Premierze książki towarzyszy ekskluzywne słuchowisko zrealizowane przez Empik Go – prolog do wydarzeń opowiedzianych w powieści w oparciu o scenariusz Wojciecha Chmielarza.

Wojciech Chmielarz jest najlepszym portrecistą współczesności i powikłanych dusz. Tropi śmierć, ale odsłania życie – ono zmienia nas w ludzi, jakimi nie planowaliśmy być.

„Wyrwa“ to brawurowy hołd wobec kobiet, które pragną więcej i mężczyzn, którzy odnajdują w sobie siłę.  - Paulina Wilk

Może zabrzmi to przewrotnie, ale czytając Wyrwę od razu w głowie wyświetlił mi się film. I to bardzo dobry film z zaskakującą fabułą. Film z prawdziwymi postaciami, z którymi potrafiłem empatyzować, ale które nie przestawały mnie zaskakiwać. Film z ciekawą narracją, która sama w sobie jest wartością. Właśnie takie filmy chcę oglądać. Takie książki chcę czytać. – Paweł Domagała

Z książkami Wojtka Chmielarza jest jak z dobrymi serialami. Kiedy zaczynasz czytać nie możesz się doczekać następnej strony. I gdy wydaje się, że zagadka jest już rozwiązana przychodzi zaskakująca puenta, po której trudno się pozbierać. Tak też jest w „Wyrwie” – świetnym thrillerze psychologicznym. – Cezary Łazarewicz

Wojciech ChmielarzWojciech Chmielarz foto: Wojciech Rudzki

***

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie zmienia się w ciąg udręk?

Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.

Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

„Fascynowała mnie twórczo sama ta konstrukcja. Myśl, że każdy człowiek ma wiele twarzy, ale nie znamy ich wszystkich. Inaczej zachowujemy się w pracy, inaczej w domu. Ba! Inaczej zachowujemy się w towarzystwie kogoś, kto zna nas od lat, a inaczej w towarzystwie kogoś, kogo dopiero spotkaliśmy. To nie znaczy, że kogoś oszukujemy, zakładamy maski. Ale po prostu na nasze relacje z innymi ludźmi wpływa bagaż wspólnie przeżytych doświadczeń” – opowiada Wojciech Chmielarz.

Akcja powieści skupia się na postaci zaginionej Janiny, przy czym kobieta cały czas pozostaje w cieniu, odkrywamy ją dopiero wraz z postępami w prywatnym śledztwie prowadzonym przez męża. „Chciałem, żebyśmy poznali tę bohaterkę, być może najważniejszą postać, która pojawia się w tej książce, tylko poprzez opowieści innych osób. Chciałem zobaczyć, co się stanie, kiedy te opowieści się ze sobą zderzą i okaże się, że każdy, kto znał Janinę, tak naprawdę opisuje inną osobę”.

Wyrwa to także opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

Książka dostępna w wersji audio (tekst w interpretacji Grzegorza Damięckiego) oraz e-book.

***

„WYRWA. Historia Ułana” – wyjątkowe słuchowisko przygotowane przez Wojciecha Chmielarza dla Empik Go.

Każda historia bierze gdzieś swój początek a skomplikowane śledztwa docierają daleko w przeszłość, dotykając często ukrytych, osobistych historii i motywów. Prowadzona w „Wyrwie” Wojciecha Chmielarza opowieść zaczyna się kilkanaście lat wcześniej w Mrągowie, w rodzinie Szymona, komendanta policji. 

Pod koniec kwietnia (na kilkanaście dni przed premierą książki) zapraszamy do aplikacji Empik Go na ekskluzywne słuchowisko „Wyrwa. Historia Ułana” napisane przez Wojciecha Chmielarza. To prolog powieści, w którym ukazane zostają losy nastoletniego Pawła-Ułana, wyjątkowo tajemniczego i niebezpiecznego bohatera książki. W celu wysłuchania, zapraszamy do pobrania aplikacji Empik Go.

WyrwaWyrwa Wojciech Chmielarz

Tytuł: Wyrwa

Autor: Wojciech Chmielarz

Premiera: 6 maja 2020

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 210 mm

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 384

Wojciech ChmielarzWojciech Chmielarz foto: Wojciech Rudzki

WOJCIECH CHMIELARZ (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2019), ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody, zdobywca Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału (2019) i Złotego Pocisku (2019). Uznawany za jednego z naj-lepszych pisarzy kryminalnych.