Bezpieczeństwo pracowników jest niezwykle istotnym aspektem funkcjonowania nowoczesnych firm, szczególnie w okresie pandemii. Ostatni rok pokazał, że zdrowie i dobre samopoczucie zespołów jest kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces organizacji.

W celu zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy wprowadzane są innowacyjne rozwiązania technologiczne, warsztaty oraz szkolenia. Jednak coraz większą rolę stanowią oddolne inicjatywy pracowników. Amazon, jako jedna z firm stosujących politykę „otwartych drzwi" aktywnie słucha swoich zespołów i z sukcesem wdraża ich rozwiązania. Pomysł Dominiki Musioł, pracującej w Amazon to jeden z przykładów na to, że opinie pracowników mają realny wpływ na funkcjonowanie firm. Program Dominiki o nazwie Safety Masterclass i szkolenia online pomogły usprawnić wewnętrze procesy bezpieczeństwa, a obecnie inicjatywa wdrażana jest w 8 kolejnych europejskich krajach.

Safety Masterclass, czyli szkolenia zwiększające bezpieczeństwo.

W Amazon każdy pracownik może zgłosić swoje pomysły i opinie na temat pracy oraz bezpieczeństwa w firmie. Dominika jest jedną z osób, które skorzystały z tej okazji. Na co dzień Dominika pracuje w dziale BHP we wrocławskim centrum. Pomysł, który zgłosiła, okazał się sukcesem i dziś jest wdrażany w 8 krajach europejskich. Na czym polega „Safety Masterclass"? To szerokie, interaktywne warsztaty z badania incydentów, których celem było przeszkolenie pracowników bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo w obiektach Amazon w całej Polsce. Szkolenie było prowadzone w formie ćwiczeń praktycznych: dyskusji i burzy mózgów, przy czym jednocześnie nastawione na interakcję, pobudzenie do myślenia i wymianę doświadczeń. Obejmowało 1-godzinną sesję z minimum 20 minutami burzy mózgów oraz uczenia się przez działanie. Przyjęty format warsztatów umożliwił pracownikom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w Amazon zdobyć jeszcze lepszą wiedzę oraz podstawy do zapobiegania ewentualnym incydentom  w przyszłości.

Spotkania spotkały się z pozytywnym odbiorem – przeszkolonych zostało 140 specjalistów BHP i Area Managerów ze wszystkich centrów logistycznych Amazon. Projekt jest realizowany międzynarodowo, a seria szkoleń „Safety Masterclass", dostosowywana jest pod potrzeby, specyfikę poszczególnych krajów.

O swojej inicjatywie Dominika opowiada w filmie:

 

Bezpieczeństwo to priorytet Amazon

 W Amazon pracownicy chętnie dzielą się swoimi opiniami – zarówno praktycznymi, jak i czysto inspiracyjnymi. Od sugestii dotyczących ulepszonych oznakowań na podłodze, przez wskazówki dotyczące nowych programów szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa, po proaktywne opracowywanie grafik bezpieczeństwa wyświetlanych w centrach logistycznych firmy. Tylko w 2020 r. Amazon współpracował z ponad milionem pracowników miesięcznie w 4 000 lokalizacji na całym świecie, a ich opinie pomogły rozwiązać problemy i podjąć konkretne działania.

 „Jesteśmy bardzo dumni z wysiłków, które każdego dnia podejmuje Dominika i wszyscy nasi pracownicy, aby zapewnić swoim współpracownikom bezpieczeństwo" – powiedziała Dorota Wojtyszyn, Safety Manager w Amazon. „Dziękujemy za stawianie bezpieczeństwa na pierwszym miejscu i za dokonywanie istotnych zmian w naszym miejscu pracy".

Jaka sama przyznaje Dominika Musioł, „bezpieczeństwo to nie slogan, ale styl życia – dzięki tej zasadzie wszyscy pracownicy Amazon mogą czuć się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. Cieszę się, że inne kraje są zainteresowane tematem i będą realizować projekt dopasowany do potrzeb ich pracowników oraz ich miejsca pracy".