Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adam Michnik spotka się z czytelnikami w pięciu miastach:

  • Katowice - 11 września, wtorek, godz. 18 w Teatrze Korez, pl. Sejmu Śląskiego 2. W spotkaniu weźmie udział Tomasz Lec, projektant, młodszy syn bohatera albumu, rozmowę  poprowadzi Dariusz Kortko, redaktor naczelny "Wyborczej" w Katowicach. Obowiązują rezerwacje, pod telefonem: 32 209 00 88. 
  • Poznań - 28 września, godzina 18, sala Wielka CK Zamek, więcej szczegółów na stronach lokalnej "Wyborczej". 
  • Gdańsk - 12 października, godz. 17,  Europejskie Centrum Solidarności, zgłoszenia telefoniczne pod numerem 58 321 91 23. 
  • Kraków - spotkanie odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Książki w dniach 23-26 października.  
  • Lublin - 8 listopada Teatr Stary w Lublinie, spotkanie poprowadzi ojciec Dostatni w formule spotkań Fundacji Ponad Granicami. 

Wiktor Szenderowicz - ur. w 1958 r., rosyjski satyryk, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny i radiowy. Jeden z najostrzejszych krytyków Putina i jego administracji. Proza i dramaty Wiktora Szenderowicza były tłumaczone na język angielski, niemiecki, polski, ukraiński, estoński, fiński i perski. Spektakl na podstawie jednego z dramatów, "Ludzie i anioły", jest od 2009 roku z sukcesem grany w teatrach w Warszawie i Kaliszu.

Album "Lec. XX wiek" to historia ludzkości z ostatnich 100 lat pokazana przez pryzmat aforyzmów wielkiego polskiego aforysty Stanisława Jerzego Leca.

Każdy arkusz albumu to aforyzm Leca z "Myśli nieuczesanych" oraz zdjęcie wysokiej jakości artystycznej, które wprost czy w sposób paradoksalny ten aforyzm ilustruje.

Karta z polskiej edycji albumu 'Lec. XX wiek'Karta z polskiej edycji albumu 'Lec. XX wiek' Norman Smith 1936 'Spacer w klatce', aforyzm Jerzego Stanisława Leca

Projekt ma też pokazać wspólnotę problemów Rosji, Polski, Europy i całej ludzkości. Poza tym jest to unikatowy zbiór zdjęć dokumentalnych z kilku największych archiwów świata - większość z nich ma ogromną wartość, ale przy tym nie są one powszechnie znane.

Album zawiera też zdjęcia Stanisława Jerzego Leca, w tym mało znane, oraz 75 aforyzmów, które nie weszły do oryginalnych "Myśli nieuczesanych" i zostały opublikowane jako zbiór dopiero w 2016 roku.

Album fotograficzny "Lec. XX wiek" ukazuje się w marcu 2018 roku nakładem rosyjskiego wydawnictwa PNB Print w dwóch językach: rosyjskim i polskim, jednocześnie ukazuje się album w języku ukraińskim przygotowany przez wydawnictwo Laurus.

Wersje językowe nie są identyczne - w polskim albumie niektóre zdjęcia są dobrane specjalnie dla polskiego odbiorcy.

Na spotkaniach będzie można kupić album w atrakcyjnej cenie.

Partnerami spotkania są Polski PEN Club, stowarzyszenie Za Wolną Rosję oraz Wydawnictwo Agora.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.