Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szkolenie na tyczkach najlepiej zacząć na tygodniowym obozie szkoleniowym. W ciągu sześciu dni można otrzaskać się z tyczkami, popatrzeć jak jeżdżą bardziej doświadczeni. Trzeba się tylko upewnić, że na tym obozie będzie prowadzone szkolenie dla początkujących "sportowców".

Obóz ma wszystkie zalety wyjazdu zorganizowanego - nie trzeba się martwić zakwaterowaniem, wyżywieniem, ubezpieczeniem, kupnem skipassa, czasem także transportem. W czasie ferii zimowych są obozy rodzinne, na których mogą się szkolić dorośli i dzieci.

Ceny wyjazdów różnią się w zależności od standardu zakwaterowania i kierunku. Samo szkolenie to tygodniowy wydatek 600-800 zł. Zazwyczaj obejmuje kilka godzin treningów dziennie i wieczorną analizę, także wideo.

Niektóre kluby wypożyczają też uczestnikom sprzęt. To dobre rozwiązanie, bo nie musisz inwestować we własny dopóki się nie przekonasz, że złapałeś bakcyla.

Sezon 2020/2021. Czy da się potrenować na nartach?

W listopadzie i austriackie władze i włoskie zamknęły ośrodki narciarskie z powodu epidemii koronawirusa. Najnowsze zapowiedzi są takie, że lockdown ma się skończyć na początku grudnia. Niektóre kluby narciarskie zdążyły organizować pierwsze obozy jeszcze w październiku. Kolejne planowane są na grudzień. Kluby jeszcze ich nie odwołują i ciągle można się zapisywać.

Klubów organizujących obozy treningowe dla dorosłych przybywa z każdym rokiem. Z doświadczeń swoich i znajomych narciarzom, którzy chcą zacząć przygodę z tyczkami mogę polecić te:

Szkoła Narciarska Ptak Team - ptak-team.pl

Akademia Narciarska Jakuba Ilewicza - ilewicz.pl

Towarzystwo Narciarskie - tnfic.pl

Ski Spa - natyczki.pl

Snowflake - snowflake.pl

Klinika Sportowa NTN - ntn.pl

Nartomaniak.pl - nartomaniak.pl

GSteam.pl - gsteam.pl

Ile kosztuje sprzęt do treningów sportowych
(najedź myszką na wybrany element)

(otwórz grafikę w nowym oknie)

Weekendowe treningi narciarskie w polskich górach

Jeżeli z powodu pandemii na narty nie da się pojechać w Alpy - może uda sięskorzystać ze szkolenia w polskich górach. Gdy tylko warunki w Polsce pozwalają - kluby i szkoły narciarskie organizują tyczkowe treningi weekendowe. Szkoła Bartka Ptaka (ptak-team.pl) prowadzi szkolenia w stacji narciarskiej Suche Ski. W tym roku zapowiada pierwszy trening 21 grudnia. Szczegółowe informacje są w internecie. Cykl zaczyna się w środę i trwa do niedzielnego przedpołudnia. Można wziąć udział w pojedynczych szkoleniach lub w całym cyklu.

Przez cały sezon można brać udział w treningach Akademii Narciarskiej Jakuba Ilewicza (ilewicz.pl). W grudniu zaprasza na treningi w Bukowinie Tatrzańskiej na Olczański Wierch, od marca także do stacji Suche Ski.

Regularne treningi na Górze Dzikowiec na Dolnym Śląsku prowadzi wrocławski klub Nartomaniak.pl (nartomaniak.pl).

Od grudnia do kwietnia codziennie można trenować na Jaworzynie Krynickiej. Szkolenie prowadzi klub TeninginaTyczkach.pl (treninginatyczkach.pl).

Jedno szkolenie to wydatek od 75 do 110 zł. W niektórych szkołach można też kupić karnety na cały cykl treningów. W czasie zajęć cały czas dostaje się uwagi i zadania od trenerów. A na koniec jest omawianie treningu i wideo analiza. 

Z klubami można się też wybrać na treningi weekendowe. Na takich wyjazdach nie trzeba się martwić o zakwaterowanie, karnety, dojazd. Takie szkolenia w polskich ośrodkach  organizują np. warszawskie kluby Ski Spa i Towarzystwo Narciarskie.

Wytrenowani? To czas na zawody!

Jeżeli zaczynamy naszą sportową przygodę z tyczkami na obozie - to naszym pierwszym sprawdzianem będą zawody obozowe.

A jak połkniemy przynętę i zacznie nam brakować tej adrenaliny? Bez obaw - możliwości sprawdzenia się mamy w Polsce sporo.

Są zawody branżowe - swoje imprezy organizują lekarze, farmaceuci, prawnicy, dziennikarze, energetycy. Są mistrzostwa wojewódzkie i regionalne. Narciarze z Warszawy mogą wziąć udział w cyklu Narciarski Puchar Mazowsza  i Otwartych Mistrzostwach Warszawy, Krakowiacy - w Mistrzostwach Krakowa, a narciarze z północy kraju - w Otwartych Mistrzostwach Gołdapi.

Najambitniejsi mogą próbować swoich sił w Mistrzostwach Polski Amatorów. Żeby uzyskać prawo startu w finale - trzeba najpierw powalczyć w eliminacjach i pozbierać punkty. Osobna klasyfikacja prowadzona jest w gigancie i slalomie. W tym sezonie pierwsze zawody zaplanowane zostały na 8 stycznia 2021 r.

Kalendarz eliminacji na sezon 2020/2021 i wszystkie informacje na stronie Polskiego Związku Narciarskiego: wnp.pzn.pl

O tytułach i medalach decydują finałowe zawody, ale na koniec wręczane są też puchary dla zawodników, którzy w całym cyklu uzyskali najwięcej punktów.

W Mistrzostwach Amatorów mogą startować tylko dorośli. Finały to zmagania dla tych najlepszych, ale w eliminacjach startuje wielu zawodników mniej zaawansowanych. Każdy w końcu musi gdzieś i kiedyś zacząć. Niektóre z tych eliminacji to samodzielne imprezy, z nagrodami, medalami, kończące się wspólną zabawą. Wpisowe to ok. 50 zł. Zakwaterowanie i dojazd trzeba sobie zorganizować samodzielnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.