Skąd wypływa Ren

Z przełęczy Oberalp nad górskim jeziorem Toma (2345 m n.p.m.) uważanym za źródło Renu. Tylko tu można przeskoczyć nad potokiem, który dalej staje się potężną rzeką przepływającą przez cztery państwa. Atrakcje dodatkowe: alpejskie kwiatowe łąki i schronisko Maighels ze świetną kuchnią.
Pętla z Oberalppass, 12 km, średnio-trudno

Winnice nad Jeziorem Genewskim

800-hektarowe winnice na tarasach Lavaux to największe uprawy winorośli w kraju, od 2007 r. wpisane na listę UNESCO.

Winnice nad Jeziorem GenewskimWinnice nad Jeziorem Genewskim Fot. Marcus Gyger

Trasa prowadzi przez łagodne pagórki, zbocza Jeziora Genewskiego i miasteczka ze starymi domami winiarzy oraz gospodami, w których grzechem byłoby nie spróbować lokalnego trunku.
St.-Saphorin-sur-Morges – Lutry, 12 km, łatwo

Świat historycznych kanałów

Trudno sobie wyobrazić piękniejszą scenerię: na słonecznych tarasach w Nendaz, z których rozciąga się panorama Alp Berneńskich, Waatlandzkich i całego kantonu Wallis, rolnicy od wieków budowali kanały nawadniające nazywane suonen lub bisses.

Rolnicy od wieków budowali kanały nawadniające nazywane 'suonen' lub 'bisses'Rolnicy od wieków budowali kanały nawadniające nazywane 'suonen' lub 'bisses' Fot. Ivo Scholz

Dziś wzdłuż nich wytyczono 98 km szlaków wędrówkowych, doskonałych dla rodzin z dziećmi, bo praktycznie nie ma tu różnicy wzniesień.
Na przykład pętla z Nendaz, 13 km, bardzo łatwo

Mały wielki wąwóz

Malowniczy wąwóz wyrzeźbiony przez rzeczkę Areuse spływającą z Jury. Szlak prowadzi spektakularnie przez wąską, głęboką dolinę, w dole – niezwykłe kaskady i biało-błękitna rwąca rzeka.

Przechodzimy przez tunele, mostki. Najpiękniejszy widok rozciąga się z kamiennego mostu Saut de Brot.
Noiraigue – Boudry, 11,5 km, łatwo-średnio

Rzeka bajecznie zielona

To krajobraz jak z obrazka: szmaragdowozielona rzeka Verzasca płynie przez brzozowe i modrzewiowe lasy oraz rozległe torfowiska. Idąc wytyczonym wzdłuż niej szlakiem, mijamy zadbane, odnowione wsie, wiszące mosty, ukryte kąpieliska i grotti – gospody serwujące lokalne wina i przysmaki.
Sonogno – Lavertezzo, 13 km, łatwo. Jest to pierwszy etap szlaku, następnego dnia można pójść do Locarno

Rzeka VarzescaRzeka Varzesca Fot. Sam Ferrara