Wybór pracodawcy nie powinien być kwestią przypadku. Atrakcyjne wynagrodzenie czy benefity pozapłacowe są ważne, ale o wiele ważniejsza jest jasno wytyczona ścieżka kariery. Tylko dzięki awansom można spełniać zawodowe ambicje.

Sytuacja na rynku pracy, zwłaszcza młodych ludzi, zmienia się w ostatnim czasie dynamicznie i wymaga szybkiego dostosowywania się do panujących warunków, a czasem zgody na przebranżowienie się. Część sektorów przeżywa w okresie pandemii kryzys, część prawdziwy rozkwit. W siłę rośnie szczególnie e-commerce. Nasze życie z dania na dzień przerzuciło się do sieci. Coraz chętniej robimy zakupy przez internet, pracujemy i uczymy się zdalnie.

Dlatego to właśnie branża e-commerce prowadzi obecnie najwięcej rekrutacji. Wybierając pracodawcę, trzeba zwracać uwagę nie tylko na warunki zatrudnienia, jak wynagrodzenie czy benefity pozapłacowe, ale także na możliwości rozwoju. Warunki finansowe i dodatkowe świadczenia są oczywiście ważne – to one motywują do pracy, a w przypadku benefitów, jak karty sportowe czy te do obiektów kulturalnych – dbają też o zachowanie work-life balance. Jednak to właśnie różnorodne możliwości rozwoju pozwalają spełniać zawodowe ambicje i czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy.

Joanna Nyga, Area Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.
Joanna Nyga, Area Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.  Amazon

6 awansów w 6 lat

To, jak ciekawą drogę można przejść w strukturach jednej firmy, pokazuje Amazon. Firma z branży e-commerce, tylko w ubiegłym roku awansowała 601 pracowników centrów logistycznych. Łącznie, od 2014 roku, czyli od początku rozpoczęcia działalności Amazon w Polsce, stanowiska na wyższe zmieniło tu 2358 osób. Pracownicy mogą rozwijać się nie tylko w polskich strukturach firmy, ale, także w skali europejskiej i globalnej.

Adam Śródecki, obecnie Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Łodzi w ciągu 6 lat awansował w firmie już 6 razy. Zaczynał jako pracownik poziomu początkowego w centrum logistycznym Amazon w Sadach pod Poznaniem. Po roku awansował i wyjechał do pracy w czeskim oddziale firmy. Wrócił na rok, by później znowu wyjechać, tym razem do Barcelony. W 2019 roku przyjechał do Polski i otworzył  centrum logistyczne w Łodzi, by tam objąć funkcję Operations Managera, którą pełni do dzisiaj. – Przepis na sukces w Amazon? Myślę, że droga każdego z nas jest indywidualna, ale jest wiele czynników, które mogą nam pomóc osiągnąć ten cel. Pamiętaj, aby być elastycznym i odważnym oraz zawsze staraj się mierzyć wysoko! – radzi kandydatom i kolegom z zespołu Adam Śródecki. W wolnym czasie Adam pracuje jako wychowawca w miejscowym domu dziecka. W grudniu zdobył nagrodę Amazon Box Stars w uznaniu za jego dodatkową pracę i zaangażowanie w pomoc innym.

Ciekawą ścieżkę kariery realizuje też Joanna Nyga, Area Manager w centrum logistycznym w Amazon w Gliwicach. W ciągu 6 lat pracy w firmie, awansowała 5 razy. – Pracę w Amazon rozpoczynałam jako pracownik magazynowy, a teraz, jako kierownik odpowiadam za około 90 osób – wskazuje. Na tym nie zamierza kończyć. – W mojej pracy najbardziej lubię rozwój, który umożliwia mi Amazon. Czuję, że mogę tu jeszcze wiele osiągnąć, a moją karierę wspiera wiele osób – twierdzi Joanna.

 

Nawet bez doświadczenia

Amazon nie wymaga od kandydatów posiadania doświadczenia w pracy w logistyce. Firma wszystkiego uczy, organizując szkolenia i oferując wsparcie na każdym etapie. Damian Chaber, obecnie Team Leader w Łodzi, kiedy dołączał do Amazon w 2019 roku nie wiedział nic o pracy w centrum logistycznym. – Nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Nie byłem również pewny, czy ta praca spełni moje oczekiwania. Dzięki wsparciu ze strony mojego managera i liderów zespołów wiele się nauczyłem o procesach, które tu zachodzą. Włożyłem w to dużo pracy, aby być tu, gdzie teraz jestem – mówi. Zaczynał jako pracownik poziomu początkowego, a obecnie zajmuje kierownicze stanowisko. – W Amazon mogę wybierać pomiędzy wieloma ścieżkami kariery. Mam 24 lata, jestem ambitny i planuję kontynuować edukację, ponieważ mam nadzieję, że to pomoże mi odnieść sukces – twierdzi.

Wystarczy odwaga

Nie tylko brak doświadczenia nie jest przeszkodą do związania się z firmą. Amazon jest otwarty na osoby, które chcą się przebranżowić. – W Amazon oferujemy stanowiska pracy dla wszystkich. Doceniamy różnorodne doświadczenia i zainteresowania oraz nietypową przeszłość zawodową, która pokazuje, że kandydat charakteryzuje się ciekawością i ogromnymi pokładami własnej inicjatywy – mówi Marta Dworowska, regionalna dyrektor HR w Amazon.

Doskonałym przykładem jest historia Anny Harezlak, Area Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach. Przed wstąpieniem w szeregi firmy, pracowała jako dyrektor szkoły. – Karierę w Amazon zaczynałam jako Team Leader, a po 9 miesiącach zaaplikowałam na stanowisko Area Managera w nowo tworzącym się centrum logistycznym, lecz byli lepsi kandydaci. Udział w panelu rekrutacyjnym jednak sprawił, że zostałam dostrzeżona przez Senior Operations Managerów i zaproponowano mi stanowisko Interim Area Manager. Po pół roku otrzymałam stanowisko Area Managera na dziale zbierania produktów. Półtora roku później zdecydowałam, że czas iść dalej i zgłosiłam się do nowo otwartego centrum robotycznego w Gliwicach. W nowym obiekcie zawsze jest ogrom możliwości – mówi Anna.

Aby rozwijać się w Amazonie, potrzebne są tylko chęci i odwaga na zmiany – resztę gwarantuje firma. Oprócz jasnej ścieżki kariery, pracownicy mogą skorzystać także z programu „Postaw na Swój Rozwój”. Dzięki niemu osoby pracujące w firmie co najmniej rok, otrzymują dofinansowanie do 26 tys. zł w ciągu 4 lat na opłacenie czesnego oraz kursów i materiałów edukacyjnych. Uczestnicy nie są związani żadną umową lojalnościową. Do tej pory na całym świecie w programie „Postaw na Swój Rozwój” wzięło udział 40 tys. osób. Najpopularniejszymi kursami zawodowymi w 2020 roku w Polsce były takie kierunki jak transport, informatyka oraz mechanika i rzemiosło.

Adam Śródecki, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Łodzi.
Adam Śródecki, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Łodzi.  Amazon