Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najbliżej górskich ośrodków w Alpach Francuskich są lotniska w Tuluzie i Nicei. Już za niecałe 400 zł można kupić bilet w obie strony na samolot LOT z Warszawy do Zurychu, jeśli planujemy narty w Szwajcarii. Do ośrodków narciarskich w Tyrolu Południowym (Włochy) najbliżej będzie z Mediolanu. Do wyboru są samoloty linii LOT, Ryanair czy Wizzair (zależy, z jakiego lecisz lotniska). Cena zależy od tego, z jakim wyprzedzeniem kupimy bilet. W Pireneje do Andory najłatwiej dotrzeć liniami Ryanair do portu Girona (Barcelona).

Gabe Rogel / Getty Images

Polacy rzadko się decydują, by zabierać sprzęt na pokład samolotu, mimo że w ostatecznym rozrachunku to się opłaca.

W wielu przypadkach wynajem sprzętu za granicą może przekroczyć koszty jego transportu z Polski. Warto więc się zastanowić nad zabraniem własnych nart, nawet jeśli trzeba ponieść dodatkowe koszty.

Przeczytaj także: Sztuczny śnieg - genialny wynalazek Amerykanów

Za jedną sztukę bagażu sportowego uznaje się zwykle narty lub deskę razem z butami, kaskiem czy kijkami. Trzeba pamiętać, by sprzęt był tylko jednym pakunkiem zabezpieczonym tak, żeby nie uległ zniszczeniu. Część sprzętu, na przykład buty, można przewieźć jako bagaż podręczny.

W Wizzair zabranie sprzętu narciarskiego na pokład kosztuje 133 zł w jedną stronę. Ryanair zabiera narty czy deskę jako bagaż specjalny, za który płaci się 192 zł. W EasyJet to 170 zł przy rezerwacji internetowej. Pamiętajmy, by zaznaczyć zamiar zabrania sprzętu już podczas rezerwacji, a nie dopiero na lotnisku, bo wtedy dopłata będzie wyższa. W przypadku Ryanair to o 24 zł więcej, Wizzair - 30 zł, a EasyJet - 50 zł. Bez wcześniejszego zgłoszenia może się też okazać, że na bagaż w luku nie będzie już miejsca.

Trzeba też pilnować limitów wagi bagażu, które są takie jak przy zwykłym bagażu rejestrowanym - 32 kg w Wizzair i po 20 kg w Ryanairze oraz EasyJet.

Przeczytaj także: Narciarski kwestionariusz Natalii Jakuły

Bez dodatkowych opłat sprzęt przewiezie za to nasz narodowy przewoźnik LOT, o ile łącznie z bagażem rejestrowanym waga nie przekroczy 23 kg (klasa ekonomiczna). Jeśli będzie to więcej, to opłata wyniesie 200 zł na europejskich lotach międzynarodowych.

Wymiary jednej sztuki bagażu nie powinny przekroczyć: 158 cm długości, szerokości lub wysokości. Bez względu na cenę waga nie może też przekroczyć 45 kg.

Bagaż sportowy można zabrać też na pokład w ramach limitu bagażu na loty europejskie Lufthansy.

Przeczytaj także: Ferie na każdą kieszeń? Sprawdzamy ceny!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.