Kiedyś największy ośrodek przemysłowy w Niemczech, dziś Zagłębie Ruhry to najlepszy przykład tego, jak odchodzi się od górnictwa. Chociaż węgiel nie jest już tu wydobywany, wielkie piece, gazometry i wieże szybowe nadal dominują w krajobrazie regionu, ale służą do zupełnie innych celów. Są miejscem wydarzeń kulturalnych, sportowych, siedzibą muzeów i restauracji. W każdym z 53 miast regionu czeka inna atrakcja do odkrycia, a doskonałym do tego środkiem transportu jest rower.

Na szlaku RuhrtalradwegNa szlaku Ruhrtalradweg Copyrights: Anita Demianowicz

Przez Zagłębie Ruhry wije się gęsta sieć dróg rowerowych o łącznej długości 1,2 tys. kilometrów. Trasy wiodą po nieczynnych liniach kolejowych, przez tętniące życiem miasta, po niezwykle urokliwie położone tereny: wzdłuż rzek i łąk, przez lasy. Aby zwiedzić Zagłębie Ruhry rowerem, nie trzeba zabierać dwóch kółek z Polski. Można wygodnie dolecieć samolotem do Dortmundu, a rower wypożyczyć na miejscu. Latanie jest bezpieczne, a o komfort i bezpieczeństwo podróżnych dbają zarówno przewoźnicy, jak i samo lotnisko. Lotnisko w Dortmundzie zamieszcza aktualne informacje i wskazówki dla podróżnych w języku polskim na swojej stronie internetowej: www.dortmund-airport.pl

Po przylocie do Dortmundu bez trudu znajdziemy miejsca, w których można wypożyczyć rower. Wypożyczalnie rowerów dostępne są nawet na stacjach kolejowych. W całym regionie znajduje się 200 stacji. Region jest bardzo przyjazny dla rowerzystów nie tylko jeśli chodzi o świetnie przygotowane trasy. Chcąc pominąć dany etap czy dotrzeć do oddalonych miejsc, wystarczy wsiąść do pociągu – nie ma żadnych przeszkód, by podróżować nim z rowerem.

Dortmund dzielnica Kreuzviertel,Dortmund dzielnica Kreuzviertel, Ruhr Tourismus / Stratmann

Po starych torowiskach

Tras dla rowerzystów w Zagłębiu Ruhry nie brakuje. Jednym ciekawszych etapów jest Erzbahnstrasse. Niegdyś była to najważniejsza trasa kolejowa, prowadząca z miasta Bochum do Gelsenkirchen. Przewożono nią rudy żelaza. Ślady po tamtych czasach można jeszcze wypatrzeć w postaci pozostawionych gdzieniegdzie zwrotnic kolejowych, systemów sygnalizacji czy nawet torów. Dzisiaj jednak to doskonale przygotowana ścieżka rowerowa, licząca około 10,4 km długości. W trakcie jej przemierzania przejeżdża się przepięknym mostem Grimberger Sichel, który ma rozpiętość 150 metrów i roztacza się nad kanałem Ren-Herne. Na tej trasie czeka jeszcze jeden most stworzony specjalnie dla rowerzystów – zlokalizowany w Westpark w Bochum. Erzbahnschwinge liczy 130-metrów długości i jest jednym z najbardziej znanych mostów w Zagłębiu Ruhry. Będąc tu, warto odwiedzić zoo ZOOM Erlebniswelt, to jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Niemczech. Stąd można skierować się do kopalni Ewald w Herten (świetnym punktem widokowym jest dawna hałda Hoheward), i dalej wzdłuż kanału do Gelsenkirchen Nordsternpark lub na wschód do podnośni statków Henrichenburg w Waltrop.

Bochum, Bermuda3Eck, centrum wielokulturowej dzielnicy,Bochum, Bermuda3Eck, centrum wielokulturowej dzielnicy, Ruhr Tourismus / Stratmann

Ścieżek wytyczonych wzdłuż dawnych linii kolejowych jest w Zagłębiu Ruhry o wiele więcej. Warto przejechać się także trasą Nordsternweg. Łączy dwie najciekawsze hałdy kopalniane w tym regionie. Rozciąga się na długości: 5 kilometrów od wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleksu Zollverein w Essen, do kopalni Nordstern w Gelsenkirchen.

Zeche ZollvereinZeche Zollverein Copyrights: Anita Demianowicz

Zeche ZollvereinZeche Zollverein Copyrights: Anita Demianowicz

Wzdłuż rzeki

Wartą polecenia jest także trasa Römer-Lippe. To trasa między miastami Detmold a Xanten, rozciągająca się na długości ponad 400 kilometrów wzdłuż rzeki Lippe, najdłuższej rzeki w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jadąc tą ścieżką, odbywa się podróż do czasów starożytnych. Niegdyś rzymskie legiony maszerowały w górę rzeki Lippe, by opanować region między Renem a Łabą. Nie udało się im, ale pamiątki po tamtych czasach zostały. Wycieczkę rozpoczyna się od pomnika Hermanna w Lesie Teutoburskim. Arminiusz Herman to wódz, który w 9 roku n.e. wciągnął w zasadzkę i pokonał w Lesie Teutoburskim wojska rzymskie pod wodzą Warusa, niszcząc trzy legiony. Trasa prowadzi wzdłuż kanałów, lasów, ale też przebiega w pobliżu kilku muzeów, a przystanek taki pozwala jeszcze lepiej poznać historię tych terenów.

Trasa rowerowa Radrevier Ruhr, Park Krajobrazowy - Landschaftspark Duisburg,Trasa rowerowa Radrevier Ruhr, Park Krajobrazowy - Landschaftspark Duisburg, Ruhr Tourismus / Tack

Park Krajobrazowy Landschaftspark Duisburg,Park Krajobrazowy Landschaftspark Duisburg, Ruhr Tourismus / Achim Meurer

Na trasie rowerowej Radrevier Ruhr przez Park Krajobrazowy Landschaftspark Duisburg,Na trasie rowerowej Radrevier Ruhr przez Park Krajobrazowy Landschaftspark Duisburg, Ruhr Tourismus / Tack

Dla bardziej wymagających

Warto przejechać się także mierzącą 240 kilometrów długości Szlakiem Rowerowym Rzeki Ruhry (RuhrtalRadweg), od regionu Sauerland do Zagłębia Ruhry. Trasa oceniona została na 4 gwiazdki przez niemiecki klub rowerowy ADFC. Ścieżka przebiega wzdłuż lasów, łąk, zamków i zabytków poprzemysłowych. Niektóre etapy w przypadku krótszego urlopu, można przejechać pociągiem.

Większość tras w Zagłębiu Ruhry to szlaki, które sprostają oczekiwaniom całych rodzin. Nie są zbyt wymagające i można dowolnie je dzielić, mierząc siły na zamiary. Ale region ten ma też sporo do zaoferowania dla wymagających rowerzystów, zwłaszcza kolarzy górskich. Świetne tereny, z zaskakująco trudnymi szlakami tworzą hałdy górnicze Hoheward i Hoppenbruch. Okrężna trasa przez Hoheward rozciąga się na ponad 6 kilometrach. Ścieżka została tak zaprojektowana, by rowerzyści górscy mieli ją wyłącznie dla siebie, bez obaw o potrącenie pieszych czy innych rowerzystów i mogli pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwa. Krótkim, ale wymagającym podjazdem można dostać się na płaskowyż Halden. Warto, bo rozciągający się stąd panoramiczny widok na centrum Zagłębia Ruhry zachwyca i wart jest każdej kropli potu. Znacznie bardziej wymagająca jest trasa na składowisku kopalni Hoppenbruch. Ponad 4,4-kilometrowy szlak wymaga dobrej techniki jazdy na rowerze i dużej odwagi.

Gazometr w OberhausenGazometr w Oberhausen Copyrights: Anita Demianowicz

Gazometr w OberhausenGazometr w Oberhausen Copyrights: Anita Demianowicz

Widok z Gazometru w OberhausenWidok z Gazometru w Oberhausen Copyrights: Anita Demianowicz

W Zagłębiu Ruhry każdy rowerzysta znajdzie swoją ścieżkę. Mijając zabytki ery industrializacji, przemierzając tereny wśród rzek, lasów, łąk czy pełne życia miasta można podziwiać, jak z najważniejszego ośrodka przemysłowego w Niemczech, Zagłębie Ruhry zmieniło się w prawdziwe zagłębie kultury.

.. .