Brandenburgia, rzeka Hawela © Adobe Stock, Tilo Grellmann

Poznaj
zieloną stronę Brandenburgii

Oto 7 miejsc,
które warto zobaczyć
w Brandenburgii.
Zielony wypoczynek
u naszego sąsiada.

B

Brandenburgia to najbardziej zielony, przesycony naturą obszar Niemiec. Ponad 3 tys. jezior, 33 tys. km dróg wodnych i przeszło 7 tys. kilometrów wytyczonych ścieżek rowerowych prowadzących przez idylliczne krajobrazy zapraszają do wypoczynku na łonie natury.

Granicząca z Polską Brandenburgia jest jednym z krajów związkowych Niemiec, ze stolicą w Poczdamie. Stanowi najbardziej zielony, przesycony naturą obszar Niemiec. Nie bez powodu bywa nazywana sielankową krainą. Na jej terenie zlokalizowanych jest ponad 3 tys. jezior i 33 tys. km dróg wodnych, co czyni ją regionem z najbardziej rozległym krajobrazem rzek i jezior w Europie. Pełna jest nie tylko parków narodowych, rezerwatów przyrody, ale też zabytków. Obcować z przyrodą można pieszo, jeżdżąc rowerem albo na rolkach. Do przemierzenia jest na tym terenie ponad 7 tys. km świetnie przygotowanych ścieżek rowerowych. Dziewicze krajobrazy pomagają zarówno oderwać myśli od codzienności, jak i aktywnie wypoczywać w pojedynkę, z przyjaciółmi albo całą rodziną. Wybraliśmy miejsca, które zdecydowanie warto w Brandenburgii odwiedzić.

Uckermark

Uckermark
(Marchia Wkrzańska)

Uckermark (Marchia Wkrzańska)

1

Uckermark znajduje się w północno-wschodniej Brandenburgii, nieco ponad godzinę drogi od Berlina, w bezpośrednim sąsiedztwie Polski. Z 3077 km² jest to jeden z największych powiatów w Niemczech i jednocześnie z liczbą 118 tys. mieszkańców jeden z najsłabiej zaludnionych. To czyni go idealnym miejscem do wypoczynku. Region Uckermark pełen jest rozległych lasów, pól i jezior. Około 60 proc. jego powierzchni podlega ochronie przyrody i krajobrazu. Znajdują się tutaj trzy parki krajobrazowe: Park Przyrody Jezior Uckermark, Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.

Przepiękne krajobrazy regionu Uckermark, spływ kajakiem przez Park Narodowy © TMB, Michael Handelmann

Ponad 500 jezior i tysiące małych stawów, solanek, wrzosowisk, strumieni i rzek sprawiają, że Uckermark jest jednym z najbardziej zasobnych w wodę regionów w Niemczech. Powiat zaprasza do odbywania wycieczek kajakowych, dryfowania łodzią albo wypoczynku i biwakowania nad kąpieliskami.

Pałac Wartin na północy regionu Uckermark, centrum kultury i sztuki z miejscami na nocleg ©Charles Elworthy
Urlop w wozie w idyllicznym regionie Uckermark w Brandenburgii © Alena Lampe
Kompleks parkowo-pałacowy Boitzenburg w Uckermarku © Anett Hoppe
Domek na drzewie w hotelu Baumhaushotel Uckermark w Templinie © Lisa Wurth
Kajakiem przez jezioro regionu Uckermark © TMB, Hendrik Silbermann

W Uckermarku przygotowano całe mnóstwo zupełnie niestandardowych miejsc noclegowych dla osób spędzających urlop z rodziną, przyjaciółmi, we dwójkę, w pojedynkę. Kto marzy o zwolnieniu tempa codziennego pośpiechu, nie może trafić lepiej. Noc można spędzić w domku wysoko pomiędzy koronami drzew albo w pałacowych komnatach. Znaleźć można tu równowagę między stylami z przeszłości a współczesności oraz doskonałą bazę wypadową do wędrówek pieszych i rowerowych. Po więcej informacji na temat regionu Uckermark zapraszamy tutaj:

Mildenberg

Zabytkowa Cegielnia Mildenberg

Zabytkowa Cegielnia
Mildenberg

2

Pośród natury w Brandenburgii ukryte są ciekawe zabytki. Jednym z nich jest znajdująca się na północy Cegielnia Mildenberg. To muzeum przemysłu położone pośród bujnej roślinności, bezpośrednio nad rzeką Hawelą. Dzięki odkrytym tutaj w 1887 roku złożom gliny tereny te stały się największym ośrodkiem produkcji cegieł w Europie. Tylko w ciągu jednego roku w szczytowym okresie wytwarzano tu około 700 milionów cegieł. Produkcja w zakładzie zakończyła się w 1991 roku. Dzisiaj to muzeum, w którym nie brakuje atrakcji dla całej rodziny.

Mildenberg - natura i przygoda. Przejażdżka promem linowym © ZP Julia Nimke

Na powierzchni 40 hektarów historia przemysłu ceglarskiego jest prezentowana podczas ekscytujących wycieczek z przewodnikiem oraz za pomocą multimedialnych atrakcji. Cegły można samemu formować na starych stołach strychalskich pod wiatami suszarniczymi, a potem zabrać ze sobą do domu. Atrakcją są także przejażdżki kolejką polową, która kursuje codziennie i zawsze o pełnej godzinie. W wybrane weekendy w sezonie pociąg wyjeżdża w głąb gliniastego krajobrazu ciągnięty przez lokomotywę parową. Duża strefa rekreacyjna z gigantyczną zjeżdżalnią, huśtawkami i nowym wodnym placem zabaw zachęca do szaleństw. Łąka piknikowa nad wodą z terenem do grillowania jest znakomitym miejscem do spędzenia miłych i relaksujących godzin wśród zieleni. Więcej o atrakcjach Cegielni Mildenberg na stronie:

Przejażdżka kolejką po terenie Parku Ceglanego © ZP Julia Nimke
Zróbmy prawo jazdy na prawdziwą lokomotywę w Parku Ceglanym Mildenberg! © ZP Susanne Wernicke
Wystawa dawnych warsztatów w Parku Ceglanym w Mildenbergu © ZP Julia Nimke
poczdam

Poczdam

3

Poczdam, stolica Brandenburgii, to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Zanurzone w zieleni, skrywa prawdziwe architektoniczne i przyrodnicze skarby. Rezydencje, ogrody i parki w Poczdamie zostały wpisane w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łącznie wpis obejmuje około 500 hektarów terenów i 150 budynków.

Żeglowanie z widokiem na  wieżę Flatowturm w dzielnicy Babelsberg w Poczdamie © PMSG, SPSG, André Stiebitz

Skąpany w bujnej roślinności jest kompleks pałacowy Sanssouci. W jego Ogrodzie Sycylijskim unoszący się zapach granatów sprawi, że poczujemy się jak we Włoszech. Wybudowany na tarasach winnic pałac powinien być obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania. Podobnie jak kompleks parkowo-pałacowy Nowy Ogród (Neuer Garten). Zajmuje powierzchnię 102,5 hektara i znajduje się w północnej części Poczdamu, nad jeziorem Jungfernsee. Mieści się tu wiele ciekawych obiektów (Zielony Dom, oranżeria, gotycka biblioteka, a nawet piramida), wśród nich są dwa szczególnie warte odwiedzenia – pałac Cecilienhof zbudowany w stylu angielskiej rezydencji i klasycystyczny Pałac Marmurowy.

Poczdam-widok na Hawelę i słynny most szpiegów Glienicker Brücke © PMSG, Andre Stiebitz
Widok na pałac- Marmorpalais w parku Neuer Garten w Poczdamie © PMSG, Andre Stiebitz
Sycylijski Ogród w Parku pałacu Sanssouci © PMSG SPSG, André Stiebitz
Pałac Cecilienhof w parku Neuer Garter (UNESCO) © lookphotos, Günther Bayerl
Rozległe ogrody pałacu Sanssouci w Poczdamie (UNESCO) © DZT, Julia Nimke

Wizyta w Poczdamie to jak podróż po Europie. Przybywali tu ludzie z całego kontynentu, a wraz z nimi ich kultura i sztuka budowlana. Poczdam do dziś zachowuje ten europejski polot. W ciągu zaledwie kilku minut można przejechać rowerem od kościoła Francuskiego do pałacu Cecilienhof. Albo z dzielnicy czeskich tkaczy w Babelsbergu do Klein Glienicke z romantycznymi domkami szwajcarskimi. Ceglasta czerwień Dzielnicy Holenderskiej przypomina Amsterdam, a w następnej chwili trafia się do zupełnie innej bajki w rosyjskiej kolonii Aleksandrowka.Więcej informacji na temat podróży po Europie w Poczdamie znajdziesz tutaj:

