Orange to największy operator komórkowy w Polsce, jeden z największych dostawców internetu i usług telekomunikacyjnych. Skąd w ofercie firmy nieruchomości?

Joanna Szpyra, menedżer ds. kluczowych klientów w Orange Nieruchomości: Wynika to z długiej historii firmy. Świadczenie usług na terenie całego kraju wymagało kiedyś dużej liczby budynków. W znakomitej większości potrzebne były nam budynki centralnie ulokowane w miastach, miasteczkach. W tych budynkach znajdowała się infrastruktura telekomunikacyjna. Kiedyś zajmowała ona dużo przestrzeni. Dzisiaj to się zmieniło. Technologia pozwoliła ograniczyć ilość powierzchni, którą trzeba zajmować, jednocześnie gwarantując utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług. Dlatego wiele z wcześniej zajmowanych budynków możemy częściowo albo całkowicie opuścić i sprzedać. To powoduje, że nasz portfel jest duży i zróżnicowany. Trudno znaleźć miejscowość, w której nieruchomości Orange by nie było.

Jak dużo budynków jest obecnie w posiadaniu Orange?

Obecnie dysponujemy liczbą około 2 tys. nieruchomości. W portfelu do sprzedania nie znajduje się jednak wszystko.

Ile w takim razie nieruchomości jest obecnie na sprzedaż?

Na sprzedaż wystawiliśmy około 400 obiektów oraz działek. Warto jednak zauważyć, że dynamika sprzedaży jest bardzo duża, stąd te dane zmieniają się bardzo szybko.

O jakich dokładnie budynkach mówimy?

Są to głównie zabudowane nieruchomości gruntowe. Budynki biurowo-techniczne, które kiedyś służyły jako biura i miejsca posadowienia infrastruktury telekomunikacyjnej.  Ulokowane w centrach miast i na obrzeżach. Bardzo dobrze skomunikowane. W swojej ofercie posiadamy zarówno duże  biurowce, jak i mniejsze obiekty. Aktualnie proponujemy wybrane nieruchomości z całej Polski w wyjątkowo korzystnych cenach. Wielka obniżka dotyczy obiektów wraz z działkami, które doskonale nadają się do adaptacji na różnorodne cele.

Co wyróżnia ofertę Orange na rynku nieruchomości?

Kluczowa jest lokalizacja. Nasze budynki są w centralnych miejscach, bardzo dobrze skomunikowane. Można je rozbudowywać, przebudowywać, częściowo wyburzać, uzupełniać dodatkową zabudową. Patrząc na naszą dotychczasową historię i ciekawe zastosowania, jakie wdrożyli nowi nabywcy, można powiedzieć, że są bardzo ciekawe pod względem inwestycji.

Ośmiopiętrowy biurowiec przy ul. Dzielnej, w którym jeszcze kilka lat temu mieściły się biura Telekomunikacji Polskiej, a potem firmy Orange, zmienia się w dom opieki. Jakie jeszcze ciekawe zastosowania znaleźli nabywcy dla nieruchomości, które nabyli od Orange?

Pomysły nowych właścicieli często wynikają z tego, co podpowiada rynek. Lokalnie wpisują się też w potrzeby danego miasta czy regionu. To wpływa na sposób poszukiwania potencjalnych inwestorów i kreatywne spojrzenie na daną nieruchomość. Zmiany w obszarze ekologii, zrównoważonego rozwoju, poszukiwanie nowego, docelowego modelu pracy, zmiana nawyków zakupowych, zwiększające się zapotrzebowanie na centra danych, starzenie się społeczeństwa, zmiany w obszarze świadczenia usług medycznych i wiele innych zmian, których jesteśmy świadkami powoduje, że budynki, które sprzedajemy zmieniają całkowicie swoje przeznaczenie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Inwestorzy, którzy kupili nasze nieruchomości dali im drugie życie, przekształcając w akademiki, domy senioralne, biura czy budynki o funkcji mieszanej: mieszkaniowo-usługowej. Przykładami tego typu są: Wrocław, ul. Prusa 9, gdzie dawny budynek centrali telefonicznej dziś z powodzeniem funkcjonuje jako akademik lub Łódź ul. Lutomierska 162 - nieruchomość techniczna zyskała nowe życie jako budynek loftowy. Kolejną udaną metamorfozą jest budynek historycznej Poczty w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów, odnowiony przy współpracy Konserwatora Zabytków, aktualnie wykorzystywany jako obiekt biurowy z funkcjami usługowymi.

W Warszawie przy ul. Dąbrowskiego, obiekt położony na warszawskim Mokotowie należący wcześniej do Orange uległ również metamorfozie. Modernistyczny budynek z 1936 roku mieścił  niegdyś centralę telefoniczną. Obecnie zmienił się on w nowoczesną siedzibę nowego właściciela. Rewitalizacja nieruchomości przebiegła z dbałością o każdy historyczny detal, jednocześnie nadając innowacyjny sznyt. Inwestorzy stale zaskakują nas kreatywnością i pomysłami.

A czy Orange także podsuwa inwestorom gotowe pomysły?

Przygotowując nieruchomości do sprzedaży, bierzemy pod uwagę jej możliwe przeznaczenie i potrzeby lokalnego rynku. Analizujemy uwarunkowania planistyczne i nawiązujemy współpracę z pracowniami architektonicznymi. Zlecamy koncepcje architektoniczne i występujemy o Warunki Zabudowy. Na pewno w jakiś sposób staramy się zainspirować potencjalnych inwestorów, przyglądamy się rynkowi, potrzebom lokalnych społeczności. Czasem to jest spotkanie tego, co my proponujemy z pomysłem inwestorów, a czasami inwestor przychodzi z gotowym pomysłem. Na pewno staramy się pokazać wszelkie możliwości nieruchomości, zainteresować nabywców.

Ile nieruchomości z portfela Orange już zyskało drugie życie?

Od 2016 r. prawie 500 budynków biurowych, mieszkalnych, magazynowych, technicznych oraz gruntów na terenie całego kraju zmieniło właściciela. To pokazuje, że skala naszego portfela była i nadal jest bardzo duża.

Czy w najbliższym czasie do sprzedaży będą trafiały kolejne nieruchomości?

Tak, w planie przygotowania do sprzedaży w 2022 roku mamy kilka kolejnych atrakcyjnych lokalizacji. Proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży trwa.