Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pretekstem do rozmowy z aktorką jest premiera jej internetowego dziennika w formie książkowej. "Dziennik 2000-2002" ukaże się w połowie kwietnia nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. To pierwszy z cyklu sześciu tomów pisarskiego dorobku aktorki.

Krystyna Janda od 17 lat prowadzi internetowy dziennik. Pisze o sprawach bieżących, swoich premierach, wspomina. Nie unika także polityki, zwraca uwagę na prawa kobiet, komentuje. Czasem to dłuższe, niemal eseistyczne notki, kiedy indziej króciutkie spostrzeżenia.

O pracy artystki, jej pasjach, angażujących sprawach rozmawiali z Krystyną Jandą Ewa Wieczorek, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów Extra", i Michał Nogaś, dziennikarz działu kultura „Gazety Wyborczej".

***

Krystyna Janda jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych i teatralnych, a także reżyserką. Debiutowała rolą Agnieszki w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy w 1976 r. Za rolę w filmie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1990 r. Od 2004 r. prowadzi fundację, w ramach której działają dwa teatry: Teatr Polonia oraz Och-Teatr.

***

Centrum Premier Czerska 8/10 - to wyjątkowa propozycja premierowych spotkań poświęconych twórcom i dziełom z dziedziny literatury, filmu, teatru, muzyki, gier komputerowych lub mody. Na czas wydarzenia siedziba mediów Agory staje się teatrem na kilkaset osób, ze sceną i widownią. Zaproszenia do udziału w spotkaniach są kierowane do prenumeratorów, czytelników, użytkowników, słuchaczy i widzów mediów Agory.

Poprzednie spotkania z cyklu Centrum Premier Czerska 8/10 odbyły się: 6 lutego br. z Agnieszką Holland i Olgą Tokarczuk - poświęcone filmowi „Pokot” oraz 30 marca br. z Elżbietą Dzikowską, Martyną Wojciechowską, Markiem Kamińskim i Aleksandrem Dobą – poświęcone książce „Tu byłem. Tony Halik”, która ukazała się nakładem Agory. Relacje ze spotkań można znaleźć w serwisie Wyborcza.pl/centrumpremier.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.