Każdego roku w Polsce bez śladu znika 18 tys. osób. To tak, jakby z mapy Polski wykreślić mazowieckie Kozienice. Zaginięcia to poważny problem społeczny. Rodziny nieobecnych latami tkwią w niepewności, czekając na wiadomość o bliskich. Całe życie poświęcają poszukiwaniom, a w ich sercach tli się nadzieja, która nie pozwala iść dalej.

Funkcjonowanie rodzin, zwłaszcza na początku każdego zaginięcia, gdy temat staje się głośny w okolicy, bardzo utrudniają sąsiedzi czy okoliczni mieszkańcy. Rozpoczyna się licytacja, kto znał zaginionego najlepiej, a z ust do ust przekazywane są informacje na temat motywów zniknięcia. Zaczynają się głuche telefony, rzucane bez pokrycia oskarżenia, wysyłane anonimy i rozsyłane plotki. Zamiast pomóc, ludzie jeszcze bardziej pogrążają rodziny w smutku i niepewności.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Trzyosobowa rodzina znika bez śladu

Żądni sensacji mieszkańcy najbardziej dają się we znaki w małych miastach, gdzie każdy każdego zna, oraz w najgłośniejszych medialnie sprawach. Gdy zaginięciem zaczynają interesować się dziennikarze, każdy chce zaistnieć i mieć swój udział w poszukiwaniach. W efekcie sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. O tym, do czego może prowadzić małomiasteczkowe myślenie i poszukiwanie sensacji przekonuje się Mila Gajda, bohaterka dostępnego w serwisie Player serialu „Nieobecni”, inspirowanego historiami najgłośniejszych zaginięć.

Mila Gajda, znana performerka i tancerka, szuka swojej trzyosobowej rodziny. Jej ojciec, macocha i przyrodni brat zaginęli bez śladu w Wigilię. Zaproszona na święta tancerka zastaje pusty dom ze śladami porzuconych przygotowań do świątecznej kolacji. Mijają godziny, a bliscy nie wracają i nie dają znaku życia. Mila Gajda rozpoczyna ich gorączkowe poszukiwania, w które włącza się policja. Mila też nie spoczywa na laurach. Na własną rękę szuka jakichkolwiek śladów, które mogą zaprowadzić ją do bliskich. Dni upływają, a w sprawie zaginięcia trzyosobowej rodziny jest coraz więcej znaków zapytania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Zawiść bierze górę

Coraz bardziej we znaki daje się też Mili małomiasteczkowe myślenie. Kasprowo to niewielkie miasto. Kiedy rodzina Gajdów znika, wszyscy są pewni, że coś wiedzą, że coś widzieli. Ale ich zeznania się mieszają. Łatwo można dojść do wniosku, że chodzi tu tylko o podsycanie plotek, a nie realną pomoc. Mieszkańcy ślęczą pod domem Mili, pod komisariatem, żeby znaleźć jakąś sensacyjną historię. Szukają tematów, by plotkować. Sprawa zniknięcia rodziny Gajdów to dla nich pożywka, tym bardziej, że sukces, jaki odnieśli sąsiedzi, od dawna kłuł wszystkich w oczy. Marcin Gajda, ojciec Mili, prowadził młodzieżową drużynę piłkarską, macocha – Dorota, była właścicielką salonu fryzjerskiego. W oczy kłuły też sukcesy Mili, która robiła karierę w wielkim mieście…

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Pożywką dla mieszkańców są też medialne doniesienia. Gdy lokalny dziennikarzyna, wypuszcza artykuł „Mila Gajda już raz uśmierciła swoją rodzinę. Czy to kolejny jej performance?”, mieszkańcy Kasprowa natychmiast biorą medialne bzdury za pewnik – szepczą po kątach, wytykają Milę palcami. Empatia ustępuje miejsca pogardzie i zawiści. Małomiasteczkowe reakcje wezmę górę w 5. odcinku serialu „Nieobecni”, którego premiera zaplanowana jest na 19 stycznia. Do czego zdolni są ludzie? Jak plotki mogą wpłynąć na życie innych? Kto ukrywa prawdę i kto stoi za zaginięciem trzyosobowej rodziny Gajdów? Kolejne odcinki serialu „Nieobecni” odsłonią nowe karty.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni