Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla hierarchów kościelnych ludzie o odmiennych poglądach i tożsamości stali się zarazą. Dla władz już od kilku lat są gorszym sortem. Słowa zamieniły się w czyny, nienawiść nie potrzebuje już kominiarki. Polska zmaga się z brunatnym nacjonalizmem, który poszukuje wroga, by uzasadnić swoje racje. Wzmagają się nastroje pogromowe, zanikają więzi społeczne, a przed skutkami ostrzegają historycy.

Centrum Premier Czerska 8/10 zaprasza na spotkanie i rozmowę o tym, kim jest nacjonalista, kim faszysta i czym różnią się oni od patrioty? Jak skutecznie i produktywnie przeciwstawiać się ideologii nienawiści? A może znów jesteśmy skazani na przekroczenie granic człowieczeństwa? Z autorem filmu "Mój kraj taki piękny" Grzegorzem Paprzyckim oraz gośćmi - Gabrielą Lazarek, Katarzyną Kasiówną, Klementyną Suchanow, Jackiem Leociakiem - o zagrożeniach, jakie niesie odradzający się nacjonalizm w Polsce i na świecie, porozmawia reporter "Dużego Formatu" Marcin Kącki. Na spotkaniu będą także Justyna Koziarz - kierowniczka produkcji filmu.

Zapraszamy do Centrum Premier Czerska 8/10, wtorek 17 września, godz. 19. Bilety możesz kupić tutaj>>

O filmie:

Grzegorz Paprzycki przez rok dokumentował wystąpienia skrajnych środowisk narodowych. Był na wielu marszach, demonstracjach i spotkaniach, np. na Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, dwóch Marszach Powstańców Śląskich w Katowicach, Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy na Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców i Pielgrzymce Młodzieży Wszechpolskiej. Z zebranych doświadczeń zrobił 30-minutowy film z ironicznym tytułem „Mój kraj taki piękny”, za którym kryje się portret współczesnej, podzielonej Polski.

Paprzycki w wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Guszkowskiego mówi: - Komentarzem autorskim [do filmu] są wersety biblijne umieszczone na końcu. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z „gadających głów”. Moją perspektywę ujawnia kontrastowy sposób zestawiania ze sobą poszczególnych scen – np. śpiewanie kolędy na Jasnej Górze z rozkładaniem m.in. rasistowskich transparentów po mszy. W ten sposób chcę uświadomić widzowi, kto i w czym się myli.

Dokument Paprzyckiego zrealizowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego pokazano premierowo na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu w konkursie polskim. Dwa tygodnie później za „wstrząsającą wyprawę w świat, którego się domyślamy, a o którym nie mamy pojęcia”, doceniło go jury tegorocznego festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Twórcy starają się zorganizować pokazy filmu w kinach studyjnych.

Zapraszamy! Centrum Premier Czerska 8/10, wtorek 17 września, godz. 19. Bilety możesz kupić tutaj>>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.