Budując domy, przywiązujemy wagę do tego, by były jak najbardziej ekologiczne. Poszukujemy nowoczesnych źródeł ciepła, inwestujemy w szczelne i energooszczędne okna. Często zapominamy jednak o odpowiedniej wentylacji. Tymczasem ma ona niebagatelny wpływ nie tylko na koszty ogrzewania, ale i samopoczucie mieszkańców. Problemy z wentylacją, mogą prowadzić do zagrzybiania ścian, wysokiej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu, gromadzenia się wirusów, bakterii i alergenów. To z kolei może powodować płytki sen, bóle głowy oraz zwiększać ryzyko częstych infekcji.

Nowe normy techniczne

To dlatego coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się rekuperacja. Zyskuje na znaczeniu tym bardziej, że od początku roku obowiązują nowe warunki techniczne (WT 2021). Stawiają one osobom, które zamierzają budować dom, nowe wymagania w zakresie izolacji, ale także ogrzewania i wentylacji. Dom energooszczędny zgodny ze standardami WT 2021 musi wykorzystywać takie technologie jak: rekuperację, pompy ciepła, panele słoneczne czy też baterie fotowoltaiczne. Chodzi o to, by spełnić nowe normy w zakresie Ep, czyli współczynnika określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Od 2021 r. poziom Ep wynosi do 70 kWh/m2/rok. Jeszcze w ubiegłym roku było to 95 kWh/m2/rok.

Wentylacja w nowoczesnym domu

Jak w osiągnięciu nowych norm może pomóc rekuperacja? To system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sercem systemu jest rekuperator, do którego podłączone są 4 kanały wentylacyjne: czerpnia, wyrzutnia, nawiew do pomieszczeń i wyciąg z pomieszczeń. Powietrze zewnętrzne jest pobierane z czerpni za pomocą wentylatora w rekuperatorze i przekazywane poprzez wymiennik ciepła. Zanim to nastąpi, powietrze zostaje bezkosztowo ogrzane już ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego na zewnątrz, a do tego oczyszczone przez filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia i smog. Dzięki takiemu działaniu w każdym pomieszczeniu mieszkalnym zapewniona jest wymiana powietrza na odpowiednim poziomie Taki system pozwala na niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Uważa się, że obniża poziom Ep nawet o 20 kWh/m2/rok.

Realne oszczędności

Rekuperacja w całości zastępuje stare sposoby wentylowania, tzw. wentylację grawitacyjną, opartą o kominy. Dawniej wentylacja polegała na wprowadzaniu świeżego powietrza z zewnątrz przez nieszczelne okna, dzisiaj polega na wprowadzaniu powietrza przez rozszczelnione okna. To z kolei może powodować duże straty w cieple i w konsekwencji wpływać na koszt ogrzewania. System rekuperacji pozwala odzyskiwać ciepło w zimie albo schładzać nawiewane powietrze w lecie. To oznacza oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia. System sprawia, że później załącza się system grzewczy, wcześniej wyłącza, a to pozwala płacić mniej za energię elektryczną, gaz i paliwa. Dzięki rekuperacji można więc realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Materiał Partnera Defro AirMateriał Partnera Defro Air 

W trosce o zdrowie

Rekuperacja to jednak nie tylko oszczędności. Nie mniej ważne są kwestie zdrowotne. W zależności od zastosowanych filtrów, można uzyskać o wiele czystsze powietrze w domu. Podstawowe filtry zastosowane w rekuperatorach oczyszczają powietrze z nawiewanego kurzu. Filtry o wyższej klasie, pozwalają pozbyć się większych cząsteczek smogu PM 2.5 i 10, zarodników pleśni i grzybów, natomiast elektrofiltry – najmniejszych cząsteczek smogu PM 1, wirusów, bakterii. Dzięki takiemu systemowi następuje wymiana powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na świeże dostarczane z zewnątrz. Przez całą dobę, bez otwierania okien, bez wychładzania budynku, można oddychać świeżym powietrzem o niskiej zawartości dwutlenku węgla. To wpływa na jakość snu i lepsze samopoczucie mieszkańców.

Rekuperatory made in Poland

Chcąc posiadać system rekuperacji w domu, warto już na etapie przygotowania projektu nieruchomości, skonsultować się ze specjalistami. W domu, w którym będzie taki system, nie może być wentylacji grawitacyjnej, dlatego tak ważne jest, by decyzje podejmować jak najwcześniej. – Dobrze funkcjonująca instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to taka, o którą od początku do końca dbają specjaliści. Już podczas podejmowania decyzji, warto porozmawiać z profesjonalistami w dziedzinie wentylacji – potwierdza Wojciech Dudkowski, product manager w Defro, polskiej firmie specjalizującej się w produkcji kotłów CO na paliwa stałe oraz rekuperatorów. Rekuperatory od Defro wyróżnia nowoczesny design i różne konfiguracje montażu. Możliwy jest montaż stojący, ścienny i podwieszany. W cenie urządzenia otrzymuje się panel dotykowy. Co najbardziej istotne, urządzenia firmy zapewniają, dzięki odpowiednio dobranym komponentom i izolacji, cichą pracę, a przede wszystkim oczekiwane oszczędności. W rekuperatorach Defro stosowany jest wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy firmy Recair o wysokiej sprawności odzysku ciepła.

Szeroki wybór, wysoka jakość

Defro oferuje wysoką jakość rekuperatorów i szeroki ich wybór. Najwyższej klasy urządzenia, wykazują się sprawnością sięgającą nawet 95 proc. Świętokrzyska firma proponuje rozwiązania na każdą kieszeń. Przy tym można liczyć na profesjonalne doradztwo techniczne i bezpłatną wycenę systemu rekuperacji do domu. Jest to niezwykle istotne przy planowaniu inwestycyjnego budżetu. Trzeba jednak pamiętać, że system rekuperacji to rozwiązanie na lata. Nawet pozornie wysokie koszty początkowe, rekompensują oszczędności na ogrzewaniu, jakie ten system pozwala wygenerować.