Jak wskazuje ostatni raport Work Trend Index przygotowany przez Microsoft, a także opinie wielu ekspertów, przed firmami kolejne wyzwanie – powrót do starej-nowej rzeczywistości. Dominującą formą organizacji pracy w niej będzie forma hybrydowa, a biuro nadal odgrywać będzie kluczową rolę.

 

Hybryda wymaga rozwagi

W ostatniej edycji wspomnianego badania Work Trend Index (objętych było nim 30 tys. pracowników z 31 krajów), aż 73% ankietowanych wskazało, że oczekuje elastycznego modelu pracy. Nie chodzi tutaj jednak o skrajną elastyczność do której firmy w dobie pandemii zostały niejako zmuszone, ani o jej „przedcovidowe”, wąskie rozumienie (bo przecież home office nie jest nowym wynalazkiem). Biznes będzie musiał znaleźć złoty środek, urzeczywistnić dziejącą się na naszych oczach transformację sposobu, a częściowo także miejsca pracy, aby odpowiedzieć na współczesne wyzwania, przede wszystkim związane z pozyskiwaniem i utrzymywaniem talentów. Z jednej strony będzie to oznaczać potrzebę zapewnienia pracownikom możliwości pracy z domu, najpewniej jednak w określonym wymiarze, z drugiej konieczność efektywnego wykorzystania przestrzeni biurowej i odkrycia jej zalet „na nowo”.

Autorzy raportu Microsoftu wyodrębnili w sumie 7 istotnych trendów związanych z pracą hybrydową:

  • Elastyczna praca pozostanie z nami na dłużej;
  • Liderzy biznesowi nie maja kontaktu z pracownikami i wymaga to pilnej zmiany;
  • Pod wysoką wydajnością kryją się wyczerpani pracownicy;
  • Przedstawiciele generacji Z mają poczucie zagrożenia i potrzebują zaktywizowania;
  • Kurczące się sieci kontaktów (trendy dotyczące współpracy na podstawie analizy Microsoft Teams i Outlook) są zagrożeniem dla innowacyjności w firmach;
  • Autentyczność zwiększy produktywność i dobre samopoczucie;
  • W świecie pracy hybrydowej utalentowani pracownicy są wszędzie.

FormatFormat (materiały prasowe Torus)

Analiza ta pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo złożonym zjawiskiem, wymagającym szerszego spojrzenia i uwzględniania wielu czynników, zwłaszcza społecznych, co potwierdzają opinie ekspertów i konsultantów biznesowych.

- Czym innym jest praca zdalna jako praktyczne i efektywne narzędzie na czas kryzysu, a czym innym model biznesowy oparty na takim funkcjonowaniu nawet wtedy, gdy o pandemii będziemy mówili w czasie przeszłym. To, że dzisiaj home office się sprawdza, że firmy utrzymują ciągłość procesów i wysoką efektywność, nie oznacza, że ludzie tak naprawdę potrafią pracować z domu i mają ku temu warunki. W gruncie rzeczy to jest także duży koszt - społeczny, relacyjny, prywatny – bo granice domowe i zawodowe kompletnie się zatarły, a dzisiaj nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Istotna zmiana organizacji pracy, jeśli ma mieć trwały charakter, powinna być przeanalizowana na wiele sposobów – mówi Monika Reszko, psycholog biznesu.

OfficynaOfficyna (materiały prasowe Torus)

Biurowa przystań

Mimo, że praca zdalna wyraźnie zyskała na znaczeniu, to biuro, ze względu na swoje niezastąpione funkcje, nadal odgrywać będzie kluczową rolę w funkcjonowaniu większości firm.

- Musimy pamiętać, że ludzie się przywiązują, potrzebują żyć w społeczności, a tego nie da się cyfrowo wypełnić. Pracodawcom potrzebna jest „biurowa przystań”, do której pracownicy, jeśli nawet nie codziennie, będą jednak regularnie „dopływać” – dodaje Monika Reszko.

Podobnego zdania są przedstawiciele branży nieruchomości specjalizujący się w budowie nowoczesnych przestrzeni biurowych.

