Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, laureatem Złotego Czekana za całokształt dokonań. Jego biografia wydana nakładem Wydawnictwa Agora trafi na rynek dzień po spotkaniu w Warszawie. Uczestnicy wydarzeń będą mogli kupić książkę w dniu spotkań i zdobyć autografy bohatera i autorów.

Autorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski to duet, który na swoim koncie ma bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim. 

Krzysztof Wielicki to piąty człowiek na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, członek prestiżowego The Explorers Club. Legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów. Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się także na Kanczendzongę (w1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie w ciągu jednej doby pokonał drogę baza - szczyt - baza na Broad Peak. Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jedną z ostatnich nagród było wyróżnienie księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018). W 2019 roku otrzymał Złoty Czekan - potocznie zwany wspinaczkowym Oscarem -  za całokształt dokonań wspinaczkowych. To przede wszystkim człowiek z krwi i kości, pełen pasji i namiętności, chętnie dzielący się barwnymi anegdotami, czasem śmiesznymi, a czasem mrożącymi krew w żyłach.

Wśród gości zaproszonych na wieczór Centrum Premier znaleźli się Janusz Majer, wieloletni kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, Jerzy Natkański, himalaista, członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie, również kierował wyprawami programu Polski Himalaizm Zimowy PZA, Katarzyna Wielicka, żona bohatera spotkania, Anna Czerwińska, himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, Zbigniew Terlikowski, himalaista, przyjaciel Krzysztofa Wielickiego, Jerzy Porębski, przyjaciel, reżyser, agent książek górskich

Bilety na spotkanie w Warszawie.  Bilety na spotkanie w Katowicach. 

Członków Klubu Przyjaciół „Wyborczej” zapraszamy na spotkania bezpłatnie.

Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Agora.

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Zapraszamy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.