Toyota zaprezentowała nową, czwartą generację Yarisa – najpopularniejszego samochodu marki w Europie. Nowy Yaris zaskakuje nowoczesną stylistyką i zaawansowanymi rozwiązaniami. Auto dostępne jest z napędem hybrydowym czwartej generacji. Pozwala on na większe wykorzystanie trybu EV, czyli jazdy jedynie na energii zgromadzonej w akumulatorach, dzięki czemu ogranicza o 20 proc. emisję CO2 oraz zużycie paliwa w porównaniu z Yarisem Hybrid trzeciej generacji.

Najbezpieczniejszy samochód w swoim segmencie

Nowa Toyota Yaris Hybrid jest najbezpieczniejszym samochodem w segmencie B, czyli aut miejskich. Wszystkie odsłony Yarisa zawsze stawiały na bezpieczeństwo. Druga generacja uzyskała świetną notę: aż 5 gwiazdek w testach Euro NCAP oraz była pierwszym autem w segmencie posiadającym kolanową poduszkę kierowcy. W trzeciej generacji, w 2014 roku, po raz pierwszy pojawił się standardowy pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense. Obecna, czwarta generacja po raz kolejny wprowadza masę nowych i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Safety Sense, jaki umieszczono w nowym Yarisie, to przeskok aż o dwie generacje względem poprzedniego modelu. Teraz system działa w oparciu o kamerę milimetrową oraz radar, który w odróżnieniu od poprzedniego modelu działa na dużo większą odległość.

Materiał PartneraMateriał Partnera Toyota

Wykryje pieszych i rowerzystów, nawet w nocy

Nowy Yaris Hybrid wyposażony jest w układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia. System używa kamery oraz czujnika radarowego lub laserowego do wykrycia przeszkody, próbując zapobiec uderzeniu w tył innego pojazdu czy zminimalizować ryzyko kolizji. Ostrzega dźwiękowo i wizualnie, wspomaga hamowanie, a w przypadku braku reakcji kierowcy hamuje automatycznie. Wykrywa nie tylko inne pojazdy, ale i pieszych czy rowerzystów – także w nocy. Do tego Yaris Hybrid czwartej generacji zapewnia bezpieczeństwo dzięki układowi rozpoznawania znaków i dodatkowej funkcji zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniu. Podczas skręcania, w przypadku wykrycia ryzyka kolizji z samochodem jadącym z naprzeciwka lub pieszym przekraczającym drogę przeciwnie do kierunku jazdy, system ostrzega kierowcę, a w razie potrzeby awaryjnie hamuje.

Kompan w podróży

Aby był jeszcze bezpieczniejszy, nowy Yaris wyposażono w asystenta utrzymania pasa ruchu. Kamera zamontowana pod lusterkiem wstecznym na bieżąco monitoruje pas ruchu, po którym porusza się samochód. Dzięki temu auto może samo korygować tor jazdy, tak, aby zawsze jechać po centralnej jego części. System ostrzega także o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, a oprócz tego, na drodze bez wymalowanych pasów, Nowy Yaris śledzi auto jadące przed nim i podąża jego śladem, a gdy nie ma nikogo przed sobą, system przełącza się na śledzenie krawędzi jezdni. Na tym nie koniec. Aktywny tempomat w nowej Toyocie Yaris na bieżąco monitoruje, co znajduje się przed autem, aby w razie konieczności dohamować do przeszkody, a później, gdy obiekt przed nim zniknie, znów podróżować z prędkością, którą otrzymał. Bezpieczeństwu służą też systemy: automatycznego powiadamiania ratunkowego i wykrywania zmęczenia kierowcy.

Materiał PartneraMateriał Partnera Toyota

Pewne i bezpieczne prowadzenie

Toyota Yaris czwartej generacji wyposażona jest w aż osiem poduszek powietrznych, w tym nowość – dodatkową centralną poduszkę, umieszczoną między kierowcą, a pasażerem. Wszystkie systemy bezpieczeństwa w nowym Yarisie są dostępne w wyposażeniu standardowym. Bezpiecznemu prowadzeniu auta sprzyja też nowa platforma. Yaris czwartej generacji powstał na platformie TNGA, dotąd zarezerwowanej dla wyższych modeli Toyoty. Platforma zapewnia solidną, sztywną konstrukcję, nisko położony środek ciężkości i pewne prowadzenie. To wszystko sprawia, że auto staje się najlepszym kompanem na miejskiej szosie. Dba o bezpieczeństwo, chroni środowisko, a do tego świetnie wygląda, wyróżniając się dynamiczną stylistyką.

Aby zakochać się w samochodzie, warto obejrzeć premierę auta na https://www.toyota.pl/world-of-toyota/premiera-yaris i przyjść do salonów Toyoty na dni otwarte, które odbędą się w dniach 11-12 września.