Od trzech lat „Gazeta Wyborcza” organizuje cykl konferencji pod szyldem „Pracowni miast”. Organizowane w kolejnych miastach spotkania stały się forum wymiany opinii i dialogu między samorządowcami, mieszkańcami oraz naukowcami, ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Do udziału zapraszamy również ekspertów z zagranicy.
O innowacjach i ekologii
W ubiegłym roku gościliśmy w dziewięciu miastach: Wrocławiu, Sandomierzu, Tarnowie, Starachowicach, Lublinie, Skarżysku-Kamiennej, Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie. Podsumowanie całej trzeciej edycji akcji społecznej „Pracownia miast” odbyło się w minioną środę w stolicy Podkarpacia.
Dyskutowaliśmy o innowacjach i ekologii, czyli o dziedzinach, w których nasze miasta nie tylko starają się doganiać europejską i światową czołówkę, ale też czasem ze sobą konkurują, zabiegając o inwestycje czy unijne granty, a także budując swój zewnętrzny wizerunek.
Niedawno o tytuł Zielonej Stolicy Europy walczyła Warszawa, teraz swoją kandydaturę wysuwa Wrocław. O innowacjach i ekologii nie sposób zresztą od siebie oddzielić. Miasta, niezależnie od wielkości, intensywnie myśląc o swojej konkurencyjności, sięgają po najnowsze technologie także w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
O polityce społecznej
Coraz częściej też – poza twardymi, infrastrukturalnymi rozwiązaniami – podkreśla się rolę innowacji w obszarze polityki społecznej.
Każdy samorządowiec marzy więc dla swojego miasta o tytule stolicy start-upów, smart city albo miasta kreatywnego. I trzeba przyznać, że w wielu przypadkach nie są to tylko zabiegi PR-owskie, lecz stoją za nimi konkretne osiągnięcia, czego mnóstwo dowodów zdobyliśmy podczas wędrówek po Polsce w ramach „Pracowni miast”.
Rzeszów na przykład – gospodarz finału ostatniej edycji – zarówno bardzo konsekwentnie wspiera rozwój innowacyjnego biznesu i nauki, jak i wprowadza zaawansowane technologicznie rozwiązania w miejskiej infrastrukturze.
Goście z zagranicy
W rzeszowskiej konferencji wzięli udział goście z zagranicy: Gilad Uziely, dyrektor ds. ekosystemu start-upowego przy Głównym Biurze Informacyjnym z Urzędu Miasta Tel Awiw, Marc de Wit z Amsterdamu, dyrektor ds. partnerstw strategicznych Circle Economy, oraz Paul Goedknegt – planista przestrzenny z Urzędu Miasta Nijmegen (Holandia). Wystąpienia w formie nagrania wideo przygotowali także Dominic Weiss oraz Pamela Mühlmann z agencji Smart City Vienna.
W panelach pojawili się przedstawiciele samorządów oraz eksperci. O „mieście innowacyjnym” rozmawiali: Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa, Marek Materek, prezydent Starachowic, Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej, oraz Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa; w dyskusji o „mieście ekologicznym” uczestniczyli zaś: Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia, Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, oraz dr hab. Jacek Tabarkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Pod ziemią i na Rynku
Częścią rzeszowskiej konferencji były wycieczki po najciekawszych miejscach w mieście, m.in. w zakładach firmy Pratt & Whitney, sercu Doliny Lotniczej, oraz w G2A – globalnej firmie pochodzącej z Rzeszowa, gdzie można było doświadczyć wirtualnej rzeczywistości.
O tym, jak miasta wykorzystują swoje szanse, uczestnicy mogli się przekonać, także oglądając Podziemną Trasę Turystycznej oraz zadbany rzeszowski Rynek.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.