- Pracą zdalną i spotkaniami online nie zastąpimy tego wszystkiego, co dzieje się, często samoistnie, w biurze - w dedykowanej, nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni pracy. Mam tutaj na myśli zarówno formalne, jak i mniej formalne spotkania, przypadkowe interakcje, tworzące się relacje, a ponadto komfortowe warunki do pracy, zarówno indywidualnej, jak i zespołowej. Przez pandemię na rynku biurowym wiele się zmieni, ale my, jako deweloper odrobiliśmy swoją lekcję. Po wnikliwiej analizie rynku w naszych budynkach wprowadziliśmy szereg procedur, zmian i rozwiązań, także technologicznych, jeszcze bardziej podnoszących komfort i bezpieczeństwo pracowników - mówi Marcin Piątkowski, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus.

DOKI Office - wizualizacja wnętrza biuraDOKI Office - wizualizacja wnętrza biura (materiały prasowe Torus)

Więcej powietrza i technologii

Firma Torus przeprowadziła badania wśród najemców celem analizy odczuć dotyczących pracy zdalnej i obaw związanych z powrotem do biur. Na pytanie „Za czym tęsknisz pracując z domu” 73% ankietowanych odpowiedziało, że za kontaktami i relacjami z ludźmi/zespołem. 56% wskazało, że odczuwa deficyt w obszarze wymiany informacji i wiedzy, a dla 36% problem stanowi oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej. Brak ergonomicznego miejsca pracy dla 40% respondentów był głównym wskazanym przez respondentów problemem utrudniającym pracę w trybie home office. Na kolejnych pozycjach znalazły się zaburzony rytm dnia (33%) i trudność ze skupieniem uwagi (26%). Z kolei na pytanie „Co wpływa na poczucie bezpieczeństwa w biurze” odpowiadano następująco: 70% - sprawna klimatyzacja i wentylacja; 68% - zdrowie i czyste powietrze; 67% - reżim sanitarny.

Wypracowany przez wiele lat działalności biurowy standard Torusa jest już w dużej mierze odpowiedzią na obecne oczekiwania i wyzwania. Obejmuje on m.in.  dostarczanie 50 m3 świeżego powietrza na stanowisko pracy/godzinę (najwyższa wartość na trójmiejskim rynku biurowym i jedna z najwyższych w kraju). Budynki posiadają uchylne okna, w systemach wentylacji stosowane są wysokiej jakości filtry klasy F7 usuwające zanieczyszczenia, a klimatyzacja ma 3-biegowe sterowanie, co zapewnią większą kontrolę cyrkulacji. Do tego dochodzi 3-metrowa wysokość biura od podłogi do sufitu. Tworzy to (nie tylko optycznie) dużą i komfortową przestrzeń pracy, w której jest więcej powietrza, niż w większości biur dostępnych na rynku. Do budynków Torusa wchodzimy przez automatyczne drzwi, odbijamy kartę, a bramki w holach otwierają się automatycznie. W przypadku biurowca Neon (ostatniego etapu Alchemii) goście mogą skorzystać z kodów QR generowanych automatycznie po wprowadzeniu ich danych w księdze gości, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania wielorazowych kart dostępu dla osób odwiedzających budynek. Rozwiązanie to stanie się standardem w realizowanych i planowanych inwestycjach Torusa.

AlchemiaAlchemia (materiały prasowe Torus)

Biznes w blokach startowych

Z danych rynkowych wynika, że już prawie 30 proc. pracowników wróciło do biur, choć firmy funkcjonują w różnych modelach i przy zachowaniu odpowiednich procedur sanitarnych. Według analiz firmy Randstad, docelowo możemy spodziewać się, że w przypadku stanowisk biurowych i specjalistycznych, pracownicy maksymalnie dwa dni w tygodniu będą mogli pracować zdalnie. Co drugi pracodawca będzie preferował model hybrydowy, a zaledwie 5 proc. firm zamierza w całości funkcjonować zdalnie. Ewentualne decyzje pracodawców o powrocie do biur uzależnione będą w dużej mierze od sytuacji epidemicznej w kraju i postępów w stosowaniu szczepionek.

