Pokochają je zarówno koneserzy sztuki, których o zawrót głowy przyprawi ponad 50 muzeów i przeszło 100 galerii, ale także miłośnicy nieskażonej przyrody, którzy mogą wybierać między malowniczą scenerią Jeziora Zuryskiego i cieniem lokalnego szczytu Uetliberg. Swoje miejsce znajdą tu zarówno młodzi duchem, którzy nad sen przekładają huczne nocne rozrywki, jak i ranne ptaszki, które od uciech po zmroku wolą spacery za dnia.

Nie bez powodu Zurych nazywany jest miastem wody. Nie dość, że położony jest nad wspomnianym już Jeziorem Zuryskim, to przepływają przez nie też dwie rzeki – wijąca się przez Stare Miasto aż po nowoczesne dzielnice Limmat i wpadająca do niej Sihl. Nic więc dziwnego, że można tu przeżyć niezwykłe wodne przygody, wypływając w niezapomniany rejs statkiem po jeziorze lub rzece, wybierając się na spływ kajakiem czy decydując  się na modny ostatnio stand up paddining, czyli pływanie na długiej desce, stojąc i niespiesznie wiosłując. Zawsze można też pojechać na przejażdżkę rowerami wzdłuż rzeki.

ZurichZurich MATTIAS NUTT / materiały prasowe Zürich Tourismus

Miejscy odkrywcy powinni skorzystać z 24- lub 72-godzinnego biletu ZurichCard, dzięki któremu można bez ograniczeń podróżować autobusami, pociągami i kolejką linową na terenie miasta i przylegających do niego rejonów. Dzięki karcie za jedyne 5 CHF można też wybrać się na wycieczkę statkiem po rzece Limmat i skorzystać ze zniżek, kupując bilety do muzeów i innych miejskich atrakcji.

Latem Zurych przekształca się w jeden wielki park wodny. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest ponad 30 miejsc nad rzekami i jeziorem i prawie 20 odkrytych miejskich basenów. Panie mogą się poopalać z widokiem na przepiękny kościół Grossmunster w Frauenbadi – najstarszym w Zurichu „domu kąpieli dla kobiet”. Wybudowany w 1837 r. wciąż jest miejscem, do którego panowie mają wstęp wzbroniony.

Po zmroku wiele kąpielisk zamienia się w nadwodne bary, w których nie tylko można się rozkoszować smakowitymi drinkami, ale też wybrać na koncert albo do kina na świeżym powietrzu. Przy deszczowej pogodzie warto wybrać się na basen termalny lub do spa.

A po wszystkich wodnych rozrywkach koniecznie trzeba coś zjeść. Przez cały rok Zurych kusi smakoszy nie tylko wykwintnymi daniami lokalnymi w nagradzanych restauracjach, ale też egzotycznym jedzeniem ulicznym i przytulnymi knajpkami na każdą kieszeń. Coraz popularniejsze stają się też festiwale jedzenia.

FOOD ZURICHFOOD ZURICH DAVID BIEDERT / materiały prasowe Zürich Tourismus

Dzięki temu na dziesięć dni, od 7 do 17 września, podczas Zurich Food, miasto stanie się mekką miłośników kulinarnych doznań, a uczestnicy będą mogli wybierać spośród ponad 70 różnych wydarzeń.

Warto wybrać się na spacer do modnej, w przeszłości industrialnej Zachodniej dzielnicy Zurychu. Przewodnik zabierze was do popularnych wśród lokalnych mieszkańców barów i restauracji i opowie o mało znanych faktach z kulinarnej tradycji miasta.

Więcej informacji o wycieczce i festiwalu Zurich Food na stronie Foodzurich.com.