Koronawirus dotarł już do niemal wszystkich krajów świata. Najdotkliwszy jest jednak tam, gdzie system opieki zdrowotnej znajduje się na najsłabszym poziomie, gdzie brakuje żywności i wody oraz gdzie trwają wojny. W walce z koronawirusem najważniejsza jest higiena, w tym mycie rąk wodą z mydłem. Tymczasem z danych UNICEF wynika, że 40 proc. ludzi na świecie, czyli 3 mld, nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych w domu. W najuboższych krajach stanowi to nawet 75 proc. ludności.

Ale nie tylko brak sanitariów jest problemem. Na skutek wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, zmniejszyła się liczba wizyt w ośrodkach medycznych, w wielu miejscach zawieszono transport i wprowadzono godzinę policyjną, a zaburzone łańcuchy dostaw spowodowały przerwy w dostawach sprzętu medycznego i leków. Koronawirus sieje spustoszenie w krajach z najsłabszym systemem opieki medycznej i powoduje największy kryzys humanitarny XXI wieku, który, niestety, może najbardziej odbić się na dzieciach.

Materiał PartneraMateriał Partnera Fot. UNICEF/Holt

Uboczne skutki COVID-19

Z szacunków UNICEF wynika, że w ciągu 40 tygodni od ogłoszenia pandemii (od 11 marca) urodzi się 116 mln dzieci. Przyjdą na świat w cieniu koronawirusa, w trudnych warunkach, jakie spowodowała pandemia. Najwięcej dzieci urodzi się w Indiach (20,1 miliona), Chinach (13,5 miliona), Nigerii (6,4 miliona), Pakistanie (5 milionów) i Indonezji (4 miliony). Większość tych krajów miała wysoki wskaźnik umieralności noworodków jeszcze przed pandemią, która obecnie dodatkowo pogarsza sytuację. Już teraz, codziennie na całym świecie 16 tys. dzieci umiera na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać. Dodatkowo, jednym ze skutków pandemii jest wstrzymanie programów rutynowych szczepień. Większość krajów zawiesiła masowe kampanie szczepień przeciw polio, a w 25 krajach przełożono szczepienia przeciwko odrze. Już przed pandemią każdego roku 20 mln dzieci poniżej 1. roku życia nie otrzymywało szczepień przeciwko tym chorobom. W 2019 roku ponad 13 mln najmłodszych nie otrzymało żadnej szczepionki. UNICEF podaje, że przez koronawirusa ponad 117 mln dzieci w 37 krajach może nie otrzymać szczepienia przeciwko odrze. A szacuje się, że dzięki tej szczepionce w latach 2000-2018 uratowano życie 23,2 mln dzieci.

UNICEF niesie pomoc dzieciom w krajach rozwijających się poszkodowanych na skutek pandemii, dostarczając m.in. czystą wodę i mydło. Wejdź na stronę unicef.pl/koronawirus i przekaż darowiznę.

Umierać może 6 tys. dzieci

Problem z kontynuacją szczepień to nie jedyny skutek pandemii dla najmłodszych. COVID-19 spowodował, że dzieci w najuboższych krajach świata nie mają dostępu do czystej wody i żywności. UNICEF przypomina też, że w 143 krajach niemal 370 mln dzieci korzystało do tej pory z posiłku w szkole. Teraz są tego pozbawione. To stwarza dla nich ogromne zagrożenie. Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zbadali sytuację w 118 krajach o niskim i średnim dochodzie. Do tej pory, w ciągu pół roku umierało tam około 2,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Obecnie, według najgorszego scenariusza, w ciągu najbliższych 6 miesięcy, skutki COVID-19 mogą przyczynić się do śmierci dodatkowych 1,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia, czyli ponad 6 tys. dziennie.

– Jeśli spełni się najgorszy scenariusz, liczba dzieci, które umierają przed swoimi piątymi urodzinami zwiększy się po raz pierwszy od dziesięcioleci. Nie możemy dopuścić, aby osiągnięcia ostatnich dekad zostały zniweczone, a zdrowie oraz życie matek i dzieci narażone – mówi Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.

Materiał PartneraMateriał Partnera  Fot. UNICEF/Dejongh

Ciche ofiary pandemii

Dzieci są cichymi ofiarami pandemii COVID-19. UNICEF zwraca uwagę, że koronawirus wywołał efekt domina, wpływając na wiele aspektów życia najmłodszych i ich rodzin. Przez pandemię nie tylko pogorszyła opieka medyczna, ale i edukacja oraz zdrowie psychiczne dzieci. Z danych UNICEF wynika, że niemal 1,3 mld uczniów, czyli ponad 72 proc., nie chodzi do szkoły z powodu zamkniętych placówek edukacyjnych w 177 krajach na świecie. Koronawirus postawił nie lada wyzwanie przed wszystkimi krajami świata. Każdy mierzy się z nim na własnym podwórku, stawiając na pierwszym miejscu dobro swoich rodaków. Jednak prawda jest taka, że nie da się ochronić własnych obywateli, jeśli nie pomoże się w walce z wirusem w najuboższych krajach. Jeśli pozwolimy, aby koronawirus swobodnie się tam rozprzestrzeniał, narazimy miliony ludzi na śmierć, całe regiony popadną w chaos, a wirus będzie krążył dookoła świata.

Nie zwlekaj! Pomóż dzieciom – cichym ofiarom pandemii na unicef.pl/koronawirus.

Na ratunek dzieciom

Dlatego UNICEF apeluje do rządów państw, społeczności międzynarodowej, darczyńców i świata biznesu o wsparcie działań w walce z koronawirusem i jego skutkami. Organizacja także w Polsce prowadzi zbiórkę na ten cel. Każdy może wesprzeć akcję, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę unicef.pl/koronawirus. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dostarczenie zestawów ochronnych dla pracowników medycznych, wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny, przekazanie środków higienicznych i sanitarnych dla dzieci i ich rodzin (np. mydło, tabletki do uzdatniania wody, maseczki) oraz zapewnienie dostępu do czystej wody i mydła dla dzieci i ich opiekunów.

UNICEF robi wszystko, aby zatrzymać COVID-19 oraz zminimalizować skutki pandemii dla dzieci. Priorytetem jest wsparcie tych krajów i ich mieszkańców, których przetrwanie zależy od pomocy humanitarnej. Każdy z nas może dorzucić własną cegiełkę i pomóc uratować życie dziecka.

Przekaż darowiznę teraz, a pracownicy UNICEF dostarczą niezbędne artykuły zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.

Materiał ParneraMateriał Parnera Fot. UNICEF/Dejongh