Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

wyborcza.pl/nazywowyborcza.pl/nazywo  Europejska Nagroda Obywatelska to wyróżnienie utworzone przez Parlament Europejski w 2008 roku. Przyznaje się ją m.in. za promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, działania na rzecz współpracy w ramach UE, a także stawanie w obronie wartości wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

 

W tym roku przyznano ją pięćdziesięciu laureatom. Komitet Obrony Demokracji został nominowany przez europosłankę Różę Thun. W uzasadnieniu podkreślała, że KOD skupia rzesze obywateli wokół wspólnych wartości europejskich, a w pięć miesięcy stał się rozpoznawalny w Polsce oraz w innych państwach członkowskich przez swoje nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych.

"W pokojowy, otwarty i niedyskryminujący sposób jednoczy ludzi w Polsce i w innych miastach Europy oraz krzewi przywiązanie do wartości, symboli i instytucji europejskich" - czytamy w uzasadnieniu.

Innymi polskimi laureatami zostali: Aleksandra Banasiak, uczestniczka wydarzeń poznańskiego Czerwca '56 (zgłosiła ją Agnieszka Kozłowska-Rajewicz), a także Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika (zgłoszony przez Lidię Geringer de Oedenberg).

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy zarówno o sprawach lokalnych, jak i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.