Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trentodoc - szlachetne bąbelki

W Trentino koniecznie trzeba spróbować regionalnego wina musującego Trentodoc. Jego smak odbiega od lekkiego i słodkawego prosecco. Dzięki temu świetnie komponuje się z tutejszą dość ciężkostrawną kuchnią. Ma drobniejsze bąbelki i bardziej szlachetny smak.

Na pomysł produkcji musującego wina Trentodoc wpadł Giulio Ferrari. Podczas swojej podróży do Francji doszedł do wniosku, że klimat i warunki do uprawy winorośli w Trentino są bardzo zbliżone do tych, jakie panują w Szampanii. To skłoniło go do założenia winnicy.

W 1993 r. Trentodoc uzyskało apelację D.O.C. jako drugie po Champagne wino musujące na świecie. Występuje w wersji białej i różowej. Wymaga do produkcji więcej czasu niż wiele innych tego rodzaju win, bo minimum 15 miesięcy.

Wyjątkowe spa

Trentino słynie z hoteli z bogatą ofertą spa. Najnowsze centrum spa to QC Terme Dolomiti w Pozza di Fassa wytypowane do certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design. To przykład obiektu architektonicznego wbudowanego w krajobraz z największą dbałością o ochronę środowiska. Centrum wykorzystuje wodę termalną z Alloch, jedynego źródła wody siarczkowej w Trentino.

Jedno z największych spa w tej prowincji (AcquaIN) oferuje tzw. ścieżkę Kneippa, czyli lecznicze spacery w wodzie, turecką łaźnię hammam, zabiegi z użyciem fitomelatoniny, soi i siana.

W Arco znajduje się Garda Thermae, centrum wellness zainspirowane zdrowotnymi właściwościami słonej i słodkiej wody. A działanie wód oligomineralnych bogatych w magnez, kwaśny węglan sodu oraz wapń można sprawdzić w Terme di Comano.

Hotel Sayonara w San Martino ma nawet sztuczną plażę.

Leśne kąpiele

To one są najważniejszą częścią pięknych krajobrazów, które możemy zobaczyć w Trentino. Utrzymujący się na nich śnieg składa się na zimowe uroki. W Trentino można skorzystać z Forest Bathing (leśnych kąpieli). Są to długie spacery w lasach, które wykorzystują terapeutyczne właściwości drzew, m.in. zwalczają stres i wzmacniają naszą odporność.

Miłośnicy sztuki znajdą w prowincji dwie trasy prowadzące po muzeach na otwartym powietrzu. W lasach w Val di Sella artyści natural artu stworzyli swoje instalacje z surowców - z gałęzi, ziemi, błota, liści, kory, kamieni czy krzewów.

Ale drzewa z Trentino są słynne na cały świat także z innego powodu. Wyjątkowe warunki przyrodnicze w północnych Włoszech sprawiły, że to właśnie tutejsze wiekowe świerki były używane przez Stradivariego do budowy instrumentów. Amerykanie Lloyd Burckle z Columbia University i Henri D. Grissino-Mayer z University of Tennessee twierdzą, że słynni lutnicy z okolic Cremony używali drewna pochodzącego z terenów obecnego parku Paneveggio we wschodniej części regionu Trentino. Naukowcy zauważyli, że na instrumenty szły często świerki, które rosły w ubogiej glebie w wyższych partiach gór, i to ze stoków północnych. Ich powolny wzrost i zbite słoje miały gwarantować wysokiej jakości dźwięk (drewno z drzew rosnących w lepszych warunkach jest bardziej miękkie i porowate, przez co dźwięk wydaje się głuchy i przytłumiony).

Wybitne sery

Trentino słynie z produkcji sera. W górskich serowarniach wytwarza się całe mnóstwo gatunków - od łagodnej, rozpływającej się w ustach ricotty po wyrazisty, nieco ostry pecorino. Najbardziej znanym serem jest trentingrana - dojrzewający, ziarnisty, twardy, produkowany z mleka krowiego według tradycyjnych metod, bez konserwantów. Przypomina parmezan, ale przez wielu smakoszy jest nawet bardziej ceniony. Nadaje się on jako przekąska lub dodatek do sałatek i innych dań. Godne polecenia są też Puzzone di Moena o intensywnym słodkim zapachu i nieco gorzkim smaku, a także vezzena mająca intensywny aromat i pikantny smak. W przeważającej większości sery te powstają z mleka krów wypasanych na górskich pastwiskach.

