Argumentów przemawiających za posiadaniem samochodu przybywa z dnia na dzień. Własny samochód to w czasach zagrożenia epidemiologicznego bez wątpienia jeden z najbezpieczniejszych środków lokomocji. Myśl o powrocie do zatłoczonych autobusów, tramwajów, czy pociągów wielu z nas napawa niepokojem i lękiem o własne zdrowie. Samochód to nie tylko najlepszy sposób na codzienne przemieszczanie się. Jeżeli myślimy o wakacjach za granicą to wręcz może się okazać, że własne auto to jedyny środek lokomocji. Kolejnym, ważnym, argumentem jest spadek cen paliwa. Zarówno olej napędowy jak i benzyna są najtańsze od wielu lat. To sprawia, że przemieszczanie się autem jest nie tylko bezpieczne, ale i coraz tańsze.   

Gdzie znaleźć sprawdzone auto i bezpiecznie je kupić? 

Już przed pandemią znalezienie dobrego samochodu używanego nie było łatwym zadaniem. Dobrego, czyli sprawnego, zadbanego, ze sprawdzoną historią. Zamiast przeglądania i oceniania „na oko” wiarygodności setek ogłoszeń w sieci, a potem tracenia czasu na oględziny – co jest obecnie dodatkowym wyzwaniem, można po prostu umówić się ze sprzedawcą w salonie (także wirtualnie), który od razu dobierze samochód spełniający kryteria klienta. Sprawdzony, bo wszystkie pojazdy z oferty Autonomia przygotowanej przez Volkswagen Financial Services mają udokumentowaną historię serwisową i jeżdżą po drogach najwyżej od pięciu lat.

Jak działa Autonomia?

Zgodnie z nazwą zapewnia klientowi niezależność i elastyczność, a to wyjątkowo ważne w dobie globalnego spowolnienia gospodarczego. Procedura przesiadki do kilkulatka objętego ofertą Autonomia jest niezwykle prosta, składa się bowiem z czterech kroków i nie wymaga wykupu całego auta. Wystarczy wnosić co miesiąc opłatę za użytkowanie pojazdu podobnie jak czynsz za mieszkanie, rachunek za prąd czy abonament za telefon. Podczas okresu obowiązywania umowy kierowca spłaca tylko prognozowaną utratę wartości auta.

Krok 1.

Wybór konkretnego egzemplarza spośród modeli marek należących do Grupy Volkswagen – Skody, Volkswagena, Seata i Audi. Najczęściej są to auta, które klienci zostawiają dealerom w rozliczeniu, przesiadając się do nowszych modeli. Wszystkie pochodzą z ofert używanych pojazdów sieci sprzedaży Das WeltAuto lub Audi Select :plus. Zanim ponownie trafiają do obiegu, są dokładnie prześwietlane przez certyfikowanych mechaników pracujących w autoryzowanych stacjach obsługi.

Krok 2.

Podjęcie decyzji odnośnie wkładu własnego. Na początek kluczowa informacja dla wielu klientów – nie trzeba go wnosić w ogóle. Im będzie on jednak wyższy, tym niższa wyjdzie miesięczna rata za korzystanie z samochodu. Wkład własny może pokrywać od 0 do nawet 30 proc. wartości auta w zależności od upodobań klienta. Osoby prowadzące działalność gospodarczą z pewnością zainteresuje fakt, że w przypadku leasingu opłata wstępna i kwota miesięcznej raty mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Krok 3.

Wybór okresu obowiązywania umowy i określenie przeciętnie pokonywanego rocznie dystansu. Samochodem z tej oferty można jeździć przez 2, 3 lub nawet 4 lata, płacąc przy tym jednak dużo niższą miesięczną ratę wynikającą z niższej już wartości pojazdu. Na wysokość raty wpływ ma także kluczowy dla wyceny samochodu deklarowany przebieg – limit na umowie może wynosić od 10 do 40 tys. km rocznie. Warunek jest jeden: po zakończeniu okresu korzystania z samochodu jego przebieg nie może przekraczać 200 tys. km.

Krok 4.

Dopiero na koniec trwania umowy trzeba zdecydować co dalej. A drogi są aż trzy. Pierwsza zakłada zwrot samochodu do dealera i w zależności od chęci kierowcy wybranie następnego, młodszego auta, na które zostanie podpisana nowa umowa. Druga opcja to pozostanie przy obecnym samochodzie i dalsze spłacanie rat. Trzecia umożliwia wykupienie go za wcześniej określoną na umowie kwotę, która musi być spłacona jedną transakcją. Niezależnie od decyzji każda z tych trzech możliwości zdejmuje z barków kierowcy konieczność trudzenia się odsprzedażą. Dealer nie może nie przyjąć samochodu z powrotem.

– Autonomia ma podobny mechanizm do wprowadzonych przez Volkswagen Financial Services już prawie sześć lat temu kredytu i leasingu z niskimi ratami na nowe samochody. Korzyści dla kupujących są zbliżone: poczynając od niskich rat, a kończąc na wygodnej dla klienta możliwości zwrotu auta na zakończenie umowy – wyjaśnia Michał Dyc, dyrektor sprzedaży detalicznej Volkswagen Financial Services.

Dla studenta i dla emeryta

Oferta Autonomii pozwala obalić zasadę “im młodszy kierowca, tym starszy samochód”. Znacznie niższe raty – czasem nawet o połowę niż w przypadku tradycyjnego kredytu czy leasingu – pozwalają też pomyśleć o korzystaniu z samochodu tym osobom, które do tej pory nie dysponowały odpowiednim budżetem. Zamożniejsi klienci przy zachowaniu miesięcznych wydatków na tym samym poziomie mogą pozwolić sobie na przesiadkę do auta nowszego lub z droższego segmentu. Dzięki takim programom młodzi kierowcy nie są skazani na leciwe, wymagające częstych napraw auta, a starsze osoby mogą na emeryturze korzystać z dużo wygodniejszych dla nich i bezpieczniejszych samochodów niż pojazdy segmentu A, w których najczęściej można ich spotkać. Najlepiej wyjaśnią to przykładowe kalkulacje.

Biorąc w leasing na okres 48 miesięcy VW Passata (2016 r., wersja 2.0 TDI BMT Comfortline DSG) z przebiegiem 34 tys. km, zapłacimy miesięczną ratę w wysokości 545 zł netto – przy założeniu, że wpłata własna wyniesie 22 tys. zł., co stanowi ok. 30 proc. ceny auta. Za VW Tiguana z roku 2017 (wersja Highline 2.0 TDI BTSCR 110 kW DSG 7-G 4MOTION) z przebiegiem 14 tys. km. w kredycie na 4 lata zapłacimy 766 zł miesięcznie. Tutaj również należy uwzględnić wkład własny 30 proc., czyli w tym przypadku 36 tys. zł. Obydwie kalkulacje uwzględniają limit 10 tys. km rocznie.

Autonomia to oferta dla każdego klienta: indywidualnego, mikroprzedsiębiorcy czy menadżera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, doskonale rozumieją sens powiedzenia „czas to pieniądz”.  Zamiast więc mozolnie weryfikować stan używanego auta z ogłoszenia i liczyć na to, że sprzedający rzetelnie opowie jego historię, lepiej wybrać sprawdzony pojazd z pewnego źródła.

– To korzystne rozwiązanie, które pozwala przeznaczyć własne pieniądze na samochód pewny i z gwarancją, a przy tym dużo młodszy, nowocześniejszy i zdecydowanie mniej zużyty niż przeciętny sprowadzany model. Autonomia się opłaca – zachęca Michał Dyc.

Z Autonomii skorzystają też rodziny, które ze względu na szukanie oszczędności spowodowanych niepewnym jutrem nie mogłyby sobie pozwolić na samochód spełniający ich kryteria. Klienci mają również możliwość doliczenia do raty, pakietów zapewniających gwarancję i pokrycie ewentualnych kosztów serwisowania pojazdu w okresie trwania umowy.