Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według szacunków Komitetu branża zatrudnia w Polsce ponad 50 tys. osób oraz generuje obrót ponad 5 mld złotych rocznie.

Przedstawiciele branży wystosowali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycjami, które ich zdaniem pozwolą nie tylko przetrwać wielu firmom, ale też uniknąć problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży.

„Jako podmiot reprezentujący firmy i sektory gospodarki związane z aktywnościami sportowymi na świeżym powietrzu z wielkim niepokojem przyjmujemy do wiadomości decyzję o anulowaniu dotychczasowej formuły ferii zimowych 2021 r. - piszą członkowie Komitetu. - Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest eliminowanie potencjalnych ognisk zakażeń, jednak chcemy zwrócić uwagę na konsekwencje takiej decyzji oraz zaproponować rozwiązania, które przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego mogą przyczynić się nie tylko do uratowania wielu firm oraz miejsc pracy, ale także zwiększyć aktywność fizyczną dzieci i ich rodziców czy opiekunów”.

Podstawowy postulat Komitetu to zorganizowanie dwutygodniowych ferii zimowych w okresie od 1 lutego do 31 marca 2021 r. Dwumiesięczny okres pozwoli zdaniem autorów petycji rozłożyć natężenie ruchu w miejscowościach górskich i zapewnić wszystkim bezpieczny wypoczynek. Autorzy petycji zwracają uwagę na to, że aktywność na świeżym powietrzu jest niezbędna dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi: „Wiosenny lockdown oraz zdalne lekcje w dramatyczny sposób minimalizują, i tak już stojącą na niskim poziomie, aktywność ruchową dzieci, młodzieży i ich opiekunów, powodując jednocześnie poważne uzależnienia od komputerów i smartfonów (według ostatnich badań statystyczny Polak przytył w okresie lockdownu około 2 kg)”.

 Kolejny postulat to otwarcie 15 grudnia restauracji, hoteli i pensjonatów - przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Bez tego otwarcie wyciągów nie przyciągnie w polskie góry turystów - narciarze pojadę za granicę i może dojść do fali bankructw i likwidacji miejsc pracy. „Infrastruktura wypoczynkowych rejonów Polski to system naczyń połączonych. Wyłączenie z krwiobiegu jednego elementu powoduje efekt domina” - podkreślają autorzy petycji.

 Trzecia propozycja to stworzenie bonu Ferie+ na opłacenie obozów narciarskich dla dzieci, na zakup i wypożyczenie sprzętu sportowego, skipassów i szkoleń. „Nowy bon zachęci wiele rodzin do planowania aktywnego wypoczynku i, co najważniejsze, pozwoli dzieciom i młodzieży oderwać się od komputerów i naładować baterie” po wielu miesiącach zdalnej nauki”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.