Wspólnie z mFundacją zapraszamy w dniach 1-14 grudnia na 7. Festiwal Matematyki, który w tym roku odbywa się online.

Niezwykłe okoliczności pozamykały w domach nauczycieli, uczniów i rodziców. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytania:

  • Czy nauka matematyki jest przez to trudniejsza czy łatwiejsza?
  • Jak jej nauczać dobrze i skutecznie?
  • Jak wesprzeć dzieci?

Rozmawiamy o tym z ekspertami, nauczyciele dzielą się dobrymi praktykami. Głos oddajemy także rodzicom, na których niespodziewanie spadła rola osób wspierających i organizujących naukę swoich dzieci. Harmonogram festiwalu znajdziesz poniżej. Zapraszamy do dyskusji i przesyłania swoich opinii na adres: matematyka@wyborcza.pl

A dzisiaj mamy dla was krótką matematyczną zagadkę:

Jaka jest prawidłowa odpowiedź? Podajemy ją pod harmonogramem.

HARMONOGRAM 7. FESTIWALU MATEMATYKI

1 grudnia
Wideo. "Matematyka ułatwia życie. Jak sprawić, by dzieci ją lubiły" - rozmowa z Kamilą Łyczek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, autorką książek „Rodzinna matematyka” oraz „Uczymy dzieci stosować matematykę”.

2 grudnia
Podcast 8.10. "Matematyka nie jest sztuką dla sztuki" – rozmowa z prof. Lechem Mankiewiczem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

3 grudnia
Wideo. "Zdalne nauczanie matematyki - jak to robić dobrze" - rozmowa z Marcinem Karpińskim ze Szkoły Edukacji.

4 grudnia
Poradnik. "Jak radzić sobie z matematycznym lękiem i rozwijać talent do matematyki".

5 grudnia
Rozmowa "Wysokich Obcasów". "Edukacja matematyczna poprzez ruch". Z prof. Małgorzatą Makiewicz, autorką i organizatorką projektu „Matematyka w obiektywie”, rozmawia Magdalena Warchala-Kopeć.

7 grudnia
Rozmowa z ekspertem. Wywiad z Iwoną Ryniewicz – prezes mFundacji.

Wideo. "Dlaczego należy pozwolić dziecku liczyć na palcach" – rozmowa z Wiesławą Mitulską, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w SP w Słupi Wielkiej.

8 grudnia
Debata na Facebooku "Wysokich Obcasów". "Dlaczego tyle dzieci nie chce się uczyć matematyki?". W debacie wezmą udział: Jolanta Przygocka, nauczycielka matematyki ze szkoły podstawowej w Koziegłowach, Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki (także portal Pi-stacja.tv), Elżbieta Manthey, portal Juniorowo.pl.

9 grudnia
Podcast 8.10. Rozmowa z prof. Michałem Wojciechowskim z Instytutu Matematyki PAN oraz prof. Tomaszem Lipniackim z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

10 grudnia
Wideo. "Matura z matematyki - jak znaleźć motywację".

11 grudnia
Poradnik. "Gdzie w naszych domach kryje się matematyka?". Rozmowa z Moniką Jaworską, autorką książki "Dziecinnie prosta matematyka".

12 grudnia
Poradnik. Jak rodzic może uczyć dziecko matematyki i rozwijać jego matematyczną pasję? Jak wykorzystać to, co mamy w domu. Radzi Anna Stokowska - team leaderka, menedżerka fundacji Katalyst Education.

14 grudnia
Podsumowanie 7. Festiwalu Matematyki.

Odpowiedź na zagadkę:

Po 29 dniach.

Wyjaśnienie: ostatniego - 30. dnia - rzęsa podwoiła swoją ilość i pokryła powierzchnię całego stawu.