Jak pandemia zmieniła nasze podejście do korzystania z samochodu?

Pandemia koronawirusa wywarła silny wpływ na nasze podejście do wielu aspektów życia i codziennego funkcjonowania. Mimo to siłą rzeczy coraz lepiej odnajdujemy się w nowej rzeczywistości i adaptujemy się do kolejnych zmian, szczególnie że niektóre z nich prawdopodobnie pozostaną z nami na dłużej. I choć początkowo zakup samochodu w tych wciąż niepewnych czasach może wydawać się nierozsądny, wielu z nas nosi się z takim zamiarem.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Obecnie bowiem prywatne auto jest uznawane za najbezpieczniejszy środek transportu, ponieważ pozwala na odizolowanie się od otoczenia. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach badania – 43% ankietowanych oceniło, że po wybuchu pandemii zaczęło częściej korzystać z samochodu. Niemal taka sama grupa respondentów wskazała, że w tym czasie w istotnym stopniu ograniczyła korzystanie z wszelkich środków transportu publicznego. Oczywiście zalety auta doceniamy nie tylko w czasach pandemii. Własny pojazd pozwala wygodnie dojechać do pracy, sklepu czy na wakacje. Dla wielu osób jest on też niezbędnym narzędziem pracy.

Należy także podkreślić, że aż 58% badanych, którzy planują zakup samochodu, zamierza nabyć pojazd używany. Popyt na auta z drugiej ręki stale więc rośnie i wiele wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa również wydaje się tu nie bez znaczenia – kolejne lockdowny powodowały zastoje w fabrykach oraz przyczyniły się do problemów z dostawami podzespołów niezbędnych do produkcji nowych samochodów.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Nikt nie płakał, jak sprzedawał, czyli jak znaleźć dobre auto używane?

Poszukiwania sprawdzonego samochodu używanego stają się coraz trudniejsze. Nie przekonują nas już historie o „Niemcach, którzy płakali, jak sprzedawali" czy „starszym małżeństwie, które używało auta wyłącznie do jazdy do kościoła w niedzielne poranki". Zakup pojazdu z drugiej ręki to coraz częściej godziny spędzane na przeglądaniu ofert, brak pewności co do jego historii oraz wizja niespodziewanych, a nierzadko kosztownych napraw, i to mimo wcześniejszego sprawdzenia samochodu w serwisie.

Odpowiedzią na wszystkie te obawy jest oferta przygotowana przez Volkswagen Financial Services, czyli Autonomia. Chcąc cieszyć się mobilnością i niezależnością, nie musimy mieć odłożonej sporej ilości gotówki na zakup auta. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest Autonomia?

Autonomia to oferta przygotowana przez Volkswagen Financial Services z myślą o wszystkich użytkownikach: indywidualnych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy managerów z sektora małych i średnich firm. Oferta obejmuje maksymalnie 5-letnie samochody, pochodzące z polskich salonów z programów Das WeltAuto i Audi Select: plus. Pojazdy są wcześniej sprawdzane w 117 punkach pod względem technicznym, mają udokumentowane przeglądy i naprawy wykonywane w ASO oraz gwarantowany przebieg.

AutonomiaAutonomia 

Co istotne, by zacząć jeździć takim samochodem, nie musimy mieć dużych oszczędności czy liczyć się z wysoką wpłatą własną. W zamian za użytkowanie pojazdu płacimy comiesięczną ratę – analogicznie jak ma to miejsce przy płaceniu rachunków za mieszkanie, media czy telefon. Raty są atrakcyjne i przystępne cenowo, ponieważ w ich ramach nie spłacamy całej wartości auta, a prognozowaną utratę jego wartości.

Jak działa Autonomia? Krok po kroku

Droga, jaką musimy pokonać, by cieszyć się jazdą używanym, ale wciąż stosunkowo nowym, a przy tym sprawdzonym samochodem, jest wyjątkowo krótka. Pierwszy krok to wybór auta – może nam w tym pomóc konsultant, który zaproponuje pojazd dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Można też poszukać na stronie internetowej programautonomia.pl. Na tym etapie powinniśmy także określić, ile przeciętnie kilometrów pokonujemy w ciągu roku oraz jaka opłata miesięczna byłaby dla nas optymalna. By zmniejszyć wysokość raty, możemy podjąć decyzję o wkładzie własnym, jednak nie jest on wymagany.

Drugi krok to wybór okresu, przez jaki zamierzamy użytkować samochód: 24, 36 lub 48 miesięcy. Później możemy już swobodnie korzystać ze sprawdzonego auta prosto z salonu. W czasie użytkowania pojazdu co miesiąc płacimy niską ratę, ustaloną wcześniej na podstawie prognozowanej utraty jego wartości. Możemy więc zapomnieć o kilkunastoletnich modelach z nieudokumentowaną przeszłością i zagadkowym przebiegiem, które psują się w najmniej spodziewanych momentach.

Po zakończeniu umowy możemy zdecydować się na jedną z trzech dostępnych opcji:

  1. Zwrócić samochód i wybrać kolejny, nowszy pojazd – w takiej sytuacji podpisywana jest nowa umowa.
  2. Wykupić użytkowany dotychczas samochód.
  3. Pozostać przy tym samym samochodzie i kontynuować spłacanie rat.

Autonomia to jednak nie tylko łatwa i szybka procedura, ale przede wszystkim brak długich i męczących poszukiwań samochodu oraz możliwość korzystania ze sprawdzonego pojazdu z pewnego źródła. Oferowane samochody są certyfikowane i mają udokumentowany przebieg oraz historię napraw. Co ważne, sprzedawca w salonie dealerskim jest zobowiązany do przedstawienia wszystkich informacji na temat pojazdu, a tego, jak wiadomo, nie możemy być pewni w komisach.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dzięki ofercie Autonomia możemy jeździć lepszym samochodem za mniejsze pieniądze, zyskując przy tym pełną niezależność i mobilność. Nie musimy więc wydawać pieniędzy na auto, do którego nierzadko trzeba później regularnie dokładać. Autonomia to również większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż umożliwia jazdę nowszymi i lepiej wyposażonymi samochodami.