Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Umarły Las” i ‘Nieumarły Las” to komiksowe opowieści o przygodach dzięciołów na Dzikim Wschodzie przeplatane anegdotami i zdjęciami Adama Wajraka. Młodzi czytelnicy dzięki tej lekturze mogą nie tylko dobrze się bawić, z zapartym tchem śledząc „westernowe” perypetie dzięcioła trójpalczastego Triko i jego ekipy, ale również zyskać sporą dawkę wiedzy o Puszczy. 

O czym są te opowieści?

Jest gdzieś na Dzikim Wschodzie jest miasteczko o nazwie Umarły Las. Kiedy przybywa do niego nowy szeryf, dzięcioł trójpaczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dzięcioł białogrzbiety Blekoto jak zwykle podaje w saloonie larwy, dzięcioł duży Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogiłczyk wyprawia pogrzeby, a korniki drążą korytarze pod korą. Jednak Triko szybko się orientuje, że spokój w Umarłym Lesie jest tylko pozorny. W dodatku na Dzikim Wschodzie pojawiają się podstępne szpaki. Czy Triko uda się przywrócić w Umarłym Lesie porządek? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i miłość Tridy? Wreszcie, co z tymi kornikami?

W pierwszej części opowieści zatytułowanej „Umarły Las” dzięcioły dały się wyprowadzić w pole szpakom. A właściwie wyprowadzić z Umarłego Lasu, puszczańskiego miasteczka na Dzikim Wschodzie. W czystym i równiutkim lesie gospodarczym żyje im się okropnie. Tęsknią za dziuplami, zgnilizną i próchnem. Ale skompromitowany szeryf Triko nie zamierza się poddawać! Ma pomysł, jak wykurzyć szpaki z Umarłego Lasu i umożliwić dzięciołom powrót do domu. Z pomocą przyjdą mu waleczna dzięciolica Trida, zakręcony kowalik Bargiel, gang puszczyków i... korniki. Tylko czy uda im się razem zrealizować mrożący krew w żyłach plan? O tym czytelnicy dowiedzą się z drugiej opowieści o dzięciołach z puszczy na Dzikim Wschodzie „Nieumarły Las”.

  - „Umarły las” to zabawny ptasi western, ale zanim czytelnik się obejrzy, zostanie niechcący wyedukowany. Łyknie zdrową porcję wiedzy o lesie, a być może pomnoży grono szlachetnych obrońców przyrody. Śmieszne dialogi, fajnie scharakteryzowani bohaterowie, na dodatek bonus - miniciekawostki puszczańskie opatrzone zdjęciami. Fabuła komiksu wydaje się dziwnie znajoma - kto śledzi losy Puszczy, ten odkryje tu jawne podobieństwa do białowieskiej rzeczywistości  ;)

Joanna Olech 

 - Co ten "wariat" Wajrak ze swoim sąsiadem Samojlikiem nawywijali! Ta historia rysowano-opowiadana dotrze do małych i dużych. Niech żyje Puszcza i jej obrońcy!

Dorota Wellman

 Zapraszamy serdecznie na spotkania z autorami, będzie można kupić książki w atrakcyjnej cenie i otrzymać autografy!

13.10 (piątek), godz. 17 - RYBNIK - Strefa Juliusza, ul. Miejska

21.10 (sobota), godz. 12 - WARSZAWA, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, III piętro

23.10 (poniedziałek), godz. 17 - POZNAŃ, Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

24.10 (wtorek), godz. 10.30 - TRZEMESZNO, Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Śniadeckich 18; godz. 17.00 Biblioteka Publiczna w Trzemesznie, ul. św. Jana 11

25.10 (środa), godz. 17 - OPOLE, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

26.10 (czwartek) godz. 18 - KATOWICE, Rondo Sztuki, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1

27.10 (piątek), godz. 11.30 - RZESZÓW, kino Helios, ul. Powstańców Warszawy 14

28.10 (sobota), godz. 15 - KRAKÓW, Festiwal Conrada dla dzieci, Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

29.10 (niedziela), godz. 13-16 - KRAKÓW, Targi Książki, EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9, podpisywanie książki na stanowisku Wydawnictwa Agora (nr A10)

O poszczególnych spotkaniach informować będzie Wydawnictwo Agora na swojej stronie FB 

Książki do kupienia tutaj: Umarły las  i Nieumarły las

Spotkania objęła patronatem Wyborcza na żywo 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.