- Pandemia z pewnością wpłynęła na przewartościowanie naszego spojrzenia na biuro. Z jednej strony wiele firm przekonało się do bardziej elastycznych form korzystania z powierzchni biurowej, z drugiej – coraz wyraźniej brakuje nam kontaktu ze współpracownikami i pracy w zespole. Szczególnie wymagające bywa utrzymanie kultury organizacji i wdrażania nowych pracowników do zespołu. Postępujące szczepienia dają nadzieję, że po zakończeniu okresu wakacyjnego zaczniemy wracać do „normalności” oraz podejmować decyzje co do organizacji pracy po pandemii. Pojawiają się już także pierwsze sygnały powrotu do biur. Choć pewne korekty naszego podejścia są nieuniknione, to jednak drastycznych zmian raczej nie należy się spodziewać – mówi Marcin Faleńczyk, dyrektor gdańskiego biura firmy doradczej JLL.

W większości firm od wielu miesięcy pracują zespoły, które na bieżąco analizują sytuację w kraju i przygotowują rekomendacje dla zarządzających. Sporo firm sonduje rynek, poszukiwane są też dobre, praktyczne rozwiązania do biura.

- Nasi partnerzy poszukują wiedzy, chętnie dowiadują się o nowych rozwiązaniach i urządzeniach podnoszących komfort i bezpieczeństwo, które sami wprowadzamy w budynkach, albo tych, które rekomendujemy, bo są sprawdzone i nadają się do zastosowania bezpośrednio na ich powierzchniach biurowych. Widać wyraźnie, że najemcy wnikliwie przyglądają się rozwojowi sytuacji epidemicznej w kraju i powoli przygotowują scenariusze powrotu pracowników do biur – dodaje Marcin Piątkowski.

OfficynaOfficyna (materiały prasowe Torus)

Zmiany, wyzwania, szanse

Ożywienie widać już także na rynku najmu. Eksperci firmy Cresa Polska po pierwszym kwartale tego roku zauważyli wzmożony ruch na rynku biurowym. Zwracają uwagę, że są oczywiście firmy, które krótko- bądź długookresowo zdecydowały o zmniejszeniu wynajmowanej powierzchni, jednak sporo jest takich, których biznes dynamicznie się rozwija i szykują ekspansję, a takie właśnie podmioty mogą napędzać rynek w powrocie na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

Sporo ciekawych wniosków odnośnie rynku pracy płynie z ostatniego raportu „Rok przełomowych zmian” przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z Partnerami Strategicznymi The Adecco Group i Colliers. Galopująca cyfryzacja i automatyzacja procesów, rosnąca rola przywództwa w kontekście zarządzania rozproszonymi zespołami, zmiana modeli i zmieniająca się koncepcja miejsca pracy – to tylko kilka czynników istotnych przeobrażeń na rynku. Paweł Panczyj, Managing Director Strategy & Partnerships, ABSL, zaznacza, że pomimo wyzwań pandemii sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce cały czas się rozwija i tworzy obecnie prawie 350 000 miejsc pracy. Zwraca też uwagę, że nowe modele pracy stwarzają dodatkowe możliwości dla firm zlokalizowanych w Polsce.

- Jako jedni z pierwszych identyfikujemy trendy i przekładamy je na poziom operacyjny, co pozwala efektywnie wykorzystywać pojawiające się szanse. Nagłe, masowe przejście na pracę zdalną dla wszystkich było wielkim eksperymentem, jednak stosunkowo szybko nadszedł czas na decyzje wymagające wdrożenia docelowych rozwiązań – stwierdza Paweł Panczyj.

DOKI - wizualizacja wilofunkcyjnej inwestycji realizowanej przez firmy Torus i Euro StylDOKI - wizualizacja wilofunkcyjnej inwestycji realizowanej przez firmy Torus i Euro Styl (materiały prasowe Torus)