KONKURS

Jeśli kochasz wędrówki, lubisz żyć aktywnie, a najpiękniejsze widoki dokumentujesz na zdjęciach, prześlij nam swoje fotograficzne wspomnienie z wybranej pieszej wędrówki po Europie.

Opisz ją w kilku słowach i dołącz linki do swoich profili społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, gdzie prezentujesz swoje relacje zdjęciowe.

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną nagrodzeni wyjazdem do Szwajcarii z ambasadorką konkursu Anką Dziedzic, trenerką i blogerką. Więcej informacji TUTAJ.

-----

Obrotowa restauracja z widokiem na 200 szczytów

Obrotowa restauracja z widokiem na 200 szczytówObrotowa restauracja z widokiem na 200 szczytów Fot. Felix Brunner

Ze szczytu Schilthorn (2970 m n.p.m.) można obserwować m.in. Titlis, Jungfrau, Mönch, Eiger, błękitne wody jeziora Thun. W ładne dni widać stąd nawet Mont Blanc. Pomysł zbudowania kolejki na Schilthorn istniał już w XIX w., ale góra okazała się tak trudna, że udało się to dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia.

W tym samym czasie po Alpach krążyli filmowcy szukający plenerów do szóstej części „Bonda”. Wpadła im w oko niedokończona restauracja na szczycie – umieścili w niej laboratorium i klinikę przeciwnika Bonda. Dziś Piz Gloria to najbardziej znana restauracja panoramiczna na świecie obracająca się wokół własnej osi w godzinę. I nie wiadomo, co smakuje lepiej – dania czy widoki.

Panoramiczne kino na wysokościach

Od sześciu lat na niższym poziomie Piz Glorii istnieje interaktywna wystawa „Bond World”, na której można poznać ciekawostki i kluczowe sceny z filmów oraz zobaczyć mapę z innymi bondowskimi miejscówkami na świecie. Patrzy się jednak przede wszystkim na ekran, bo jest tu też kino, jakiego nie powstydziłby się Q – z panoramicznym 12-metrowym zakrzywionym ekranem. Jeśli zakręci się w głowie, wietrzymy ją na zewnątrz – na bondowskiej ścieżce z plakatami filmowymi.

Od sześciu lat na niższym poziomie Piz Glorii istnieje interaktywna wystawa 'Bond World'Od sześciu lat na niższym poziomie Piz Glorii istnieje interaktywna wystawa 'Bond World' Fot. Felix Brunner

Spacerując w chmurach

Baza wypadowa na Schilthorn to malownicza miejscowość Mürren, znana z tras wędrówkowych – są tu zarówno łatwe szlaki widokowe, jak i via ferraty dla poszukiwaczy przygód. Startuje stąd 7-kilometrowa kolejka linowa na szczyt frunąca wzdłuż skał, wodospadów i nad alpejskimi pastwiskami. Warto się zatrzymać na położonej na skalnym ostrzu stacji pośredniej Birg. Jej największa atrakcja to Thrill Walk – ścieżka grozy – czyli 200-metrowa szklano-ażurowa platforma przyklejona do ściany. W górze – niebo, w dole – zielona dolina. Emocje gwarantowane, wstrząśnięte, nie zmieszane.