmiu cudów świata". Zajął 8. miejsce. Był pierwowzorem zamku „Śpiącej Królewny" w Disneylandach i scenografią dla kilku filmów.

Zamek Neuschwanstein w Alpach BawarskichZamek Neuschwanstein w Alpach Bawarskich Copyrights: lookphotos / Andreas Strauß

Zamek Neuschwanstein, widok ze szlaku pieszego po Ammergauer AlpenZamek Neuschwanstein, widok ze szlaku pieszego po Ammergauer Alpen Copyrights: Bayern (BTM) - www.bayern.by / Volker Preusser

Więcej informacji na temat niemieckich zamków można znaleźć tutaj: https://www.germany.travel/pl/ms/niemieckie-zamki/niemieckie-zamki.html