Ten dziwny rok powoli dobiega końca, możemy więc oświadczyć już z całą pewnością: jeśli macie sięgnąć po jedną książkę, która pozwoli wam odetchnąć od ponurej rzeczywistości, to niech to będzie "Kwestia ceny" Zygmunta Miłoszewskiego.

Od momentu premiery zelektryzowała czytelniczki i czytelników, którzy nazwali ją antidotum na pandemiczną nudę. Miłoszewski, w swoim uroczo nonszalanckim, błyskotliwym i śmiałym stylu, bezceremonialnie rozbił literacki bank.

Od kiedy w 2013 roku Miłoszewski wydał „Bezcennego”, czyli porywającą powieść o poszukiwaniach zaginionego obrazu Rafaela Santi, odniósł spektakularny sukces i trafił na listę najpoczytniejszych polskich autorów. „Kwestia ceny” to kontynuacja przygód głównej bohaterki tej bestsellerowej powieści. Jedno jest pewne: podobnie jak poprzedniczka, ma w sobie wszystko, czego potrzebujemy w ciemne, zimowe wieczory: angażującą fabułę, zaskakujące zwroty akcji, tajemnicę, wyraziste postaci na każdym planie i przede wszystkim inteligencję oraz dowcip autora, które sączą się między wersami niczym najlepsze wino.

Po raz kolejny spotykamy znaną z „Bezcennego”, przebojową panią profesor Zofię Lorentz, która zmaga się właśnie z życiowymi zawirowaniami. Niepokorna historyczka straciła właśnie posadę dyrektorki Muzeum Narodowego w Warszawie, a jej mąż zapadł na tajemniczą chorobę, przez którą stopniowo traci pamięć. W tym nieciekawym okresie przychodzi jednak do niej propozycja, która pobudza przygodowego ducha nieszablonowej profesorki. Bogdan Smuga, naukowiec i człowiek wierzący bezgranicznie w racjonalny rozum, stara się odnaleźć zaginione zbiory Benedykta Czerskiego. Majętny badacz nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, dlatego o pomoc w śledztwie prosi Zofię Lorentz, zaznaczając przy tym, że kwestia ceny w tym przypadku nie gra żadnej roli. Od tego momentu akcja przyśpiesza ze strony na stronę, by na samym końcu wbić czytelnika w fotel.

Materiały Partnera
Materiały Partnera  Grupa Wydawnicza Foksal

Wielbiciele prozy Miłoszewskiego nie będą zaskoczeni. Fabuła w iście bondowskim stylu porywa już od pierwszej strony, a niesamowity rozmach i kolejne wątki zgrabnie prowadzą przez różne momenty historyczne i scenografię z całego świata. Czego tu nie ma? Są pościgi, statek-widmo, są współcześni piraci i tajemnicza organizacja, która depcze po piętach głównym bohaterom. Nie ruszając się z kanapy, wędrujemy przez syberyjskie stepy, paryskie uliczki, warszawską Saską Kępę, a nawet Pireneje. A oprócz tego mamy tu też główną bohaterkę na miarę nowych czasów: inteligentną, odważną, światową, walczącą z ważnymi problemami współczesności.

A oprócz solidnej dawki sensacyjno-przygodowej fabuły w książce znajdziemy też całą masę smaczków, ciekawostek i erudycyjnych perełek, które tylko potęgują przyjemność z lektury. Miłoszewski jest nie tylko wyjątkowo utalentowanym autorem kryminałów i thrillerów, ale też uważnym obserwatorem i błyskotliwym komentatorem współczesności. Autor nie boi się między wersami przemycać swojego światopoglądu, odważnie wprowadza aktualne wątki i problemy współczesności, związane chociażby z  globalnym ociepleniem, sprawiając, że oprócz pokaźnej dawki rozrywki czytelnicy otrzymują także materiał do późniejszych refleksji.

Czasy są, jakie są, aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, więc warto uprzyjemnić sobie szare dni lekturą pełną pasji, przygód i dreszczyku emocji. Intrygująca „Kwestia ceny” to również doskonały pomysł na prezent dla rodziny oraz bliższych i dalszych znajomych (nie tylko tych, którzy znają wcześniejszą twórczość autora!).

Materiały Partnera
Materiały Partnera  Grupa Wydawnicza Foksal