Brandenburg
an der Havel
Brandenburg
an der Havel

Brandenburg an der Havel

Brandenburg an der Havel

4

Brandenburg an der Havel to miasto nad wodą oddalone na zachód od Poczdamu o zaledwie 50 km. Nazywane jest Wenecją Brandenburgii. Prawie 20 proc. powierzchni miasta pokrywa woda: jeziora, kanały, średniowieczne rowy przeciwpowodziowe – i oczywiście Hawela, która rozgałęzia się tutaj na kilka odnóg. Brandenburg an der Havel od czasów średniowiecza było ważnym ośrodkiem gospodarczym, należało także do Związku Hanzeatyckiego. Z czasem Brandenburg an der Havel przekształciło się w zielone miasto idealne do wypoczynku nad wodą. Zabytkowe młyny zamieniono w lofty, a fabryki w hotele. Najważniejszym zabytkiem miasta i najstarszym świadkiem jego historii jest katedra św. Piotra i Pawła. Znajduje się na wyspie zwanej Katedralną, dzięki czemu doskonale można przyjrzeć się jej z wody. Również ścieżki dla rowerów łączą się ze szlakami pieszymi i prowadzą na wyspę.

Łodzie mieszkalne są bardzo popularne w Brandenburgu an der Havel. Widok z  Haweli na kościół św. Gotarda © Boettcher

Amatorom sportów wodnych, wędkarzom i cyklistom Brandenburg an der Havel oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośników rejsów jachtami i barkami mieszkalnymi, żeglarzy, surferów i pasjonatów wodnych wędrówek okolica przyciąga atrakcyjnymi formami wypoczynku na wodzie. Dla rowerzystów przygotowano dobrze oznakowane ścieżki biegnące bezpośrednio brzegami rzek i jezior, a poza miastem – przez obszary chronionego krajobrazu z imponującymi widokami. Więcej informacji Więcej informacji

Brandenburg an der Havel, Most Milenijny. Zwiedzanie z wody- rzeką, kanałami i jeziorami © Boettcher
Miasto Brandenburg an der Havel oferuje liczne ścieżki i trasy rowerowe © Franzsika_Guenther
Statki na rzece Haweli przy stanicy Salzhofufer w Brandenburgu an der Havel © Martin Viertel
Na wodnej trasie  wyruszając z Brandenburg an der Havel © TMB, Steffen Lehmann
Frankfurt nad Odrą

Frankfurt nad Odrą

Frankfurt nad Odrą

5

Frankfurt nad Odrą słynie z zielonych oaz, które pozwalają odpocząć od codziennych trosk i zanurzyć się w naturze. Miasto sąsiaduje z polskimi Słubicami, a oba łączy wspólny most. Europejskie Dwumiasto Frankfurt nad Odrą/Słubice znane jest z bogactwa parków, otwartych ogrodów, terenów zielonych i promenady oraz pięknych krajobrazów przyrodniczych. Do spacerów i przechadzek zaprasza park Kleista z jego pięknymi ścieżkami i placami zabaw, szlaki wokół strumyka Klinge czy oferujący przepiękne widoki park Lenné – zielone serce miasta. W sąsiedztwie słynącego z komnaty skarbów kościoła św. Gertrudy rozciąga się park otoczony zabytkowymi budynkami – dziełami znanego architekta Martina Kiesslinga. Latem w najpiękniejszych parkach Słubic i Frankfurtu odbywają się fantastyczne koncerty muzyki klasycznej.

Rejs po Odrze statkiem Onkel Helmut © A. Kozłowski

Rowerzyści powinni przejechać się szlakiem rowerowym Odra-Nysa. Trasa ta zalicza się do najpiękniejszych w Niemczech. Jej długość wynosi 630 km i biegnie z miejscowości Nova Ves w Czechach do nadbałtyckiego miasteczka Ahlbeck, prowadząc przez samo serce Frankfurtu. Z Koziego Ostrowa prowadzi przez śródmieście pełne zabytków, przecina tereny pod mostem odrzańskim, a opuszczając Frankfurt, zahacza o port zimowy i biegnie dalej w kierunku pięknych łęgów Kotliny Freienwaldzkiej. Co ważne, w każdej dzielnicy znajdują się trójjęzyczne tablice z informacjami o lokalnych atrakcjach i trasach oraz stacje ładowania dla rowerów elektrycznych. Więcej o atrakcjach Frankfurtu nad Odrą

