- Kłamstwo wciąż można przedstawiać jako prawdę. Mam nadzieję, że za 20 lat ktoś opisze dzisiejsze mechanizmy władzy - mówił autor, gdy odbierał Nagrodę Literacką Nike 2017 za książkę, która jest reporterskim śledztwem dotyczącym tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka.
Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny, prosimy o rejestrację
Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski w czasie wręczania nagrody nazwał zwycięską książkę "wiarygodnym świadectwem tamtego czasu, ale i przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy".
Tegoroczna Nike po raz pierwszy uhonorowała reportaż.
W wywiadzie udzielonym Michałowi Nogasiowi autor tak mówił o swojej książce: - To, że "Żeby nie było śladów" ma moc, poczułem prawdziwie, gdy zacząłem dostawać listy i wiadomości od osób, których zupełnie nie znam. Pisały, że płakały w czasie lektury, odkładały ją wzruszone. Wtedy naprawdę zrozumiałem, że moja determinacja miała sens. Zresztą z jednej strony nie wierzyłem w tę książkę, z drugiej - wiedziałem, że nie spocznę, póki jej nie wydam. W domu mówiłem, że jeśli nie zainteresuje się nią żadne wydawnictwo, wydam ją sam, choćby na powielaczu.
O pracy nad książką laureat opowie 13 października o godz. 18 na spotkaniu w siedzibie "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej 8/10. Poprowadzi je Marek Radziwon, sekretarz nagrody Nike. Zapraszamy! Wstęp wolny, prosimy o rejestrację na spotkanie.
Cezary Łazarewicz - rocznik 1966. Reporter, publicysta, redaktor. Od początku lat 90. związany z "Wyborczą", potem także z "Przekrojem", "Polityką", "Newsweekiem", "Wprost" i Wirtualną Polską. Autor m.in. reportażu "Elegancki morderca" o działającym w latach 50. zabójcy Władysławie Mazurkiewiczu oraz tomów reportaży z rodzinnego Pomorza "Kafka z Mrożkiem" i "Tu mówi Polska". Za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" oprócz Nike otrzymał Nagrodę im. Haleckiego, nagrodę MediaTory w kategorii obserwator oraz nominację do Nagrody im. Kapuścińskiego.
Zaczęły się prace nad filmem opartym na "Żeby nie było śladów". Reżyserem będzie Jan P. Matuszyński ("Ostatnia Rodzina").
Patronat nad spotkaniem: Fundacja Nike i Wyborcza na żywo.
Wszystkie komentarze