Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

3 Zinnem Dolomites (Tre Cime di Lavaredo) –Tyrol Południowy (Włochy)

dreizinnen.com

Na narty do Włoch. 3 Zinnen DolomitesNa narty do Włoch. 3 Zinnen Dolomites Manuel Kottersteger

U stóp Trzech Szczytów na narciarzy czeka 115 km tras. Najambitniejsi mogą spróbować swoich sił na najbardziej stromej włoskiej trasie (nachylenie 72 proc.) Holzriese. Ośrodek wziął swoją nazwę od masywu trzech wzgórz, ale tereny narciarskie rozciągają się na pięciu górach.

Biegacze mają tu do dyspozycji 200 km przygotowanych tras o różnej trudności.

W ośrodku są też dwa tory saneczkowe – na górach Haunold i Rotwand. Na start obu można dostać się (i zabrać sanki) wyciągami.

Atrakcją ośrodka jest jedyne we Włoszech stado reniferów.

Davos Klosters – Szwajcaria

davos.ch

Prawie 300 km tras narciarskich położonych na sześciu górach. Na jednej z nich – Jakobshorn – powstał w 1934 r. najstarszy na świecie wyciąg orczykowy. W Parsenn co roku od prawie 100 lat organizowane są zawody Parsenn Derby. Dziś to zawody otwarte, dla amatorów i byłych zawodników.

Na biegaczy klasycznych w ośrodku czeka ponad 100 km tras, a na „łyżwiarzy – 75 km. A na kilku z tych tras można biegać z psem!

W Davos znajduje się największe naturalne lodowisko w Europie. Można tu grać w hokeja, ścigać się na łyżwach i pograć w "bandy" (sport podobny do hokeja, zamiast krążka gracze używają piłeczki)

Filzmoos – Kraj Salzburski (Austria)

filzmoos.at

Filzmoos to spokojna, nastrojowa miejscowość na wysokości 1057 m n.p.m. To ośrodek dla szukających tras łatwych i przyjemnych, czarna trasa jest tylko jedna – nosząca imię austriackiej narciarki Michaeli Kirchgasser. Filzmoos zdobyło tytuł najlepszej małej stacji narciarskiej (poniżej 20 km tras).

W okolicy biegacze mają do dyspozycji 45 km tras. Wymagania ambitnych i zaawansowanych na pewno zadowoli trasa Rossbrand 3 o długości 12 km.

Nietypową atrakcją ośrodka jest możliwość przelotu nad górami balonem.

Grinewald – Wengen – Szwajcaria

grindelwald.swiss

Ośrodek jest częścią regionu Jungfrau. Rozciąga się u stóp trzech lodowców: Eiger, Mönch i Jungfrau. Na narciarzy alpejskich, raczej tych zaawansowanych,  czeka 103 km tras. W tym czarna Lauberhorn – na której co roku w styczniu rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Biegacze mają do dyspozycji 30 km tras przygotowanych i do stylu klasycznego i łyżwowego. Na 12-kilometrowej trasie z Grund do Lauterbrunnen zamontowany jest system pomiaru czasu.

W okolicy znajduje się też 15 km torów saneczkowych. Można też spróbować jazdy na „velogemelu" – to drewniany pojazd wyglądający jak połączenie sanek i roweru, którym mieszkańcy poruszali się po okolicy już 100 lat temu.

27783077

VelogemelVelogemel Fot. Switzerland Tourism

Les Houches – Górna Sabaudia (Francja)

chamonix.com

Nieduży ośrodek narciarski położy 6 km od Chamonix. 55 km tras narciarskich, w tym jedna o długości ponad 3 km – La Verte des Houches. Choć w nazwie ma przymiotnik zielony – to w rzeczywistości bardzo trudna trasa, na której rozgrywane bywają zawody alpejskiego Pucharu Świata. Nazwa pochodzi z lat 40 XX wieku, gdy trasy najtrudniejsze oznaczane były kolorem zielonym.

A co oprócz tras zjazdowych? 10 km przygotowanych tras biegowych, które są dostępne za darmo dla wszystkich.

W centrum miejscowości położone jest lodowisko. Jest otwarte od końca grudnia do końca marca. Jeżdżąc na łyżwach można podziwiać Mont Blanc

Kaunertal i Fendels – Tyrol (Austria)

kaunertal.com

Na nartach można tu zjeżdżać od października do czerwca. A wszystko dzięki najmłodszemu austriackiemu lodowcowi Kaunertal. Od tego sezonu będzie tu 50 km tras. W grudniu ma zostać otwarta nowa kolej gondolowa, która zastąpi orczyki.

Zimą w regionie można też szusować w Fendels – to 10 km tras, głównie dla początkujących lub szukających łatwych, niewymagających stoków.

Na lodowcu znajduje się snow park dla doświadczonych narciarzy, a w Fendels – Kids Park dla maluchów.

W regionie znajduje się też 50 km tras biegowych, przygotowanych i dla „klasyków" i dla „łyżwiarzy". Część tras jest też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mogą też wypożyczyć sprzęt i skorzystać z porad instruktorów.

La Plagne (Francja)

la-plagne.com

70 proc. z 425 km tras, które są w ośrodku, znajduje się na wysokości ponad 2 tys. metrów. Co oznacza, że jak na razie w La Plagne śniegu zabraknąć nie może. Połowa z nich to stoki łatwe, połowa – średnie i trudne. Na znudzonych jeżdżeniem góra dół – czeka Fun Slope – ponad półtora kilometrowa trasa z hopkami, tunelami, zakrętami.

W La Plagne jest też ponad 80 km tras biegowych oraz jedyny we Francji – a może w całych Alpach – profesjonalny tor do jazdy bobslejem, na którym tego sportu może spróbować każdy chętny. Dla amatorów tor jest dostępny późnym popołudniem – po treningu zawodowców.  

Nassfeld – Karyntia (Austria)

nassfeld.at

Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 110 kilometrów tras o każdym stopniu trudności. Sporą zaletą ośrodka jest duża liczba hoteli i pensjonatów, z których można ruszyć na stok spod samych drzwi (i w podobny sposób wrócić).

Atrakcją ośrodka są dwie trasy z pomiarem czasu: gigantowa i do slalomu równoległego. Z każdego przejazdu można dostać wideo.

Na jeziorze Weissensee znajduje się największe naturalne lodowisko w Europie – ma 6,5 km kw powierzchni. Wydzielone są na nim boiska do curlingu i hokeja i tory łyżwiarski i do narciarstwa biegowego.

Dla biegaczy jest też przygotowanych pięć tras w samym Nassfeld. A w regionie czeka na nich 130 km tras.

W ośrodku są też tory saneczkarskie.

Paganella Ski – Trydent (Włochy)

paganella.net

W ośrodku na narciarzy czeka 50 km tras. A jeśli komuś mało – może kupić karnet Skirama Dolomity i zyskać dostęp do kolejnych 300 km.

Tereny dla biegaczy rozciągają się między jeziorem Andalo i lasami w Cavedago. Znajduje się tam 11 km tras o różnym stopniu trudności. W mieście Andalo zlokalizowano bazę z szatniami, prysznicami, serwisem i wypożyczalnią sprzętu.

W zeszłym sezonie oddany został do użytku 880-metrowy tor saneczkowy. Wjazd na górę wyciągiem Santel-Meril z Fai della Paganella.

W Andalo znajduje się też kryte lodowisko.

Plan de Corones (Kronplatz) – Tyrol Południowy (Włochy)

kronplatz.com

Plan de CoronesPlan de Corones Harald Wisthaler

119 km tras dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania. Większość tras jest szerokich, dla tych, którzy lubią spokojną jazdę. Ale jeżeli komuś potrzeba adrenaliny – może skorzystać z jednej z pięciu tras czarnych - Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta lub  Piculin. To jeden z niewielu ośrodków w Alpach, gdzie tras najtrudniejszych jest aż tyle.

Biegacze znajdą tu ponad 200 km tras. Najbardziej malownicza z nich - Passo dello Erbe – ma 6,5 km długości i biegnie na wysokości 2000 m.

W ośrodku są też dwa 500-metrowe tory saneczkowe – do obu można wygodnie dostać się gondolami.

San Martino di Castrozza – Trydent (Włochy)

sanmartino.com

Tereny narciarskie to 45 km tras połączonych wyciągami i tworzących karuzelę Carosello delle Malghe. W ośrodku są też dwa snowparki.

Centrum biegówkowe Prà delle Nasse u stóp masywu Pala di San Martino. Jest tu 9 km tras, podzielonych na trzy pętle: łatwa Prà delle Nasse 1 (1.8 km), o średniej trudności Prà delle Nasse 2 (3 km) i dla zaawansowanych biegaczy 5,5-kilometrowa Colfosco.

Na 400-metrowy tor saneczkowy można się dostać wyciągiem krzesełkowym Cimon.

Sankt Johann in Tirol – Tyrol (Austria)

kitzbueheler-alpen.com

To nie tylko stacja narciarska, ale i urocze alpejskie miasteczko. 40 km tras po północnej stronie Kitzbühel Horn przeznaczonych jest raczej dla początkujących narciarzy i tych, którzy nie szukają na stoku zastrzyku adrenaliny.

Na biegaczy czeka 250 km tras do stylu klasycznego i łyżwowego. Do wszystkich można dojechać darmowym skibusem, niektóre są oświetlone. W drugi weekend lutego co roku jest tu organizowany otwarty dla wszystkich big Tirol Koasalauf. W 20122 roku odbędzie się 50. Edycja zawodów.

W miasteczku jest też lodowisko na świeżym powietrzu -  Panorama Badewelt.

13.

Schladming-Dachstein – Styria (Austria)

schladming-dachstein.at

230 kilometrów tras dla narciarzy w każdym wieku i na każdym poziomie. Na górze Reiteralm można spróbować swoich sił w ski-crossie. Obok profesjonalnego toru dla zawodników tek dyscypliny jest tu tor dostępny dla amatorów. Na stoku Vorderkar stoi stała trasa slalomu giganta z pomiarem czasu.

Biegacze mają do dyspozycji 220 kilometrami przygotowanych tras biegowych. Na wysokości 2700 metrów na lodowcu Dachstein rozciąga się najdłuższa na świecie trasa biegowa na lodowcu.

W regionie znajduje się też jeden z najdłuższych torów saneczkowych w Alpach. Na siedmiokilometrowym torze Hochwurzen można zjeżdżać i w ciągu dnia i po zmroku.

Seefeld – Tyrol (Austria)

seefeld.com

Nieduży ośrodek raczej nie dla imprezowiczów. 26 km dobrze przygotowanych tras, raczej nie dla szaleńców. Wydzielone stoki do nauki. A dla snowboardzistów i freestylowców – snowpark „Crazy Hole".

Biegacze narciarscy mają do dyspozycji ponad 245 kilometrów przygotowanych tras biegowych. Położone są wysoko, więc warunki śniegowe są przez całą zimę doskonałe. Najtrudniejsza z nich ma 7,1 km i biegnie z Seefeld do Mösern i z powrotem. Rozgrywane są nie niej zawody Pucharu Świata.

W Seefeld jest też sztuczne lodowisko pod gołym niebem – można tu pojeździć na łyżwach i pograć w curling.

Val di Fiemme – Trydent (Włochy)

visitfiemme.it

Karnet narciarski Fiemme Obereggen obejmuje pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, , Ski Center Latemar, Alpe Lusia, Passo Rolle, Oclini. Razem to 100 km tras. Jest tu też snow park i wydzielony teren do nauki dla najmłodszych.

Val di Fiemme bywa nazywane kolebką narciarstwa biegowego. W regionie na biegaczy czeka 15o km tras. Na stadionie w Lago di Tesero już trzy razy rozgrywane były Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Jest tu też czynne w sezonie lodowisko, dostępne także dla amatorów.

W okolicy raz w roku, w ostatnią niedzielę stycznia,  rozgrywany jest maraton Marcialonga – trasa ma 70 km długości. Bieg rozgrywany jest techniką klasyczną.

Val Gardena (Gröden) i Alpe di Susi (Seiser Alm) – Tyrol Południowy (Włochy)

valgardena.it;seideralm.it

Val Gardena i Alpe di Susi to razem 175 km tras narciarskich, w tym – najdłuższa w Tyrolu Południowym – o długości aż 10 km. Na trasie Saslong co roku rozgrywane są zawody Pucharu Świata - zjazd i supergigant mężczyzna.

Jeśli komuś mało – to może skorzystać z 1200 km tras, do których dostęp daje karnet Dolomiti Superski. W tym sezonie w ośrodku zostaną otwarte dwie nowe trasy narciarskie.

Region to raj dla narciarzy klasycznych. Vallunga. Monte Pana, Alpe di Siusi -  wytyczono tu ponad 130 km tras o każdym stopniu trudności, do stylu łyżwowego i klasycznego. Trasy są przygotowane i bardzo malownicze.

W Alpe di Susi wytyczono też jedenaście torów saneczkowych o łącznej długości 23 km.

W każdym z trzech głównych miast regionu - Selvie, S. Cristinie i Ortisei – znajdują się też czynne przez cały sezon lodowiska.

Val Passiria –Tyrol Południowy (Włochy)

merano-suedtirol.it

W dolinie znajdują się dwa nieduże ośrodki. Plan (18 km tras) to miejsce dla rodzin z dziećmi i tych, którzy nie lubią się męczyć. Szukający wyzwań i bardziej wymagający narciarze wybierają Racines-Giovo (25 km tras). Tu znajduje też się snowpark.

W okolicy są też szlaki dla skiturówców i przygotowane trasy dla biegaczy – można tu biegać na nartach i stylem klasycznym i łyżwowym. Szczególnie urokliwa jest prowadząca przez sosnowy las 12-kilometrowa trasa w dolinie Lazinsertal.

Pojeździć na łyżwach i pograć w curling (sprzęt do wypożyczenia na miejscu) można na naturalnych lodowiskach w  Plan i St. Martin.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.