KONKURS

Jeśli kochasz wędrówki, lubisz żyć aktywnie, a najpiękniejsze widoki dokumentujesz na zdjęciach, prześlij nam swoje fotograficzne wspomnienie z wybranej pieszej wędrówki po Europie.

Opisz ją w kilku słowach i dołącz linki do swoich profili społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, gdzie prezentujesz swoje relacje zdjęciowe.

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną nagrodzeni wyjazdem do Szwajcarii z ambasadorką konkursu - Anką Dziedzic, trenerką i blogerką. Więcej informacji TUTAJ.

-----

Szwajcaria ma najgęstszą sieć szlaków turystycznych na świecie. Aż 40 proc. tras przechodzi przez łąki, pola i pastwiska. Wiele - bo przeszło 26 proc. szlaków - znajduje się w lesie, a 10 proc. wiedzie wzdłuż rzek, jezior i strumieni. To wszystko sprawia, że szwajcarskie szlaki turystyczne mają niezwykły charakter i pozwalają wędrowcom raczyć się różnorodnymi krajobrazami.

Jednym z ciekawszych szlaków, klasykiem wśród długodystansowych tras w Szwajcarii, jest Via Alpina. Jego długość to aż 390 km podzielonych na 20 jednodniowych etapów.

Via Alpina przecina 14 najpiękniejszych przełęczy alpejskich. Przechodzi przez wiele kantonów Szwajcarii i daje możliwość odkrywania niezwykle zróżnicowanej na poszczególnych etapach szlaku flory i fauny.

Jezioro GenewskieJezioro Genewskie Fot. Switzerland Toursim

Szlak jezior

Na szlaku wędrowcy napotkają wiele jezior. Aż cztery z nich zlokalizowane są na etapie numer dziewięć. To jeziora Trübsee, Engstlensee, Tannensee i Melchsee. Zapaleni wędkarze powinni się tu wybrać na pstrągi. Jeziora Melchsee i Tannensee są pełne tych ryb. Latem można korzystać z pogody i zażywać w jeziorach kąpieli, a nad Engstlensee zostać dłużej, by zobaczyć zachód słońca.

Jezioro EngstlenseeJezioro Engstlensee Fot. Switzerland Toursim

Odcinek numer 13, którego przejście zajmuje 7 godz., prowadzi nad jezioro Oeschinen i do przełęczy Hohtürli. Dotarcie nad jezioro umożliwia też kolejka gondolowa, która w kilka minut pokonuje różnicę wysokości 500 m ponad kamienistymi alpejskimi łąkami. Jezioro leży na wysokości 1578 m n.p.m. Otaczają je stromo opadające skały Blüemlisalp, szczytu w Alpach Berneńskich.

Etap 20, czyli ostatni odcinek Via Alpina, prowadzi nad Jezioro Genewskie. Trasa rozpoczyna się na szczycie Rochers de Naye do Montreux i rozciąga na długości 13 km. Przez dużą część szlaku wędrowcom towarzyszy widok Genewskiego. To największe jezioro śródlądowe w centralnej Europie. Jego wielkość to 581,4 km kw. Kursują tutaj statki liniowe, historyczne bocznokołowce i małe promy. Nad jeziorem czeka na wędrowców architektoniczna perła Szwajcarii – zamek Chillon, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie.

Zamek na wodzie Chillon jest najczęściej odwiedzanym zabytkowym budynkiem w SzwajcariiZamek na wodzie Chillon jest najczęściej odwiedzanym zabytkowym budynkiem w Szwajcarii Fot. Switzerland Toursim

Cały szlak Via Alpina skrywa urokliwe zakątki, które na długo pozostają w pamięci. Warto przystanąć i spróbować tutejszych specjałów w lokalnych gospodach. Oczywiście najsłynniejszymi produktami są tu sery. Każdy region słynie z ich wyjątkowej odmiany. Serów próbuje się w tradycyjnej formie lub w fondue, mocząc w serowej masie kawałki świeżego chleba. Szwajcaria to też smak wina. Gospodarze winnic zapraszają wędrowców na degustacje i wieczorne opowieści o produkcji tego trunku.

Degustacja serów w jednym z gospodarstw nad Jeziorem GenewskimDegustacja serów w jednym z gospodarstw nad Jeziorem Genewskim Fot. Switzerland Toursim

Więcej informacji szlaku Via Alpina  i innych atrakcjach Szwajcarii można znaleźć na stronie MojaSzwajcaria.pl