Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapisy na spotkanie. 

Nowi barbarzyńcy to barbarzyńcy, jacy pojawili się wśród nas czy też w nas samych. Nastąpiło definitywne zerwanie z tradycją, o którym pisała Hannah Arendt, co sprawia, że nastąpiło zerwanie ciągłości. W konsekwencji trzeba układać świat na nowo. To się zapewne uda, ale w okresie przejściowym możemy mieć do czynienia z bulwersującymi zachowaniami i zdarzeniami, nie wykluczając rewolucji. Próbujmy się na ten czas przygotować, o ile to możliwe.

Wielka zmiana już trwa. Zmiany klimatyczne i ich przewidywane konsekwencje (od migracji aż po powszechną zmianę nawyków żywieniowych), zmiany polityczne (polaryzacja, konflikty zbrojne i ekonomiczne), cyfryzacja (kompletna zmiana wzorców pracy na horyzoncie) i zmiany społeczne.

Żyjemy w momencie przełomu, nie wiemy, dokąd zmierzamy i czym ta zmiana się skończy. Prawie wszystko to, co uważaliśmy kiedyś za oczywiste, przestało nim być. Czas na nowy konstrukt, nowe myślenie o świecie, nową wizję, która nada sens i ogarnie wszystkie te zmiany.

Zerwaliśmy z tym co stare, ładem i prawdami „starego świata”, ale nie mamy pomysłu ani odpowiedzi, jak zbudować ten „nowy ład” w sensie również ideologiczno-filozoficznym. To bardzo niebezpieczne w obliczu wszelkich kryzysów, już teraz globalnych, przed którymi stoimy.

W sensie politycznym myśl liberalna jest całkowicie wyjałowiona intelektualnie. Nie chwyta zachodzących wokół zmian oraz wyzwań i nie daje na nie odpowiedzi. Tę lukę wykorzystują „nowi barbarzyńcy”. Płyną na fali zmian i odpowiadają na doraźne problemy, a dzięki temu zyskują władzę.

Więc w tym momencie zmiany potrzebujemy filozoficznego wysiłku kładącego podwaliny pod spójną myśl, która uwzględni ewolucję oraz problemy współczesnego świata i odpowie na nie. Uwzględni też te wartości, o których zapominają „nowi barbarzyńcy” - wolności, praw człowieka i otwartego społeczeństwa.

O tym wszystkim dyskutować będą:

Iwan Krastew - Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu

Marcin Król -  Uniwersytet Warszawski

Debatę poprowadzi:

Jacek Kucharczyk -  Instytut Spraw Publicznych

Zapraszamy! Zapisy na stronie Instytutu Spraw Publicznych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.