Koronawirus zmienił nasze życie zawodowe i prywatne. Spowodował, że więcej czasu spędzamy w domu. To z kolei wpłynęło na rynek druku. Zaczęliśmy więcej korzystać z drukarek w domach, nie tylko dlatego, że przeszliśmy na pracę zdalną, ale też dlatego, że zdecydowano o zamknięciu szkół. Drukowaliśmy materiały edukacyjne dla dzieci i takie, które pomagały w kreatywny sposób wypełnić im czas. Z dostępnych danych wynika, że tylko w lutym sprzedaż drukarek do użytku domowego wzrosła o 7 proc. rok do roku. HP odnotowało niemal dwukrotnie lepszy wynik. Sprzedaż drukarek wzrosła w lutym w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej aż o 12 proc.

Nadciąga era inteligentnego druku

Częstsze drukowanie w domu, skłania do poszukiwania wygodnych i oszczędnych rozwiązań. Pokazują to dane HP. Marka odnotowała aż 60-proc. wzrost liczby rejestracji do usługi Instant Ink oraz 72-proc. wzrost aktywnych użytkowników aplikacji Smart App. Instant Ink to usługa, która od kwietnia dostępna jest w Polsce. Globalnie istnieje już jednak od 2013 roku. Dotąd korzystać z niej mogli użytkownicy w 18 krajach. Ze względu jednak na szybkie rozpowszechnienie się druku w domu, HP rozszerzyło dostępność usługi aż do 35 rynków. – Od ponad roku jesteśmy świadkami, jak znikają kulturowe i technologiczne bariery, które wcześniej uniemożliwiały zdalną pracę i naukę. Po usunięciu tych przeszkód wyraźnie zwiększyła się potrzeba na drukowanie w domu. Rozszerzenie zasięgu Instant Ink to odpowiedź HP na zauważalne zapotrzebowanie klientów na inteligentne, wydajne i zrównoważone rozwiązania do drukowania, które przy aktualnym modelu życia prędko nie znikną – mówi Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera HP

Czas zapomnieć o tuszu

Instant Ink to usługa, dzięki której całkowicie można zapomnieć o wymianie tuszu. Monitorowaniem jego poziomu zajmuje się HP. Dzięki płatnej subskrypcji, drukarka na bieżąco informuje HP o stanie zużycia atramentu. Gdy poziom tuszu zbliża się do końca, HP wysyła nowy wkład. Robi to z odpowiednim wyprzedzeniem tak, by już nigdy nie przytrafiła się sytuacja, w której w najbardziej potrzebnym momencie, nie można wykonać wydruku ze względu na brak tuszu. To duża wygoda, ale i oszczędność zarówno czasowa, jak i finansowa.

Ile taka wygoda kosztuje? Wszystko zależy od wybranego planu. Najtańszy pakiet, w przypadku tuszu, obejmujący druk 15 stron miesięcznie, kosztuje 4,99 zł.  W przypadku 100 stron, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25,99 zł, a w przypadku 700 stron – 129,99 zł. Nieco inaczej koszty rozkładają się w przypadku tonerów. Pakiet obejmujący drukowanie 50 stron miesięcznie kosztuje 10,99 zł, 100 stron – 20,99 zł, a 400 – 71,99 zł. Swoje plany można dostosowywać w zależności od potrzeb lub anulować je w dowolnym momencie. Nie ma tu umowy, rocznej opłaty lub dodatkowych zobowiązań. Co istotne, niewykorzystane strony z danego miesiąca można przenieść i wykorzystać, pod pewnymi warunkami, w kolejnym. Subskrypcja pozwala też uczynić drukowanie bardziej ekologicznym. HP gwarantuje łatwe i bezpłatne odsyłanie kartridżów do recyklingu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera HP

Smart druk

Instant Ink jest również dostępny z usługą HP+, która weszła na polski rynek w kwietniu. To inteligentny system drukowania dla najbardziej wymagających. Chcąc skorzystać z usługi, wystarczy sprawdzić, czy drukarka atramentowa, którą posiadamy lub zamierzamy kupić, umożliwia rejestrację w HP+. Zapisanie się do usługi jest bardzo proste. Wystarczy dostęp do internetu i założenie konta HP. Dołączyć do usługi najprościej przy pomocy telefonu. Urządzenia łączą się za pomocą Bluetooth. Po połączeniu, należy podać hasło do WiFi, by drukarka uzyskała łączność z siecią. Sama rejestracja zajmuje zaledwie kilka minut.

Czy warto? Z HP+ zyskujemy, po pierwsze, dodatkowy rok gwarancji na kupione urządzenie. Po drugie, przez pół roku za darmo możemy korzystać z usługi Instant Ink. Przydatne są też dodatkowe funkcje, jak np. możliwość korzystania z chmury, w której można przechowywać zeskanowane pliki. Połączenie w chmurze automatycznie wykrywa i rozwiązuje problemy. HP+ pozwala drukować z dowolnego miejsca na świecie, przesyłać faksy przy pomocy telefonu, daje też dostęp do aplikacji Smart App, dzięki której można bezpiecznie skanować, drukować i wysyłać pliki. Aplikacja umożliwia skanowanie kilku dokumentów jednocześnie. Co więcej, oferuje automatyczną korekcją: rozpoznaje zagięcia, skazy, zabrudzenia, pozwalając uzyskać skan wysokiej jakości.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera HP

Drukowanie może być eko

Usługa HP+ zainteresuje każdego, kto przywiązuje dużą wagę do ekologii. HP wprowadziło inicjatywę Forest „First. Print. Plant. Grow". Marka zrekompensuje środowisku nasze drukowanie. Za każde 1000 wydrukowanych stron, zasadzi 1 drzewo. HP+ dostępne jest już dla drukarek atramentowych, od jesieni będzie także można skorzystać z usługi, kupując drukarkę laserową. Decyzję, w przypadku drukarek laserowych, będzie trzeba podjąć na etapie zakupu. Będzie można wybrać urządzenie, które umożliwia korzystanie z HP+ bądź bez takiej opcji. To ważna decyzja, bo, rezygnując z drukarki z opcją HP+, nie będzie można przystąpić do usługi w późniejszym terminie.

Zawsze w gotowości

Działanie HP+ sprawdziliśmy na drukarce Office Jet Pro 9010e. Samo podłączenie drukarki i rejestracja w HP+ są intuicyjne i zajmują zaledwie kilka minut. O każdym kroku byliśmy dokładnie informowani, co znacząco ułatwiło i przyspieszyło przejście przez ten proces. Co ważne, wszystkie kroki dotyczące samego podłączenia drukarki znajdują się na jej wyświetlaczu. Instruktażowe filmiki pokazują na przykład, jak właściwie umieścić tonery. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba spoglądać na papierową instrukcję obsługi. Bardzo szybko przebiega również instalacja aplikacji. I, musimy przyznać, to jedno z najbardziej intuicyjnych rozwiązań, szczególnie jeśli chodzi o skany. Już po krótkim użytkowaniu, częściej skanowaliśmy dokumenty telefonem niż drukarką, uzyskując przy tym świetnej jakości skany i mogąc szybko przekazywać je dalej.

Nasze życie staje się coraz bardziej smart i to w każdym aspekcie. To odpowiedź na dzisiejsze czasy, kiedy szukamy wygodnych i szybkich rozwiązań. Choć możliwości w zakresie druku już teraz zaskakują, możemy być pewni, że w przyszłości zostaniemy jeszcze niejednokrotnie zaskoczeni.