Kultura na wyciągnięcie ręki

Warto zrobić sobie choć jeden dzień przerwy w jeżdżeniu na zwiedzanie okolicy. W Cavalese koniecznie trzeba zobaczyć Palazzo della Magnifica Comunita di Fiemme - imponujący pałac będący siedzibą wspólnoty Fiemme. Ta średniowieczna budowla została zaadoptowana w czasach renesansu na letnią rezydencję biskupów. Do dzisiaj jest ona własnością wspólnoty Magnifica Comunita di Fiemme, która zachowała do czasów teraźniejszych swoje odrębne prawa w zakresie wyrębu drzew i wypasu bydła. Obecnie w budynku mieści się galeria malarstwa, w której podziwiać można m.in. obrazy z XVI-wiecznej szkoły malarstwa z Fiemme, muzeum miejskie oraz archiwum, gdzie przechowywane są prawa, inwestytury i zabytkowe przedmioty należące do wspólnoty.

W San Michele all’Adige warto pójść do Muzeum Obyczajów i Tradycji Trentino (Museo degli Usi e Costumi della Gente Trentina), które pokazuje życie rolników i pasterzy alpejskich. W Rovereto do zobaczenia jest kolekcja sztuki włoskiej z XX wieku, a w samym Trydencie znajdziemy jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów we Włoszech - Muse, gdzie można podziwiać interaktywne i nowatorskie wystawy poświęcone nauce, m.in. astronomii, botanice i zoologii.

Spektakle o wschodzie i zachodzie

Czy może być coś piękniejszego niż poranne słońce odbijające się od śniegu? To naprawdę wyjątkowy widok. Dlatego w Trentino powstał projekt Ski Sunrise. Restauracje od stycznia do marca niemal w każdym zakątku prowincji organizują wczesne śniadania dla gości, którzy chcą podziwiać ten naturalny spektakl. Przewodnicy szczególnie polecają restaurację Rifugio La Roda, która znajduje się na szczycie Paganelli (2125 m n.p.m.) z widokiem na Gardę i Dolomity Brenta.

Dla nieprzekonanych do pobudek o świcie są jeszcze zachody słońca. Dwa razy w tygodniu w San Martino jest organizowane popołudniowo-wieczorne aperitivo na samym stoku. Ze śniegu budowany jest długi bufet pełen włoskich smakołyków. Magiczną atmosferę tego niezwykłego pikniku tworzą płonące pochodnie i ognisko.

Nie tylko dla narciarzy

Na rakietach śnieżnych można podziwiać łańcuch Lagorai, Alpy Cymbryjskie, Giudicarie, Val di Non i Val di Sole. Do uprawiania tego sportu kuszą też trzy parki krajobrazowe w Trentino: Paneveggio Pale di San Martino, Parco dell’Adamello Brenta, Parco Nazionale dello Stelvio.

Zapaleni sportowcy docenią Let’s Dolomites - program obejmujący skialpinizm i wspinaczki po lodowych skałach w asyście instruktorów. Nowość w Trentino to Garda Trek - wycieczki po górach wznoszących się nad największym włoskim jeziorem.

W wielu miejscowościach można znaleźć też lodowiska - stolicą łyżwiarstwa jest Miola sull’Altopiano di Piné. Kolejne atrakcje to m.in. fat bike i narciarstwo biegowe.

A dla miłośników dziecięcych zabaw z dużą dawką adrenaliny są sanki z płozami wykonanymi z nart. Wypożyczyć je można w wielu alpejskich chatach restauracyjnych.

Nocne jazdy

W Trentino niektóre stoki są oświetlone. Można na nich jeździć do późnych godzin wieczornych. Amatorzy nocnej jazdy mogą szusować w Madonna di Campiglio - gdzie znajduje się słynna trasa znana z zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w Val di Fiemme na trasie Olimpia 3, na Alpe Cermis i w stacji Obereggen - Ski Center Latemar, w stacji Monte Bondone na trasach Diagonale, Montesel, Cordela, Lavaman i w ośrodku narciarskim Paganella, w którym znajdują się trzykilometrowa, bardzo dobrze oświetlona, niezbyt trudna trasa i snowpark.

Wyciągi nocne działają zazwyczaj od godz. 19 do 23. Jednak przed wybraniem się na stok najlepiej sprawdzić, o której rozpoczyna i kończy się jazda nocna w danym ośrodku.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.