KONKURS

Jeśli kochasz wędrówki, lubisz żyć aktywnie, a najpiękniejsze widoki dokumentujesz na zdjęciach, prześlij nam swoje fotograficzne wspomnienie z wybranej pieszej wędrówki po Europie.

Opisz ją w kilku słowach i dołącz linki do swoich profili społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, gdzie prezentujesz swoje relacje zdjęciowe.

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną nagrodzeni wyjazdem do Szwajcarii z ambasadorką konkursu Anką Dziedzic, trenerką i blogerką. Więcej informacji TUTAJ.

-----

Z perspektywy tej wędrówki kunszt budowniczych Kolei Retyckich widać lepiej niż z ich przeszklonych wagonów. Poprowadzony wzdłuż wpisanej na listę UNESCO linii Bernina/Albula szlak jest niezbyt trudny, i dobrze: pod nogi nie ma jak patrzeć, bo głowy będziecie mieć zadarte – spiralne tunele, masywne wiadukty i karkołomne mosty są dosłownie na wyciągnięcie ręki, w tle zaś majaczą piękne krajobrazy. Można pokonać cały szlak, wybrane etapy, łączyć je z przejażdżką pociągiem. Kolej organizuje przewóz bagażu i – na wybranych odcinkach – rezerwację noclegów.

Najbardziej malowniczy odcinek trasy wzdłuż linii Albula prowadzi z Predy do Filisur i dalej do spektakularnego wiaduktu Landwasser – wygięty w łuk, wsparty w sześciu miejscach, kończy się przy pionowej ścianie, w której wykuto tunel dla pociągów.

Pociągi prawie do nieba

Wąskotorowe Koleje Retyckie (RhB) są takim samym symbolem Szwajcarii jak czekoladki czy koziorożce. Dwie najbardziej malownicze trasy z widokami lepszymi niż w kinie oraz tunelami i wiaduktami bardziej wymyślnymi niż w filmach s.f. to Ekspres Lodowcowy z St. Moritz do Zermatt oraz Ekspres Bernina – najwyżej położona linia w Europie, niemal przefruwająca nad grzbietem Alp.

Wąskotorowe Koleje RetyckieWąskotorowe Koleje Retyckie Andrea Badrutt

Jej najbardziej znane odcinki to linie Bernina i Albula, które spotykają się w słynnym kurorcie St. Moritz. To właśnie one pozwalają się wybrać na najciekawsze wędrówki. Nie licząc Via Albuli, jest wiele szlaków krótkich, np. do Szwajcarskiego Parku Narodowego czy słynącej z pięknych krajobrazów Dolnej Engadyny.

Ciekawe długodystansowe to: Walserweg śladami ludu, który przed wiekami przewędrował z kantonu Wallis do Gryzonii (np. ze stacji Thusis albo Filisur) i Via Valtellina szlakiem karawan z austriackim winem (np. z przełęczy Bernina albo Davos). Bilety, informacje – www.rhb.ch. Oferta rail and bag – ty idziesz, a kolej transportuje twój bagaż – obowiązuje w Gryzonii i na lotnisku w Zurychu. Na fragmentach szlaków długodystansowych koleje oferują także pakiety z noclegami, wyżywieniem i informacjami o szlaku.