Widok z wieży kościoła Mariackiego na Frankfurt nad Odrą i okalającą miasto zieleń © Artur Kozłowski
Widok na gotycki ratusz we Frankfurcie nad Odrą © A.Kozłowski
Szlak rowerowy Odra Nysa, Promenada we Frankfurcie © Artur Kozłowski
cottbus

Cottbus (Chociebuż)

Cottbus (Chociebuż)

6

Cottbus jest drugim co do wielkości miastem Brandenburgii i najważniejszym ośrodkiem na obszarze Dolnych Łużyc. Bywa nazywany zielonym miastem. Nie bez powodu. Przed jego bramami styka się kilka parków: Spreeauenpark, na terenie którego odbyła się pierwsza wystawa ogrodnicza na terenie wschodnich Niemiec, ogród zoologiczny i park krajobrazowy Branitz założony przez księcia Hermanna von Pücklera-Muskau, słynący jako arcydzieło ogrodowej sztuki krajobrazu. To doskonałe miejsca do obcowania z naturą. Miasto przyciąga też dobrze rozwiniętą siecią dróg rowerowych oraz stanowi swego rodzaju bramę do labiryntu kanałów Szprewy w regionie Szprewaldu. Około 350 kanałów o długości 1500 km daje wiele możliwości spędzania czasu nad wodą.

Pałac w dzielnicy Cottbus- Branitz otacza rozległy park krajobrazowy © CMT Cottbus_Andreas Franke

Będąc w Cottbus warto odbyć wyprawę rowerową w stronę przyszłego największego sztucznego jeziora Europy powstającego w ramach rekultywacji terenów pokopalnianych. Jezioro Cottbuser Ostsee będzie liczyło sobie 19 km² powierzchni i 26 km linii brzegowej. Stąd już niedaleko do stawów karpia królewskiego w Peitz. Po więcej atrakcji Cottbus odsyłamy tutaj:

Miejscowość Burg - w labiryncie kanałów Szprewy © Ron Petraß
Piramida na wodzie w parku księcia Pücklera w Branitz © Anna i Marcin Nowak
Nowo powstałe jezioro Cottbuser Ostsee- Cottbuski Bałtyk © CMT Cottbus, Andreas Franke
Forst

Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst

Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst

7

Miasto Forst, położone nad Nysą Łużycką w południowo-wschodnim zakątku Brandenburgii, zostało nazwane w 2004 roku Miastem Róż. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się tutaj Wschodnioniemieckiemu Ogrodowi Różanemu. Zajmujący 17 ha ogród zachwyca wyjątkową kompozycją sztuki ogrodowej, architektury krajobrazu i różnorodności botanicznej. Miłośnicy, znawcy i eksperci róż mogą tu podziwiać dziesiątki tysięcy kwiatów w prawie 1000 odmianach, także takie botaniczne skarby, jak róża zielona, czarna czy też czteropłatkowa oskrzydlona. W części parkowej znajdują się piękne fontanny i rzeźby. Ogród skrywa także atrakcje dla najmłodszych. W cieniu wysokich drzew na powierzchni ok. 2 tys. m² czeka na dzieci fantazyjnie zaprojektowany plac zabaw, zapraszając do odkrywczej podróży.

Ogród Różany w Forst © PatLografie, Patrick Lucia

Kilka razy do roku na scenie ogrodu odbywają się imprezy kulturalne. Kulminacyjnym corocznym wydarzeniem jest tradycyjny Festiwal Ogrodu Różanego z urzekającym pokazem ciętych róż, programami estradowymi, animacjami dla dzieci, romantyczną iluminacją parku i Nocą 1000 Świateł. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca. Wszystkie informacje o Ogrodzie Różanym znajdują się tutaj:

Park Różany w Forst © Patrick Lucia
Historyczne wejście do Ogrodu Różanego © Patrick Lucia
Fontanna pod lwem w Ogrodzie Różanym © PatLografie Patrick Lucia
Dziedziniec w Ogrodzie Różanym w Forst z fontanną z żabą © Patrick Lucia
Ogróż Różany w Forst doskonały na rodzinny wypad © Patrick Lucia

Więcej o całej Brandenburgii dowiesz się TU i TU