1 października Cezary Łazarewicz otrzymał nagrodę Nike za reportaż "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". 13 października będzie go można spotkać w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Kłamstwo wciąż można przedstawiać jako prawdę. Mam nadzieję, że za 20 lat ktoś opisze dzisiejsze mechanizmy władzy - mówił autor, gdy odbierał Nagrodę Literacką Nike 2017 za książkę, która jest reporterskim śledztwem dotyczącym tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka.

Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny, prosimy o rejestrację

Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski w czasie wręczania nagrody nazwał zwycięską książkę "wiarygodnym świadectwem tamtego czasu, ale i przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy".

Tegoroczna Nike po raz pierwszy uhonorowała reportaż.

W wywiadzie udzielonym Michałowi Nogasiowi autor tak mówił o swojej książce: - To, że "Żeby nie było śladów" ma moc, poczułem prawdziwie, gdy zacząłem dostawać listy i wiadomości od osób, których zupełnie nie znam. Pisały, że płakały w czasie lektury, odkładały ją wzruszone. Wtedy naprawdę zrozumiałem, że moja determinacja miała sens. Zresztą z jednej strony nie wierzyłem w tę książkę, z drugiej - wiedziałem, że nie spocznę, póki jej nie wydam. W domu mówiłem, że jeśli nie zainteresuje się nią żadne wydawnictwo, wydam ją sam, choćby na powielaczu.

O pracy nad książką laureat opowie 13 października o godz. 18 na spotkaniu w siedzibie "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej 8/10. Poprowadzi je Marek Radziwon, sekretarz nagrody Nike. Zapraszamy! Wstęp wolny, prosimy o rejestrację na spotkanie.

Cezary Łazarewicz - rocznik 1966. Reporter, publicysta, redaktor. Od początku lat 90. związany z "Wyborczą", potem także z "Przekrojem", "Polityką", "Newsweekiem", "Wprost" i Wirtualną Polską. Autor m.in. reportażu "Elegancki morderca" o działającym w latach 50. zabójcy Władysławie Mazurkiewiczu oraz tomów reportaży z rodzinnego Pomorza "Kafka z Mrożkiem" i "Tu mówi Polska". Za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" oprócz Nike otrzymał Nagrodę im. Haleckiego, nagrodę MediaTory w kategorii obserwator oraz nominację do Nagrody im. Kapuścińskiego.

Zaczęły się prace nad filmem opartym na "Żeby nie było śladów". Reżyserem będzie Jan P. Matuszyński ("Ostatnia Rodzina").

Patronat nad spotkaniem: Fundacja Nike i Wyborcza na żywo.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Gratuluje starszemu koledze z TRM-u!
już oceniałe(a)ś
1
0