Północny region Niemiec można zwiedzać na wiele sposobów, gdyż ma on wiele do zaoferowania miłośnikom plażowania i wypoczywania nad morzem, fanom aktywnego wypoczynku, spragnionych kulturalnych doznań. Przyciąga też rodziny z dziećmi. Swoją ofertą  parków rozrywki, muzeów, centrów nauki sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających pociech.

Niemieckie Muzeum Oceanograficzne w StrauslandNiemieckie Muzeum Oceanograficzne w Strausland © DZT / Francesco Carovillano

Z widokiem na morze

Nad samym morzem mieści się Hansa Park. To jedyny park rozrywki w Niemczech zlokalizowany nad Bałtykiem. Znajduje się w kurorcie Sierksdorf niedaleko Lubeki na powierzchni aż 46 hektarów i oferuje ponad 125 różnych atrakcji, w tym 35 obiektów lunaparkowych. Wśród propozycji parku są przejażdżki kilkoma rollercoasterami, zjeżdżalniami wodnymi i liczne pokazy dla najmłodszych. Największą atrakcją parku jest kolejka górska Der Schwur des Kärnan (tłum. przysięga Kärnan). Kolejka mierzy 73 m wysokości, co plasuje ją na czwartym miejscu wśród najwyższych kolejek górskich w Europie.

Hansa Park w SierksdorfieHansa Park w Sierksdorfie © Hansa Park

Park nawiązuje do historii średniowiecza, żeglugi morskiej, handlu i wolności – przedstawia historię Hanzy, średniowiecznego związku kupieckiego zrzeszającego miasta Europy. Małych odkrywców prowadzi krok po kroku, oferując liczne tematyczne światy: Krainę Wikingów, Krainę Dzieci, Dreszczyk Emocji, Super Splash. W każdym z tych miejsc czekają inne atrakcje: parki linowe, rejsy łódką, karuzele, kino 4D, place zabaw, na których dzieci mogą eksplorować jaskinie, bujać się na linach i szaleć po drzewach. W Hansa Parku odbywają się również liczne pokazy teatralne, kinowe, magiczne, cyrkowe i multimedialne. W kompleksie można skorzystać z noclegów, a wizytę w parku podzielić na kilka dni, korzystając z bliskiej odległości morza i piaszczystych plaż.

Hansa Park w SierksdorfieHansa Park w Sierksdorfie © Anna Żuchlińska / Adrian Czaszyński

90 ha dobrej zabawy

Prawdziwa gratka dla fanów rozrywki czeka w mieście Soltau niedaleko Hamburga. Kryje się tam Heide Park zajmujący powierzchnię blisko 90 ha. Pięknie położony, w kompleksie ogrodów, należy do największych parków rozrywki w Niemczech. Powstał w 1978 roku i cały czas wzbogacany jest o nowe atrakcje. Znajdziemy tutaj kilka kolejek górskich, w tym Colossos - kolejkę pędzącą z prędkością 120 km/godz., najszybszą i najwyższą drewnianą kolejką górską na świecie. Niesamowitych wrażeń dostarcza kolejka „Krake”, pierwsza niemiecka kolejka „nurkująca”. Przejazd nią zaczyna się od morderczego zjazdu pionowo w dół i zapewnia potężny skok adrenaliny.

Heide Park - ColossosHeide Park - Colossos © Heide Park Resort

Park oferuje kilka obszarów tematycznych: Krainę Zapomnianych, Transylwanię, Zatokę Piratów. Dzieci mogą wziąć udział w pokazach delfinów, lwów morskich, piratów, sztukmistrzów i akrobatów. Żaden maluch nie wyjdzie stąd rozczarowany, ponieważ można się tu godzinami bawić na specjalnie przygotowanym placu zabaw, broić, wspinać się i chlupać w wodzie, jeździć na fantastycznych karuzelach, przemierzać zaczarowany świat lub przez jeden dzień być pilotem, żeglarzem, marynarzem, maszynistą w lokomotywie lub kierowcą Formuły 1. Wielką atrakcją dla dzieci są również indiańska kolejka górska i wielki plac zabaw. W kompleksie znajdują się urokliwe drewniane domki, w których można spędzić nocleg, jest też czterogwiazdkowy hotel stylizowany na kryjówkę piratów.

Heide Park - KrakeHeide Park - Krake © Heide Park Resort

Afryka w środku Niemiec

Mniejszych i większych miłośników zwierząt warto zabrać do Serengeti Park znajdującego się w Dolnej Saksonii. Park zoologiczno-rozrywkowy to kawałek Afryki w środku Niemiec. Zajmuje powierzchnię 200 hektarów i składa z kilku stref, które niemal w całości można objechać samochodem. W Serengeti Park mieszka ok. 1,5 tys. dzikich zwierząt żyjących niczym na wolności. Na dużych wybiegach spotkać można lwy, stada gnu, bawoły, żyrafy, tygrysy i strusie. Tutaj także znajduje się największa w Niemczech hodowla słoni i jedyne w Europie Aqua Safari, w ramach którego zwierzęta podziwia się z płynącej łodzi.

