Zagłębie Ruhry podaje się dzisiaj jako przykład dla całego świata. Z jednego z największych ośrodków przemysłowych na świecie, stało się zagłębiem kultury. Stare kopalnie, nieczynne fabryki żelaza, huty przekształcono w muzea i miejsca spotkań. Stały się siedzibą teatrów, centrów kulturalnych czy restauracji. W każdym z 53 miast można odkryć inny zabytek i dać się zaskoczyć jego metamorfozą.

DortmundDortmund Copyrights: Anita Demianowicz

Dla miłośników piwa

Do Zagłębia Ruhry można dojechać pociągiem lub samochodem, najszybciej jednak dostać się tutaj samolotem, lądując w Dortmundzie. To 9. pod względem liczby ludności miasto w Niemczech, jedno z najważniejszych w Zagłębiu Ruhry. Od Dortmundu można też rozpocząć zwiedzanie tego regionu. To miasto piwa i piłki nożnej. Miłośnicy tego pierwszego zwrócą uwagę na budynek w centrum miasta z literą „U" na dachu. U-Tower to pierwszy wieżowiec, jaki powstał w Dortmundzie. Swoją siedzibę przez lata miał tutaj najsłynniejszy w mieście browar Union Brauerei. Browar został zamknięty w 1994 roku. Dziś w słynnym budynku mieści się muzeum sztuki nowoczesnej połączone z centrum edukacyjnym. W Dortmundzie na piwoszy czeka też Muzeum Browarnictwa, pozwalające prześledzić historię złotego trunku od lat 50. XX wieku do dzisiaj. Podejrzeć, jak wygląda warzenie piwa i spróbować tego trunku można w browarze Bergmann, który jest otwarty dla zwiedzających.

Muzeum Niemieckiego Futbolu w DortmundzieMuzeum Niemieckiego Futbolu w Dortmundzie Copyrights DZT/Mark Wohlrab Fotodesign

Piłkarskie emocje

Fani piłki nożnej koniecznie powinni odwiedzić stadion BVB Signal Iduna Park. Z blisko 82 tys. miejsc jest największym stadionem piłkarskim w Niemczech. Na kibiców czeka też Muzeum Piłki Nożnej. Zlokalizowane jest w budynku dworca. W Dortmundzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wypocząć na łonie natury można w parku Westfalenpark. Zajmuje powierzchnię 70 hektarów. Jest jednym z największych parków śródmiejskich w Europie. Jego znakiem rozpoznawczym jest wieża telewizyjna Florian. W parku znajdują się place zabaw, a w Rosarium obejrzeć można 2,6 tys. rodzajów róż. Dzieci będą zadowolone z wizyty w zoo. Na liście miejsc wartych odwiedzenia nie może zabraknąć Skywalk Phoenix West w Dortmundzie. Do 1998 roku wytapiana była tu w wielkich piecach rozgrzanych do temperatury 2 tys. stopni Celsjusza ruda żelaza. Atrakcją jest kładka, która powstała na dawnym gazociągu. Pozwala odbyć spacer na piec o wysokości 64 metrów i z góry spojrzeć na teren po dawnej hucie. Chcąc odpocząć i podziwiać piękne widoki, warto wybrać się nad jezioro Phoenix See. To sztucznie utworzone jezioro, zajmujące powierzchnię 24 hektarów. Wokół niego wytyczono ścieżkę rowerową, są też restauracje z widokiem na taflę jeziora.

Dortmund Skywalk PhoenixDortmund Skywalk Phoenix Copyrights: Ruhr Tourismus/Meurers

Skarby Hattingen i Mülheim

Wartymi odwiedzenia są miasta Hattingen i Mülheim. W tym pierwszym turystów przyciąga muzeum LWL-Industriemuseum Henrichshütte, poświęcone produkcji żelaza. Niegdyś pracowało tu ok. 10 tys. robotników. Zakres prac obejmował produkcję żelaza, stali i koksu oraz dalszą obróbkę metalu. Ostatni wielki piec w mieście został zamknięty w 1987 roku. Jest wizytówką okolicy. W pokazowej odlewni nadal można zobaczyć, jak przetwarzany był ciekły metal. W Mülheim do największych atrakcji turystycznych należy średniowieczny zamek Brioch, klasztor cystersów oraz ratusz wraz z zabudowaniami z muru pruskiego. Historia zamku sięga IX w. Z tego okresu zachowały się fragmenty murów wkomponowane w rozbudowaną w późniejszych wiekach twierdzę. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty archeologiczne i historyczne odnalezione na terenie zamku i miasta. Raz do roku odbywa się tu turniej rycerski.

2,5 kilometra podziemnych tuneli

Niezwykłą przemysłową atrakcję skrywa miasto Bochum. Znajduje się tutaj Niemieckie Muzeum Górnictwa (Deutsches Bergbau-Museum). To największe muzeum górnictwa na świecie i jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Niemczech. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest wieża szybu o wysokości 71,4 metrów. Została przeniesiona tutaj z kopalni znajdującej się w pobliżu Dortmundu. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, która pozwala z góry spojrzeć na okolicę. W muzeum można wcielić się w rolę górnika i przemierzyć 2,5 kilometra podziemnych tuneli. W pobliżu muzeum znajduje się Kunstmuseum. To muzeum sztuki współczesnej, prezentujące dzieła wybitnych artystów. Warto zajrzeć do Muzeum Kolejnictwa na przedmieściach Bochum, w Dahlhausen. Zostało otwarte w 1977 roku i od tego czasu stale się rozrasta. Znajduje się na terenie dawnej składnicy lokomotyw, zbudowanej jeszcze podczas I wojny światowej. Zajmuje powierzchnię 70 hektarów i skrywa ponad 120 historycznych lokomotyw i parowozów. Miłośnicy planet i kosmosu powinni zajrzeć do Zeiss Planetarium, a przemysłowych zabytków – do miejskiego parku Westpark.

Niemieckie Muzeum Górnictwa w BochumNiemieckie Muzeum Górnictwa w Bochum Copyrights: DZT/ Mark Wohlrab Fotodesign

Planetarium Zeiss w BochumPlanetarium Zeiss w Bochum Copyrights: Stadt Bochum, Presseamt/ Lutz Leitmann

Zakupy w urokliwym otoczeniu

Na zakupy warto wybrać się do Recklinghausen. To najbardziej wysunięte na północ miasto w Zagłębiu Ruhry. Na urokliwej starówce znajduje się ponad 200 sklepów. Zakupy robi się w otoczeniu historycznych domów, spośród których wiele powstało z muru pruskiego w XVI wieku. Na starówce nie brakuje restauracji i kawiarni, w których można odpocząć i zasmakować tutejszej kuchni. Warto zobaczyć także kościół św. Piotra. Ta gotycko-barokowa budowla skrywa w swych wnętrzach chrzcielnicę z 1400 roku i XVII wieczny barokowy ołtarz. Naprzeciw kościoła św. Piotra na starym mieście w pięknej, XVIII-wiecznej kamienicy znajduje się muzeum ikon. Ekspozycja liczy 3,5 tys. ikon, pochodzących z Grecji, Rosji, Bałkanów, Etiopii. Na starówce znaleźć można też polskie akcenty. Znajdują się w Muzeum Jerke. To pierwsze zagraniczne prywatne muzeum poświęcone polskiej sztuce awangardowej. Otwarte zostało pod koniec kwietnia 2016 roku przez niemieckiego kolekcjonera Wernera Jerke.

Starówka w RecklinghausenStarówka w Recklinghausen Copyrights: Ruhr Tourismus

W mieście nie brakuje też innych atrakcji. Warto odwiedzić pozostałości po kopalni Zeche Recklinghausen. Powstała w 1883 roku i działała do 1974 roku. Między Recklinghausen a miastem Herten znajduje się Halde Hoheward, ogromna 152-metrowa hałda. Jest częścią Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na okolicę. Atrakcją dla dzieci jest zoo i planetarium wraz z obserwatorium. W mieście znajduje się także port. Latem pod zabytkowym dźwigiem można zrelaksować się na sztucznej plaży. Recklinghausen to też kolebka festiwali. Miasto tętni kulturalnym życiem. O każdej porze roku wiele się tu dzieje.

Skarby Zagłębia Ruhry

W Zagłębiu Ruhry atrakcji nie brakuje. W Essen koniecznie należy odwiedzić kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zeche Zollverein, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w Duisburgu – Park Krajobrazowy Duisburg Nord, którego centrum stanowi nieczynna huta Thyssen. Niezależnie od tego, które miasto wybierzemy, czy zdecydujemy się tylko na krótki wypad w rodzaju city break, czy będziemy mieć do dyspozycji więcej czasu – znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, które wypełnią czas do ostatniej minuty.

Park Krajobrazowy: Duisburg Landschaftspark NordPark Krajobrazowy: Duisburg Landschaftspark Nord Copyrights: Ruhr Tourismus/Meurers

Park Krajobrazowy: Duisburg Landschaftspark NordPark Krajobrazowy: Duisburg Landschaftspark Nord Copyrights: Ruhr Tourismus/Meurers

Na szybką wizytę w Zagłębiu Ruhry, warto wybrać samolot. Z Polski wygodnie można dostać się drogą lotniczą do Dortmundu. Latanie jest bezpieczne, a o komfort i bezpieczeństwo podróżnych dbają zarówno przewoźnicy, jak i samo lotnisko. Lotnisko w Dortmundzie zamieszcza aktualne informacje i wskazówki dla podróżnych w języku polskim na swojej stronie internetowej: www.dortmund-airport.pl

Park Krajobrazowy: Duisburg Landschaftspark Nord