Badania pokazują, że dzieci mają wrodzone zdolności matematyczne, dlatego warto je właściwie wspierać. Zaangażowanie rodziców w naukę matematyki maluchów nie musi być trudne, wystarczą proste ćwiczenia. Im wcześniej dziecko zacznie się uczyć, tym przyjemniejsze i łatwiejsze to dla niego będzie, a efekty staną się bardziej spektakularne. Nauka matematyki może być prosta jak nauka mówienia – dziecko instynktownie obserwuje zasady, które rządzą matematyką.

- W tym roku razem postanowiliśmy, że stawiamy na edukowanie rodziców, ponieważ coraz głośniej mówi się, że nauka matematyki od już od urodzenia to klucz do sukcesu w dalszych latach rozwoju dziecka - mówi Martyna Kurkiewicz, współorganizatorka imprezy.

Detektywi łamią szyfr

Znakomita okazja, żeby zgłębić te zagadnienia, już w tę sobotę. Podczas 6. Festiwalu Matematyki na uczestników będzie czekać szereg atrakcji przygotowanych z myślą nie tylko o dzieciach, rodzicach i nauczycielach.

ZOBACZ PROGRAM WYDARZENIA

Podczas warsztatów organizowanych przez Akademię Logicznego Myślenia prowadzący zabiorą dzieci w podróż w świat pełen łamigłówek. Uczestnicy wcielą się w role detektywów i będą starali się rozwikłać skomplikowane zagadki oraz złamać szyfry. Wykładowcy z „Matplanety” opowiedzą natomiast, jak rozpoznawać uzdolnienia najmłodszych i wspierać ich rozwój w kolejnych latach.

Warsztat „Jak bawić się matematycznie z przedszkolakiem” będzie szczególnie interesujący dla rodziców: w scenkach zostaną pokazane typowe pomyłki popełniane podczas nauczania matematyki. Więcej opowiedzą o nich wykładowcy Instytutu Rozwoju Małego Dziecka. Zidentyfikowali oni 30 najpowszechniejszych błędów, które popełniają rodzice w najwcześniejszym etapie uczenia dzieci matematyki. Instytut przygotował także 161 gier i zabaw matematycznych, które uczą nowych pojęć, a także utrwalają i sprawdzają zdobyte umiejętności i wiedzę. Ich zaletą jest to, że mają charakter nie tylko edukacyjny, ale i towarzyski.

Z kostką Rubika w świat matematyki

- Festiwal jest wyjątkowy również ze względu na wybitnych edukatorów, świetne firmy, które na co dzień z pasją uczą matematyki różnymi metodami, a podczas naszej imprezy organizują warsztaty, gry i inne atrakcje dla dzieciaków w różnym wieku - opowiada Kurkiewicz.

Podczas festiwalu dzieci będą mogły na przykład odbyć kurs szybkiego liczenia, który przeprowadzi Genius Wilanów. Żeby opanować błyskawiczne rachowanie, wystarczy liczydło. Instruktorzy nauczą szybkiego liczenia w pamięci, koncentracji oraz sprawnego układania kostki Rubika. 

Kolejną atrakcją będzie możliwość wykorzystania umiejętności w praktyce. W czasie warsztatów „Mały inżynier” będzie można programować gry wideo. Dzięki temu dzieci poznają podstawowe funkcje programistyczno-matematyczne.

Na festiwalu będzie też 17 stoisk tematycznych. Na stanowisku Sygnis New Technologies na dzieci będą czekać m.in. zabawki matematyczne i upominki drukowane na bieżąco na drukarkach 3D. Za pomocą specjalnych długopisów będą też mogły samodzielnie stworzyć trójwymiarową formę.

Wśród atrakcji znajdą się też m.in. nowatorskie zabawki edukacyjne, które przybliżą najmłodszym geometrię przestrzenną (Cardbloks); klocki Lego ze specjalnego zestawu łączącego zabawę z edukacją; poplątane labirynty i wyścigi samochodowe, w których zmierzyć się będą mogli wszyscy uczestnicy festiwalu. W starciu z matematycznymi wyzwaniami pomogą na pewno gry planszowe i quizy, które przygotuje Wydawnictwo Granna. Na jego stoisku będą czekać łamigłówki nawet dla dwulatków.

Matematyka dziecinnie prosta

Festiwal Matematyki skierowany jest do dzieci do 12. roku życia oraz ich rodziców i nauczycieli - zarówno szkolnych, jak i przedszkolnych. Partnerem i współtwórcą kolejnej edycji wydarzenia jest Fundacja mBanku. Wspiera ona rozwój matematycznych talentów u dzieci oraz ich nauczycieli. Podczas tegorocznej edycji festiwalu ma dla jego gości prezent: książkę „Dziecinnie prosta matematyka”. Jej autorki – specjalistki z psychologii, rozwoju dziecka i edukacji matematycznej najmłodszych, będą rozmawiać z chętnymi na temat rozwijania umiejętności matematycznych najmłodszych. 

Impreza odbędzie się w sobotę 30 listopada w redakcji „Wyborczej” w budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10. Zacznie się o godz. 10 i potrwa do 15. Żeby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na tej stronie. Zapisy na udział w warsztatach będą prowadzone w dniu wydarzenia, na recepcji Agory od godz. 9.30.