Warszawa to drapacze chmur, metro, rozwój. To tutaj ludzie przyjeżdżają po pracę i lepsze życie.

Jednak nie cała Warszawa rozwija się równomiernie. Mieszkańcy dzielnic na prawym brzegu Wisły wprawdzie doceniają oddaną w tym roku linię metra, ale od lat skarżą się, że największe inwestycje z reguły ich omijają, albo jeśli już są realizowane, nie przynoszą obiecanych efektów.

Duże obszary starej Pragi są zaniedbane. Wiele kamienic zagrożonych reprywatyzacją od lat nie było remontowanych. Mają odrapane, spękane fasady, a warunki życia w nich przypominają te z końca XIX w.

Zaniedbanie znacznych obszarów Pragi Północ ma też wymiar społeczny: to w tej dzielnicy wypłacanych jest najwięcej zasiłków z pomocy społecznej dla bezrobotnych, tu mieszkańcy mają jedne z najwyższych zaległości czynszowych, średnie wyniki egzaminów szkolnych są zwykle najsłabsze w mieście.

Mimo odnowienia kamienic na Ząbkowskiej, powstania klubów i restauracji, także domów komunalnych, Praga Północ wciąż odstaje od reszty miasta.

1,4 mld złotych na rewitalizację

W ciągu kilku lat to ma się zmienić. Władze miasta ogłosiły, że do 2022 roku na praską stronę wpompują około 1,4 mld złotych. Program rewitalizacji ma objąć Starą i Nową Pragę, Szmulki, Kamionek, Targówek Fabryczny i Mieszkaniowy. To w sumie tylko 3 proc. powierzchni Warszawy, ale żyje tam aż 130 tys. osób.

Program - według zapowiedzi władz miasta - jest bardzo ambitny. Tym razem ma nie chodzić o pucowanie fasad na pokaz, tak jak na Ząbkowskiej w 2002 r., ale o prawdziwą głęboką rewitalizację - podłączenie budynków do miejskich sieci, wyeliminowanie pieców na węgiel, by poprawić jakość powietrza, budowanie nowych mieszkań komunalnych, inwestycje w infrastrukturę sportową i w edukację, w bary mleczne, nie w alkoholowe. Modernizacja zabytkowych kamienic ma być połączona z rozbudową i plombowaniem dziur w pierzejach. Projekty mają realizować głównie TBS-y za ok. 200 mln zł. To dodatkowych 1700 nowych mieszkań (w tym 675 zmodernizowanych w kamienicach zabytkowych), które mają przyciągnąć nowych mieszkańców. W budownictwie społecznym powstaną bowiem lokale na wynajem. W odnowie prawego brzegu ma pomóc kultura i turystyka. Stąd w planie budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia (ok. 280 mln zł) przy Grochowskiej, Centrum Kultury Nowa Praga w pałacyku Konopackiego (23 mln zł) z ofertą dla seniorów, modernizacja Teatru Baj (40 mln zł, w tym przedszkole i muzeum lalek).

Zapraszamy na debatę

"Gazeta Stołeczna" we współpracy z warszawskim ratuszem organizuje debatę o praskiej rewitalizacji. To główne wydarzenie tegorocznej warszawskiej edycji Pracowni Miast. Udział wezmą przedstawiciele władz Warszawy, eksperci, społecznicy, mieszkańcy.

Będziemy się zastanawiać czy miejski plan rzeczywiście uzdrowi kryzysowe rejony? Czy na rewitalizacji skorzystają wszyscy mieszkańcy Pragi? Co trzeba zrobić, aby tak się stało? Jak włączyć mieszkańców w realizację programu, jak wykorzystać rezultaty społecznych konsultacji? Co mieszkańcy mają do powiedzenia władzom? Jak prawa strona Warszawy może zbliżyć się do lewej?

Zapraszamy na debatę 17 czerwca o godz. 17. do Teatru Powszechnego.

Redakcja "Gazety Stołecznej"

 

Zarejestruj się na konferencję Pracowni miast w Warszawie tutaj

 

Zajrzyj na nasz profil na Facebooku i na Twitterze