Spacerując przez największe w Europie minizoo z blisko 200 zwierzętami, warto wkroczyć do świata małp, miejsca, w którym żyje ok. 200 małp 20 różnych gatunków.  W Serengeti Park nie można pominąć wizyty w olbrzymim Świecie Rozrywki. Znajduje się w nim ponad 40 atrakcji dla osób w każdym wieku: park linowy, diabelski młyn, słoniowy samolot, place zabaw.

Park Safari Serengeti w HodenhagenPark Safari Serengeti w Hodenhagen © Serengeti-Park Hodenhagen GmbH

Szkoła jazdy dla dzieci

Zwiedzając Dolną Saksonię z rodziną, należy koniecznie zatrzymać się w Autostadt, miasteczku samochodowym mieszczącym się tuż obok fabryki Volkswagena w Wolfsburgu. Zajmuje ono powierzchnię ponad 28 hektarów i przyciąga mnóstwem atrakcji. To miejsce dla całej rodziny: dziadków, rodziców i dzieci, dla spragnionych wiedzy, lubiących przygodę, a także miłośników sztuki i dobrego jedzenia. W parku można poznać historię motoryzacji, zobaczyć zabytkowe pojazdy wielu marek samochodowych i dobrze się bawić. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, wycieczkach, świetnie się bawić na placu zabaw, a nawet zdać egzamin na prawo jazdy w New Beetle w wersji mini. Jazda prawdziwymi drogami z prawdziwymi znakami drogowymi jest dla dzieci niesamowitą przygodą. Autostadt to też scena dla koncertów klasycznych i wydarzeń muzyki pop, a zimą pokazów jazdy na łyżwach. Można zostać tu na dłużej, nocując w hotelu Ritz-Carlton Wolfsburg.

Autostadt w WolfsburguAutostadt w Wolfsburgu © DZT / Francesco Carovillano

Podwodny świat

Fanów podwodnego świata zaprasza Ozeaneum mieszczące się w mieście Stralsund nazywanym bramą Rugii. Ozeaneum jest jednym z oddziałów Niemieckiego Muzeum Oceanograficznego. Powstało w 2008 roku. Zabiera gości w niesamowitą podwodną podróż przez pięć interaktywnych wystaw i pięć akwariów o nazwach: Morze Północne, Morze Bałtyckie, Otwarty Atlantyk, Pingwiny Peruwiańskie, Pokazy Kamienia. Sercem Ozeaneum jest wypełniony 2,6 mln litrów wody zbiornik Otwarty Atlantyk. Ten basen o 17-metrowej przekątnej i dziewięciometrowej głębokości można podziwiać z dwóch poziomów. Pływają tu płaszczki, śródziemnomorskie makrele i prawie trzymetrowa samica tawrosza piaskowego. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejsze wystawy. Wiszące nad głowami modele rekinów, latarnia morska połączona ze zjeżdżalnią, plac zabaw i basen doświadczalny - to wszystko pozwala dzieciom z radością wkroczyć do podwodnego świata.

Ozeaneum w StrauslandOzeaneum w Strausland © TMV-Harms

Mały świat, ogromne wrażenia

Małych odkrywców koniecznie trzeba zabrać do parku miniatur - Miniatur Wunderland w Hamburgu. Park skrywa największą makietę modelarstwa kolejowego na świecie – łącznie zajmuje powierzchnię 1,3 tys. m kw. Zabiera odwiedzających w podróż przez Amerykę czy Skandynawię, gdzie statki towarowe i wycieczkowe płyną w zbiorniku z 30 tys. litrów prawdziwej wody, a także Szwajcarię i Niemcy. Przy makietach znajduje się łącznie 150 przycisków. Po ich naciśnięciu można obserwować efekty specjalne, na przykład trębacza na wieży, wyścig traktorzystów czy strzał do bramki. Park miniatur stale się rozbudowuje, przygotowując dla zwiedzających wciąż nowe atrakcje.

W Niemczech Północnych nie ma miejsca na nudę. Dzieci wyjadą stąd zachwycone, a rodzice szczęśliwi, że nie tylko zapewnili dzieciom rozrywkę, ale też przekazali sporo nowej wiedzy historycznej.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa niektóre atrakcje mogą wprowadzać ograniczenia dostępności i specjalne zasady higieniczne. Radzimy przed podróżą sprawdzić dostępność i zasady w lokalnej informacji turystycznej lub u oferentów usług.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych północnych Niemiec na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki