W ramach ogólnopolskiego programu społeczno-edukacyjnego „Trzeźwo myślę" promującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, Carlsberg Polska przeprowadził badanie opinii publicznej i sprawdził wiedzę oraz zachowania Polaków związane z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu. Wyniki były bazą do kampanii promującej pozytywne wzorce zachowań w kontekście spożywania alkoholu.  

Aktywności wymagające trzeźwości

Z przeprowadzonego badania wynika, że za największe zagrożenie Polacy uznają jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Sądzi tak aż 90,6% ankietowanych. – Duża świadomość tego, że kierowcy nie mogą spożywać alkoholu, nie przekłada się niestety na rowerzystów. Aż 25% ankietowanych tylko w zeszłym roku prowadziło rower po spożyciu alkoholu, a pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, uwagę i wydłuża czas reakcji – przypomina Małgorzata Janikowska, koordynator programu „Trzeźwo myślę" z ramienia Carlsberg Polska.

embed

Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych, która jest ambasadorką programu „Trzeźwo myślę" zwraca uwagę, jak ważne jest zachowanie refleksu i zasad bezpieczeństwa w trakcie jazdy na rowerze. – Umiejętność racjonalnego myślenia, w tym odpowiedzialnego spożywania alkoholu, jest niezwykle ważna w kontekście poruszania się rowerem, podobnie jak w przypadku jazdy samochodem – mówi.

Podobnie ważne jest, by zachować trzeźwość podczas wspinaczek górskich. Badanie Carlsberg Polska ujawniło, że 42,8% ankietowanym zdarzyło się spacerować pod wpływem alkoholu po górach. A tam koncentracja ma duże znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wąskie ścieżki, niebezpieczne przejścia i dynamiczną aurę pogodową.

Pływanie i uprawianie sportów wodnych również wymaga rozsądku. Jednocześnie ponad  19% ankietowanych korzystało w ciągu ostatniego roku z akwenów wodnych po spożyciu alkoholu. – Wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu stanowi potencjalne zagrożenie, gdyż jesteśmy bardziej skłonni do ryzykownych zachowań i może być niebezpieczne dla organizmu człowieka. Jak pokazują statystyki policji, w 2020 roku aż 25% osób, które pochłonęła woda, było pod wpływem alkoholu. To obrazuje jak istotne jest zachowanie rozsądku podczas wypoczynku nad wodą – skomentowała Małgorzata Janikowska

„Odrobina bąbelków może zaszkodzić…"

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Wspomniane badanie pokazało, że drugim bardzo dużym zagrożeniem związanym z konsumpcją alkoholu, które dostrzegamy jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Wskazało to 82,3% ankietowanych. – Świadomość jest duża, ale jednocześnie badanie pokazało, że wciąż żywych jest wiele mitów dotyczących dozwolonej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży. W tym przypadku odpowiedź jest prosta - nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży. Koniec, kropka – mówi Małgorzata Janikowska, koordynator programu „Trzeźwo myślę" z ramienia Carlsberg Polska.

Zwraca też uwagę, że świadomość to jedno, a postawa to drugie. – Nasze badanie uwypukliło, że wciąż wiele osób pozostaje biernymi, widząc, że kobieta w ciąży sięga po alkohol. Nie dość często reagujemy, nie zwracamy  uwagi, nie odbieramy  alkoholu. W badaniu przyznało się do tego 23% ankietowanych. A pamiętajmy, że naszą postawą i działaniem na co dzień jesteśmy wzorem dla otoczenia. To też jest forma edukacji – przypomina Małgorzata Janikowska.

Co to za ojciec bez wyobraźni?

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Marta Frej, znana rysowniczka, ambasadorka programu „Trzeźwo myślę" zachęca do odpowiedzialnych postaw w kontekście konsumpcji alkoholu humorystycznymi grafikami. „Odrobina bąbelków Ci przecież nie zaszkodzi" – słyszy kobieta w ciąży. „Mnie nie, ale mojemu bąbelkowi może" – odpowiada. Odpowiedzialne postawy, o czym przypomina na grafikach Marta Frej, są także ważne m.in. podczas opieki nad dziećmi.  – Wyniki naszego badania pokazały, że ponad 18% ankietowanych tylko w ostatnim roku opiekowało się nieletnimi, będąc po spożyciu alkoholu. A doskonale wiemy, że rozsądek, „trzeźwość" umysłu w różnych sytuacjach, które zdarzają się z dziećmi, jest bardzo ważna. Opieka nad nieletnimi wymaga  koncentracji i często szybkich reakcji – zauważa Małgorzata Janikowska.

Dobra zabawa, to odpowiedzialna zabawa

Rozsądne podejście do spożywania alkoholu to wyraz nie tylko naszej dojrzałości, ale i troski o innych. – Trzeźwe myślenie, czyli rozsądne podejście do alkoholu jest z jednej strony elementem naszej ochrony osobistej, ale i społecznej odpowiedzialności.

Nasze decyzje dotyczące spożywania alkoholu mają wpływ na bezpieczeństwo innych, poczucie komfortu nas samych, ale i osób z naszego otoczenia. Dojrzałe i świadome podejście do spożywania alkoholu pozwala czerpać z życia jeszcze więcej, warto wiedzieć, jak to robić i w jakich sytuacjach zachować absolutną abstynencję – przypomina Małgorzata Janikowska. Rysunki Marty Frej, towarzyszące kampanii „Trzeźwo myślę", w przyjemnej formie podpowiadają, czym jest odpowiedzialna konsumpcja napojów alkoholowych. Warto mieć je zawsze w pamięci.

embed