Twierdza Königstein należy do najbardziej rozbudowanych i imponujących fortec górskich Europy. Wzniesiona jest na potężnej platformie skalnej wznoszącej się 247 metrów nad poziomem Łaby. Zachwyca swą potęgą. To jedna z największych atrakcji Szwajcarii Saksońskiej. Dzięki bliskiej odległości od granicy z Polską, co roku przyciąga wielu turystów z naszego kraju i jest świetnie na to przygotowana. Przewodniki audio, umożliwiające słuchanie historii Königstein czy foldery z planem fortecy i krótkimi objaśnieniami w języku polskim pozwalają w pełni zgłębić wszystkie tajemnice tego miejsca. A tych nie brakuje.

Imponująca historia z polskim akcentem

Saksońska twierdza Königstein to bez wątpienia raj dla fanów militariów i historycznych ciekawostek. Zanim powstała, nad wznoszącym się nad Łabą wzgórzu, istniał wybudowany przez Czechów zamek. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1233 r., ale dopiero 8 lat później oficjalnie odnotowano go w piśmie przypieczętowanym przez króla Wacława I. Wymieniony jest w nim jako „lapis regis", czyli kamień królewski. W 1406 r., w wyniku walk, zamek z rąk Czechów przeszedł w posiadanie saskiego rodu Wettynów. Jego przebudowa na twierdzę rozpoczęła się w 1589 r. i trwała ponad 140 lat. Już jednak w 1588 r. przybył tu pierwszy więzień państwowy. Do 1922 r. twierdza Königstein była jednym z najbardziej znienawidzonych aresztów państwowych w Saksonii. Uważana za nie do zdobycia, była idealnym miejscem do przetrzymywania więźniów politycznych.

Twierdza KönigsteinTwierdza Königstein Copyright: Thomas Eichberg - Major Tom Luftbilder

Zachowany spis skazanych z lat 1591-1922 zawiera prawie 1000 nazwisk, wśród nich wiele znanych osób. Przebywali tu m.in. Johann Friedrich Böttger, współwynalazca europejskiej porcelany, rosyjski rewolucjonista Michaił Bakunin oraz polscy książęta Jakub i Konstanty Sobiescy. W spisie odnotowano, iż książęta wraz ze swoją służbą oraz dwoma duchownymi zamieszkiwali zamek Magdaleny, gdzie od czasu do czasu pomieszkiwał również dwór królewski. W 1870 r., w czasie niemiecko-francuskiej wojny, twierdza została pierwszy raz użyta jako obóz jeniecki. Podczas II wojny światowej zorganizowano tutaj oflag dla polskich wojskowych, od października 1939 r. na Königstein przebywało 26 generałów i 350 oficerów z ordynansami. W czasach NRD twierdza służyła m.in. jako poprawczak, dla niewygodnej politycznie młodzieży.

Twierdza KönigsteinTwierdza Königstein Copyrights: Michel Wilke

Gratka dla najmłodszych

Dziś wewnątrz twierdzy Königstein czeka wiele pamiątek z tamtych czasów. Znajduje się tu ponad 50 imponujących budowli, w tym koszary czy kazamaty, są liczne, tajemnicze zaułki, magazyny i niezwykła studnia. Licząca 152,5 metry głębokości, jest najgłębszą studnią w Saksonii i drugą pod względem głębokości studnią w Niemczech. Nie tylko ona imponuje rozmiarem. Na życzenie Augusta Mocnego w piwnicach zamku stanęła największa beczka do wina na świecie. Miała pojemność blisko 239 tys. litrów. Zabrano ją z twierdzy w 1819 r., ale dzisiaj można podziwiać jej kopię, a przy tym obejrzeć ciekawy spektakl światła.

Dolina Łaby, widok z Twierdzy KönigsteinDolina Łaby, widok z Twierdzy Königstein Copyrights: Festung Königstein GmbH

Wizyta w twierdzy Königstein zajmuje długie godziny. Czas wypełniają wystawy. Znajduje się tutaj aż 14 wystaw stałych, organizowane są też czasowe. Rozczarowane wizytą nie będą dzieci. W Starej Zbrojowni można zobaczyć armaty i moździerze, ciężkie działa, ręczną broń palną i inne elementy uzbrojenia liczące nierzadko ponad 400 lat, a nawet poczuć zapach prochu. W Domu Studziennym jest okazja do zajrzenia w głąb studni czy obejrzenia, jak czerpana jest z niej woda. Największą i najważniejszą wystawą jest In Lapide Regis. W ponad 30 pomieszczeniach zaprezentowano w ciekawy i obrazowy sposób historię Königstein, począwszy od pierwszej pisemnej wzmianki o twierdzy aż do utworzenia muzeum w 1955 r. Gratką dla dzieci jest możliwość zwiedzania tej wystawy w strojach z dawnej epoki. Najmłodsi mogą poznawać twierdzę, oglądając prezentacje multimedialne, filmiki na ekranach dotykowych i grając w gry. Spotkają naturalnej wielkości postaci, ubrane w stroje z minionych epok. Natknąć się na nie można także w Zamku Jerzego i Domu Skarbów – kolejnych wystawach przygotowanych w twierdzy Königstein.

Twierdza KönigsteinTwierdza Königstein Copyrights: Festung Königstein GmbH

Zachwycające widoki

Twierdza Königstein skąpana jest w przepięknym, zielonym krajobrazie. Wzdłuż murów twierdzy ciągnie się szlak widokowy o długości 1,7 km. Oferuje fantastyczne widoki na Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, dolinę Łaby, a nawet Drezno. W trakcie zwiedzania jest gdzie się posilić. Na terenie twierdzy znajduje się kilka punktów gastronomicznych, które raczą saksońskimi specjałami. Świeże, pyszne dania bezpośrednio z pieca opalanego drewnem, smakują wyśmienicie w towarzystwie saksońskiego piwa lub lokalnego wina. Przy odrobinie szczęścia można trafić na odbywające się tu koncerty czy festiwale.

Dolina Łaby i miasto Königstein, widok z Twierdzy KönigsteinDolina Łaby i miasto Königstein, widok z Twierdzy Königstein Copyrights: Festung Königstein GmbH

Zwiedzania twierdzy dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Samą twierdzę można zdobyć dzięki nowoczesnej, panoramicznej windzie. Wizytę w twierdzy można potraktować jako wstęp do odkrywania Szwajcarii Saksońskiej (świetne szalki piesze!). Blisko stąd także do Pirny i Drezna. Przez Königstein biegnie „Szlak Malarzy". Ta licząca 112 km długości i wciąż stanowiąca inspirację dla wielu artystów ścieżka wędrowna, uznawana jest za jedną z najpopularniejszych w Niemczech. Więcej o twierdzy Königstein i aktualne informacje można znaleźć tutaj

Twierdza KönigsteinTwierdza Königstein Copyrights: Euroluftbild.de Martin Elsen