27 października Adam Wajrak i Tomasz Samojlik spotkają się w Rzeszowie z czytelnikami. Będą opowiadać o drugiej części komiksowej opowieści "Nieumarły Las"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Co ten „wariat” Wajrak ze swoim sąsiadem Samojlikiem nawywijali! Ta historia rysowanoopowiadana dotrze do małych i dużych. Niech żyje Puszcza i jej obrońcy! – taką rekomendację książki napisała Dorota Wellman. Adam Wajrak napisał tekst, a Tomasz Samojlik zilustrował dwie komiksowe opowieści o Puszczy Białowieskiej. „Umarły Las” i „Nieumarły Las”, który ukazał się 11 października, to komiksowe opowieści o przygodach dzięciołów na Dzikim Wschodzie.

Młodzi czytelnicy dzięki tej lekturze mogą nie tylko dobrze się bawić, z zapartym tchem śledząc „westernowe” perypetie dzięcioła trójpalczastego Triko i jego ekipy, ale również zyskać sporą dawkę wiedzy o Puszczy. O czym są te opowieści? Jest gdzieś na Dzikim Wschodzie miasteczko o nazwie Umarły Las. W pierwszej części opowieści zatytułowanej „Umarły Las” dzięcioły dały się wyprowadzić w pole szpakom. A właściwie wyprowadzić z Umarłego Lasu, puszczańskiego miasteczka na Dzikim Wschodzie. W czystym i równiutkim lesie gospodarczym żyje im się okropnie. Tęsknią za dziuplami, zgnilizną i próchnem. Ale skompromitowany szeryf Triko nie zamierza się poddawać! Ma pomysł, jak wykurzyć szpaki z Umarłego Lasu i umożliwić dzięciołom powrót do domu. Z pomocą przyjdą mu waleczna dzięciolica Trida, zakręcony kowalik Bargiel, gang puszczyków i... korniki. Tylko czy uda im się razem zrealizować mrożący krew w żyłach plan?

O tym czytelnicy dowiedzą się z drugiej opowieści o dzięciołach z puszczy na Dzikim Wschodzie, „Nieumarły Las”. Fabuła komiksu wydaje się dziwnie znajoma – kto śledzi losy Puszczy, ten odkryje tu jawne podobieństwa do białowieskiej rzeczywistości.

Adam Wajrak pisze o przyrodzie z pasją i znawstwem. Tomasz Samojlik jest doktorem nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Jest autorem komiksów i książek dla dzieci. Obydwaj panowie są również sąsiadami, mieszkają w Puszczy Białowieskiej i doskonale wiedzą, co się w niej dzieje. W Rzeszowie spotkanie z nimi odbędzie się w kinie Helios o godzinie 11.30.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem