To oczywiście mój subiektywny tegoroczny wybór. Ktoś inny z pewnością znajdzie jeszcze inne ciekawe miejsca w sieci z zadaniami, wykładami i ciekawostkami matematycznymi. Te strony was nie rozczarują.

W naszym cyklu "Matematyka się liczy!" pokazujemy, że matematyka nie tylko jest potrzebna i użyteczna w codziennym życiu, ale także może być świetną zabawą.

1| Forum miłośników matematyki

 

Na tym forum poruszane są wszelkie problemy i sukcesy królowej nauk. To wirtualny podręcznik matematyki, a także wielka baza zadań z rozwiązaniami (w tym zadań z matur i olimpiad). Jest też dział poświęcony młodszym użytkownikom oraz wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z matematyką. Bardzo prosta, wręcz surowa szata graficzna kryje przebogatą treść. Jeśli czegoś nie wiesz, tu znajdziesz odpowiedź albo zapytasz bardziej wtajemniczonych.

Matematyka.pl

2| Niezbędnik gimnazjalisty i licealisty

Stronę stworzył Michał Budzyński, absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Są tu bardzo czytelne opracowania różnych zagadnień matematycznych z zakresu gimnazjum i liceum. Także programy obliczeniowe - kalkulator, program do ryzowania wykresów funkcji, do obliczania największego wspólnego dzielnika czy do dzielenia pisemnego liczb. Wielkim plusem jest kurs przygotowawczy do matury 2015. Jak pisze Michał Budzyński: "najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest przerobienie jak największej liczby typowych zadań maturalnych". A poza tym podobają mi się umieszczone tu zagadki, np. taka: "Mamy do dyspozycji 3 pojemniki. Jeden z nich ma pojemność 8 litrów i jest cały wypełniony sokiem. Pozostałe dwa naczynia są puste i ich pojemność wynosi odpowiednio 5 i 3 litry. Żaden pojemnik nie jest wyskalowany. W jaki sposób - przelewając sok pomiędzy naczyniami - można sprawić, aby w naczyniu 8-litrowym i 5-litrowym znalazły się po 4 litry soku?"

Matemaks.pl

3| Khan Academy po polsku

To instytucja o ustalonej marce w Polsce, której już chyba specjalnie zachwalać nie trzeba. Jest tu biblioteka kilku tysięcy filmów z wykładami, obejmujących wszystko od arytmetyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii i wielu innych dziedzin (nawet finansów). Na stronach Khan Academy znajdziemy setki zadań - to cały sprawdzony system zdobywania, testowania i utrwalania wiedzy, który na całym świecie ma swoich wielkich entuzjastów. W Polsce grupa wolontariuszy - pod kierunkiem prof. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - niestrudzenie tworzy polskie wersje językowe, których jest już naprawdę sporo. http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

4| Gawędy matematyczne Bogdana Misia

 

"Nowe ślady Pitagorasa" - kanał na YouTube.com, na którym znajdziecie kilkadziesiąt kilkuminutowych gawęd o matematyce Bogdana Misia, członka zespołu Studioopinii.pl, seniora polskich popularyzatorów nauki. Wspaniale się tego słucha. "Nowe ślady Pitagorasa" - jak mówi Bogdan Miś w pierwszym odcinku - zostały pomyślane jako kontynuacja programu "Śladami Pitagorasa", półgodzinnego teleturnieju z łamigłówkami matematycznymi, który nasza TV nadawała w latach 60. zeszłego wieku. Dziś już takiego programu, niestety, nie ma. Ale na szczęście istnieje internet!

Nowe ślady Pitagorasa

5| Matematyczne zoo

Coś dla najmłodszych. W tym serwisie znajdziecie zadania dla uczniów szkół podstawowych, do rozwiązywania online, z podziałem na klasy od 1 do 6 oraz działy matematyczne. Bezcenna pomoc dla rodziców, których bezdennie mogą nudzić proste zadania, w których sprawdzają się pierwszo- czy drugoklasiści, np. dodawanie w zakresie do 6. Nawigacja jest niezwykle prosta, nikt tu się z pewnością nie zgubi. Poza tym ładna szata graficzna zachęca, by tu zajrzeć i spędzić trochę czasu na zabawie i nauce. Warto, choć nieco przeszkadzają natrętne reklamy.

Matzoo.pl

6| Wrocławski Portal Matematyczny

Wrocławski Portal Matematyczny
Wrocławski Portal Matematyczny  PC

To wspólna inicjatywa prezydenta miasta dr. Rafała Dutkiewicza i rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Leszka Pacholskiego (obaj z wykształcenia są matematykami). Znajdziecie tu wszystko: zadania i łamigłówki, ciekawostki, anegdoty i żarty, gry, matematyczną poezję, ściągawki dla uczniów i porady dla nauczycieli, a także kalendarz z wydarzeniami, które mają cokolwiek wspólnego z matematyką. Zawsze trafiam tam na coś ciekawego. Gdy ostatnio tam zajrzałem, wyniosłem anegdotę, którą powtarzają sobie studenci matematyki: "Co to jest 'pochodna imprezy'? Ilość alkoholu, który możemy kupić za sprzedane butelki pozostałe po imprezie. A co to jest 'udana impreza?' Jest to impreza o niezerowej drugiej pochodnej."

http://www.matematyka.wroc.pl/

Zobacz też: Dlaczego statyw ma 3 nogi, a nie 4? Jak wykonać zdjęcie idealne? Sprawdź, jak matematyka ułatwi Ci życie!

Mikołaj Chrzan poleca
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dodałabym jeszcze Poznański Portal Matematyczny oraz niesamowite narzędzie do "kreowania" matematyki, nie tylko dla nauczycieli: geogebra.org
już oceniałe(a)ś
0
0