Codziennie przez centra logistyczne przechodzą setki tysięcy naszych zamówień. Na Amazon.pl, serwisie uruchomionym w marcu tego roku, kupić można ponad 100 milionów produktów z ponad 30 kategorii, pochodzących od tysięcy polskich i zagranicznych firm. Docierają do nas w ekspresowym tempie. Jak się to udaje? Teraz można się o tym przekonać na własne oczy.

Wirtualna wycieczka po Amazon

Amazon zaprasza każdego chętnego, by zobaczył, jak dokładnie wygląda praca w polskich centach logistycznych i to bez wychodzenia z domu. Przed pandemią centra logistyczne były otwarte dla zwiedzających. Po wcześniejszym umówieniu spotkania mógł tu zajrzeć każdy zainteresowany. Centra chętnie odwiedzali lokalni mieszkańcy i studenci. W samym tylko 2019 roku odnotowano 18 tys. zwiedzających. Pandemia zmusiła do zawieszenia tego projektu. Firma postanowiła w związku z tym uruchomić możliwość wirtualnego zwiedzania na żywo swoich centrów logistycznych. Podczas zwiedzania można poznać wszystkie etapy przygotowywania zamówienia. Sprawdzić, jak zorganizowana jest praca, jakie obowiązki wykonują pracownicy, a w jakich pomagają maszyny. Mało tego. Istnieje też opcja dopytania o szczegóły. Korzystając z funkcji czatu, można na żywo zadawać dodatkowe pytania przewodnikom Amazon.

Wirtualne zwiedzanie odbywa się w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki – w godzinach porannych oraz popołudniowych (11:00 oraz 15:00) i trwa godzinę. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – rejestracja jest dostępna na stronie: https://pl.amazonfctours.com/virtualtours Po dokonaniu rejestracji otrzymamy link, w który należy kliknąć. Warto!

Wirtualne zwiedzanie centrów logistycznych Amazon w PolsceWirtualne zwiedzanie centrów logistycznych Amazon w Polsce Materiał Partnera

Skala robi wrażenie

Amazon posiada ponad 175 centrów logistyki e-commerce na całym świecie, z czego ponad 60 na terenie Europy. W centrach firmy na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 350 000 robotów transportowych. Dzięki nim udaje się skrócić czas przetwarzania zamówień i zwiększać pojemność magazynową. Roboty transportują zamówione przedmioty, odciążając pracowników. Niektóre wyglądają jak popularne roboty odkurzające. Zamiast jednak czyścić podłogi, zajmują się przenoszeniem półek z produktami. Dzięki nim, to, co kiedyś zajmowało godziny, można teraz osiągnąć w zaledwie kilka minut.

Centra logistyczne AmazonCentra logistyczne Amazon Materiał Partnera

Ty klikasz, w Amazon zaczyna się praca

Jak wygląda droga naszego zamówienia? Po kliknięciu „kup teraz" na stronie Amazon, rozpoczyna się proces wysyłki. W centrach robotycznych, których Amazon ma w Polsce aż 3 informacja o zamówieniu trafia do systemu, a stamtąd do robotów, które dowiadują się, gdzie znajduje się zamówiony przez nas przedmiot. Podjeżdżają pod regał, podnoszą go i przewożą do pracowników. Pracownicy zdejmują produkt z półki i umieszczają w specjalnych pojemnikach. Te lądują później na taśmie i przewożone są do pakowania. W niektórych centrach logistycznych taśmociągi liczą nawet 25 km długości!

Produkty pakowane są ręcznie, ale i tu można liczyć na pomoc maszyn, które wskazują wielkość opakowania w zależności od kupionego produktu oraz automatycznie generują tyle taśmy, by wystarczyło na zaklejenie pudełka. Po zapakowaniu paczka trafia na taśmociąg, a tam specjalne maszyny nakleją odpowiednie etykiety. Z taśm paczki wpadają do specjalnych pojemników, a stamtąd do ciężarówek. To już ostatnia prosta. Paczka niedługo do nas dotrze.

Amazon obecny jest w Polsce od 2014 roku. W naszym kraju posiada 9 centrów logistycznych, a 10. jest właśnie w budowie. Centrum powstanie w Świebodzinie, a jego otwarcie zaplanowano jeszcze w tym roku. Pracę w nim znajdzie 1000 osób. Łącznie, liczba wszystkich osób zatrudnionych w Amazon w Polsce przekroczy 18 tys.

Wycieczka po centrum logistycznym Amazon, to możliwość zobaczenia, jak wygląda etap przygotowania paczki do wysyłki. Ale nie tylko. To niepowtarzalna okazja, by przekonać się, jak maszyny rewolucjonizują i przyspieszają pracę ludzi. I jak współpraca 4.0 wygląda w praktyce. Zobacz, jak pracuje się w centrach logistycznych, które rozmiarem przekraczają kilkukrotnie boiska piłkarskie! Wejdź na stronę https://pl.amazonfctours.com/virtualtours i zarejestruj swój udział.

Wirtualne zwiedzanie centrów logistycznych Amazon w PolsceWirtualne zwiedzanie centrów logistycznych Amazon w Polsce Materiał Partnera