Jest 17 lipca 2010 roku. Nad ranem, 19-letnia wówczas Iwona Wieczorek wychodzi z dyskoteki w Sopocie i idzie deptakiem biegnącym przez nadmorski las w kierunku Gdańska, gdzie mieszka. Do domu nigdy jednak nie dociera. Co stało się z dziewczyną? Pomimo upływu ponad 10 lat i zaangażowaniu w poszukiwania najlepszych śledczych i detektywów, do dziś nie wiadomo, dlaczego nastolatka nie dotarła do domu. Niewyjaśnione pozostaje też zaginięcie Joanny Majaszek. Zaginęła bez śladu 3 listopada 2000 roku, wracając z imprezy urodzinowej. Miała 17 lat. Do sprawy jej zniknięcia wróciło niedawno policyjne archiwum X. Jak dotąd, bez przełomu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

18 tys. zaginionych rocznie

Chociaż wydawać by się mogło, że w XXI wieku, w obliczu tak dynamicznego rozwoju nowych technologii, nie da się zniknąć bez śladu, zaginięć jest nawet więcej niż w latach ubiegłych. We wrześniu w Zakopanem zaginęła 40-letnia Joanna Felczar. 20 września wyszła z pensjonatu, w którym mieszkała podczas pobytu w górach, zostawiając niemal wszystkie osobiste rzeczy. Jej telefon był aktywny do 22 września. Ostatnie logowanie odnotowano w okolicach Hali Gąsienicowej. Pomimo zakrojonej na dużą skalę akcji poszukiwawczej, kobiety do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

To znane, bo nagłośnione medialnie przypadki zaginięć. Ale podobnych jest znacznie więcej. Co pół godziny w  naszym kraju bez śladu ginie co najmniej jedna osoba. Rocznie bez wieści przepada nawet 18 tys. osób – to tak jakby wyludniło się średniej wielkości miasto. W 2019 roku na policję zgłoszono ponad 15 tys. zaginięć, trzy lata wcześniej – 19,6 tys. Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu pierwszych 24 godzin odnajdywanych jest około 30 proc. wszystkich zaginionych, w ciągu pierwszych 48 godzin około 54 proc., a w ciągu pierwszych 7 dni - około 77 proc. Wciąż jednak istnieje duża grupa ludzi nieodnalezionych. Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych szacuje, że w Polsce stała liczba nieodnalezionych wynosi 3,5 tys. osób.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Pomniki wspomnień

Ludzie giną bez względu na płeć, wiek, status społeczny, wyksztalcenie. Dzieci najczęściej z powodu roztargnienia rodziców, nastolatkowie uciekają z domów, dorośli nie potrafią zmierzyć się ze swoimi problemami albo z powodu depresji i innych chorób psychicznych, osoby starsze z powodu demencji czy choroby Alzheimera. Wielu ludzi znika świadomie, a odnalezieni – nie pozwalają ujawniać swoim bliskim miejsca pobytu. Zaginięcie to największa tragedia dla rodzin. Nieobecni pozostawiają pustkę, potęgującą rozpacz. Latami ich pokoje pozostają nietknięte, stanowiąc pomniki wspomnień. W szafach wiszą ulubione ubrania, znoszone buty czekają na powrót właściciela. Ale ten nie wraca. To życie w zawieszeniu, ciągłej niepewności, napięciu i oczekiwaniu, na jakąkolwiek, choćby najtragiczniejszą wiadomość.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Trzyosobowa rodzina ginie bez śladu

Jak to możliwe, że w czasach kiedy wszystko o wszystkich wiemy, ślad po kimś może się tak po prostu urwać? Jak to się dzieje, że z dnia na dzień może przepaść bez wieści nawet kilkuosobowa rodzina? Historie zaginięć stały się inspiracją do stworzenia nowego serialu Player Original – „Nieobecni”. Główna bohaterka serialu – Mila Gajda po długiej nieobecności postanowiła przyjechać do rodzinnego Kasprowa na święta Bożego Narodzenia. Miała zasiąść przy stole wspólnie z rodzicami i bratem. Kiedy dotarła do domu, zastała okruszki na talerzach, zimną herbatę w kubkach, żywego karpia w łazience i rozpoczęte przygotowania do świąt. Brakowało najważniejszego – rodziców i brata. Godziny mijają, a bliscy nie wracają i nie dają znaku życia. Kobieta rozpoczyna dramatyczne poszukiwania, nieustannie zadając sobie pytanie, co stało się z jej bliskimi. Jak to możliwe, że w małej miejscowości nikt nic nie wiedział i nie słyszał? W poszukiwaniu rodziny pomagać Mili będzie Filip Zachara, ekscentryczny, mający zespół Aspergera podkomisarz z Centrum Osób Zaginionych. Wspólnie szukając jakichkolwiek wskazówek dotyczących tajemniczego zniknięcia, zaczną odkrywać tajemnice rodziny Gajdów. Kiedy kolejne sekrety wypłyną na powierzchnię, Mila będzie musiała zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie: „Na ile znamy tych, których kochamy?”.  Premiera serialu odbędzie się 29 grudnia na Playerze. Pierwszy odcinek będzie można oglądać bezpłatnie.

Zaginięcia to temat, który może dotyczyć  każdego z nas. Zdarza się nawet w rodzinach o najbardziej otwartych relacjach. Daj się wciągnąć w pełną emocji historię i przekonaj się, jak zaskakujące scenariusze może napisać życie. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Nieobecni