5 niezapomnianych momentów

1. Etap 4./5. Płaskowyż Greina

Cudo! Ponieważ można dotrzeć tu tylko pieszo, krajobrazu nie zepsuła działalność człowieka. Położony na wysokości 2200 m n.p.m., ciągnący się przez 6 km płaskowyż jest prawdziwym unikatem: pełno tu górskich potoków, oczek wodnych i torfowisk, słychać świstaki, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć koziorożce. Zasypiamy równie bajkowo – w jednym z czterech schronisk.

2. Etap 16. Szlak panoramiczny Balfirn

Tylko dla ludzi bez lęku wysokości, bo szlak biegnie przez skalne ściany i piargi, czasem trzeba przejść górski potok. Za to widoki – pyszne! Z doliny Saas rozciąga się piękna panorama pokrytych lodowcami czterotysięczników, w tym Domu (4545 m n.p.m.), który jest najwyższym masywem leżącym w całości w Szwajcarii, a kawałek dalej widać słynny zakrzywiony Matterhorn.

Stephan Engler / Valais/Wallis Promotion

3. Etap 22. Przełęcz Col de Prafleuri

Najdłuższy etap prowadzi przez cztery przełęcze sięgające prawie 3 tys. m n.p.m. Pierwszą jest najwyższa na całej trasie Col de Prafleuri z zachwycającym widokiem na lodowiec – jeśli zrobi się krótkie obejście, można zaliczyć 3 tys., wchodząc na Pointes des Autans (3066 m n.p.m.). Dalej szlak prowadzi przez kamienną pustynię i labirynt wśród głazów na trzy kolejne przełęcze, a po długim zejściu czeka malowniczy górski kemping.

4. Etap 23. Lodowiec Corbassiere

Ścieżka przebiega bardzo blisko imponującego lodowca Corbassiere. Ma on prawie 10 km długości i jest piątym co do wielkości w Szwajcarii. Wędrowcy mają go dosłownie na wyciągnięcie ręki i mogą usłyszeć, jak pęka.

5. Etap 25. Wielka Przełęcz św. Bernarda

Dla miłośników przyrody: po noclegu na malowniczym kempingu w Bourg-Saint-Pierre u podnóża Wielkiej Przełęczy św. Bernarda zaczyna się podejście na nią. Trasa prowadzi przez las, w którym latem można się objeść malinami, dalej zaczynają się skały wyrzeźbione przez lodowiec. Na przełęczy, przez którą od wieków przeprawiali się pielgrzymi do Rzymu, jest klasztor z noclegownią oraz muzeum bernardynów – nazwa tych psów ratowników wzięła się właśnie od tego miejsca.

TRASA ALPEJSKICH PRZEŁĘCZY z Chur do St. Gingolph

Długość: 610 km, 34 etapy
Poziom trudności: raczej trudna
Czas przejścia: 34 dni 37 500 m 37 700 m