Dzięki wspólnym wysiłkom samorządów i mieszkańców polskie miasta zmieniają się na dobre. Zmienia się też Warszawa.

Pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej odbyły się 27 maja 1990 roku. Były to wybory samorządowe. W konstytucji samorząd definiuje się jako „ogół mieszkańców”. Nie bez powodu. Samorządy zostały 30 lat temu przywrócone, by umożliwić społecznościom lokalnym udział w sprawowaniu władzy, by mieszkańcy mogli samodzielnie decydować o sprawach, które ich dotyczą. Prowadzone badania pokazują, że doceniamy te możliwości. Pracę lokalnych władz Polacy oceniają najwyżej spośród wszystkich instytucji publicznych w Polsce.

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

– Samorządy pozostały jedną z najważniejszych nienaruszonych instytucji demokratycznych w Polsce. Zarazem samorządy to największy sukces polskiej transformacji. W tym roku świętujemy 30-lecie ich przywrócenia w Polsce. Przez te trzy dekady ciężka praca samorządowców i zaangażowanie obywateli odmieniły oblicza polskich miast i miasteczek, podniosły jakość naszego życia. Nie wyobrażam sobie nowoczesnej Polski bez sprawnie działających samorządów. Te 30 lat to nasz wielki wspólny sukces! Niech to daje nam nadzieję na jeszcze lepszą przyszłość – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

SPEŁNIANE OBIETNICE

Samorządy napędza siła mieszkańców. To dzięki wspólnym działaniom lokalnych społeczności i władz powstają drogi, sieci wodociągowe, szkoły, biblioteki, baseny, place zabaw. Zmieniają się miasta i miasteczka. Zmienia się Warszawa. W ciągu ostatnich 30 lat stolica wyrosła na środkowoeuropejskie centrum biznesowe, lidera kultury, największy w kraju ośrodek akademicki i badawczy, przede wszystkim jednak – na miasto przyjazne do życia. Jednym z największych sukcesów Warszawy jest powstanie metra, które zapewniło mieszkańcom szybką komunikację do pracy czy szkoły.

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

Obecnie w mieście korzystać można z ukończonej pierwszej oraz ciągle rozbudowywanej drugiej linii metra, której całość będzie gotowa do 2023 roku. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy do użytku oddano sześć nowych stacji metra. Rozwój ekologicznego transportu jest priorytetem dla warszawskiego samorządu. W ubiegłym roku miasto podpisało największy kontrakt na autobusy elektryczne w Unii Europejskiej. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie za blisko 400 mln zł zamówiły 130 przegubowych autobusów elektrycznych.

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

BEZPŁATNE ŻŁOBKI DLA WARSZAWSKICH DZIECI

Miasto stale inwestuje też w opiekę nad dziećmi i edukację. Od września 2019 roku obowiązuje bezpłatna opieka żłobkowa. To jedna z flagowych obietnic wyborczych prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Spełniane są kolejne. Tylko w roku ubiegłym do użytku oddano 12 przedszkoli i trzy szkoły podstawowe. W trakcie budowy jest kolejnych 18 placówek oświatowych, a 16 - planowanych.

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

Na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną miasto przeznaczy w 2020 roku ponad pół miliarda złotych. Uczniowie zyskują nie tylko nowe, komfortowe warunku do nauki. Każdy z ponad 162 tys. warszawskich uczniów otrzymał z budżetu miasta 100 zł na  uczestnictwo w kulturze i sztuce. Korzystają także nauczyciele. Miasto podwyższyło ich pensje. Najmłodsi stażem – nauczyciele kontraktowi i stażyści – zyskali średnio 250 zł miesięcznie.

 

WARSZAWA JEST DLA WSZYSTKICH

Fot.m.st.Warszawa
Fot.m.st.Warszawa  .

Warszawa nie zapomina o seniorach. Osoby powyżej 60. roku życia to ponad jedna czwarta warszawiaków (480 tys.). Miasto przygotowało dla nich rozbudowany program pomocy. W Warszawie działają 23 ośrodki wsparcia dziennego i 19 domów pomocy. Popularnością cieszy się Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Seniorzy mogą w nim skorzystać z pomocy, np. zjeść posiłek czy wziąć udział w wielu zajęciach i poszerzyć swoje kontakty. Mogą też znaleźć pracę, bo CAM uruchomiło biuro karier dla seniorów.

Stolica zmienia się dzięki mieszkańcom i dla mieszkańców. Zmienia się dzięki samorządowi. Równo 30 lat od wolnych wyborów samorządowych w Polsce pokazuje, jak bardzo te instytucje są potrzebne i jak dużym sukcesem może być ich praca. Wspólna praca. Bo samorząd nie istnieje bez lokalnych społeczności i to od nich czerpie siłę do działania.

.
.  .