Jak oznakowane są szlaki?

Szlaki wędrówkowe mają żółte tablice-kierunkowskazy i żółte oznaczenia; górskie – takie same żółte tablice, a do tego biało-czerwono-białe oznaczenia (np. na słupku, kamieniu albo drzewie), alpejskie – niebieskie tablice i biało-niebiesko-białe oznaczenia.

Jak jest kalkulowany czas wędrówki?

Oblicza go program komputerowy na podstawie danych geograficznych, a nie turysta faktycznie idący szlakiem. W czas przejścia nie są wliczone przerwy na odpoczynek.

Którędy wytyczono szwajcarskie szlaki – dzikimi ścieżkami czy drogami?

Przede wszystkim tak, żeby wędrowcy byli z dala od zanieczyszczeń i hałasu arterii komunikacyjnych. Drogami z twardym podłożem biegnie tylko 30 proc. szlaków. Większość prowadzi przez hale, pastwiska, tereny uprawne, mniej więcej co czwarty kilometr – przez las, a co dziesiąty – wzdłuż wody.

Szlaki wędrówkowe mają żółte tablice-kierunkowskazy i żółte oznaczeniaSzlaki wędrówkowe mają żółte tablice-kierunkowskazy i żółte oznaczenia Robert Boesch

Czy szlaki są wysoko, skoro kraj to głównie góry?

Na wysokości powyżej 2 tys. m n.p.m. leży 8 proc. tras. Większość szlaków przeznaczona jest dla mało doświadczonych i średniozaawansowanych turystów.

Jak się dostać na szlak?

Chociaż wiele miejsc startowych wygląda na oddalonych od wszystkiego, zawsze kursuje tam jakiś autobus PostAuto albo kolejka górska. Więcej – www.rail.ch.

Jak podróżować do i po Szwajcarii?

Linie Swiss latają do Zurychu z Warszawy trzy razy dziennie, z Krakowa raz dziennie, z Gdańska – cztery razy w tygodniu, z Wrocławia – trzy razy. Lotniska w Zurychu i Genewie są zintegrowane z siecią kolejową.

Warto kupić Swiss Travel Pass – bilet ważny w większości pociągów, statków, autobusów pocztowych i komunikacji miejskiej oraz pozwalający wejść za darmo do wielu muzeów – www.MojaSzwajcaria.pl/ swisstravelsystem. Winieta na szwajcarskie autostrady – 40 franków rocznie.

Jakie aplikacje warto zainstalować?

SwitzerlandMobility z mapą GPS sieci tras, włączając w to opisy, zdjęcia i profile wysokości. Aplikacja ta pokazuje też transport publiczny i linkuje do rozkładu www.rail.ch. Z kolei Uepaa! pozwala wezwać pomoc z każdego miejsca – nawet jeśli brak tam sieci komórkowej.

W jaki sposób się zachowywać, przechodząc przez pastwiska?

Zamknąć za sobą bramę i iść spokojnie szlakiem. Jeśli stoi na nim stado krów – ominąć je dookoła; jeśli parskają, ryczą – oddalić się powoli. Nie głaskać cieląt, bo matki mogą ich bronić.

A co z psami pasterskimi?

Jeśli pies szczeka, biegnie w twoim kierunku, blokuje drogę – stój w oddali, unikaj gwałtownych ruchów, a kiedy się uspokoi, idź dalej, obchodząc stado. Jeśli nie przestaje szczekać przez dłuższy czas, wycofaj się. W Szwajcarii pracuje ok. 200 psów pasterskich. Mapa terenów, na których można je spotkać – www.wandern.ch.